9.8. 2017 | A-tým | Michal Vinš
Michal Jäger: Vždy tu byli fantastičtí diváci

A tým HC Baník Sokolov již začal druhý týden letní přípravy na novou sezónu pod vedením nového trenéra Michala Jägera. Jak jsme již dříve informovali spolupráce s bývalým trenérem Klášterce a Kadaně je domluvena na dvě sezony. Bývalý hráč Plzně, Chomutova, Kadaně či Klášterce se tak do Sokolova vrací po více než deseti letech. V dresu Baníku Michal Jäger působil v sezonách 2004/2005 – 2006/2007, ale také již v sezoně 1993/1994, kdy hrál Sokolov první ligu. A rozhodně zde Michal Jäger zanechal velmi dobrý dojem. Naposledy Michal Jäger obléknul dres Baníku v únoru 2016, kdy byl součástí týmu Petra Polesného při jeho exhibici.

Jak probíhala jednání o Vašem angažmá v Sokolově?
Víceméně jednání byla rychlá a k oboustranné dohodě dospělo velmi rychle, když jsem byl osloven Karlem Markovcem ihned poté co bylo jasné, že se v Sokolově bude hrát II. liga, tak jsme si „plácli“.

Jaké byly důvody, proč jste nabídku přijal?

Rozhodly přesně dva důvody. Prvním bylo to, že po ukončení mého angažmá u A týmu Klášterce nad Ohří jsem působil 3 roky u mládeže HC Pirátů Chomutov, kde před touto sezónou proběhly změny na klíčových trenérských postech a já jsem opět cítil touhu po trénování seniorského mužstva. Druhým důvodem byla má minulost u sokolovského hokeje, tím pádem nejdu do neznámého prostředí. Spoustu lidí znám, ať už z mého aktivního působení, či jsme se potkávali různě na turnajích, zápasech atd., kdy vždy když jsem tady byl, tak tu byli výborní lidé kolem hokeje, nadstandartní zázemí a neskuteční fanoušci, což byly atributy, abych tuto nabídku přijal.

Jaké jsou Vaše cíle, kde je pro Vás hranice mezi úspěchem a neúspěchem?
Toto je víceméně takové „klišé“ , nicméně asi každý trenér, který tuto práci dělá Vám řekne, že rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem je Play-off. Play off je pak naprosto jiná soutěž, kdy vedení pro to dělá maximum, já se taktéž snažím na maximum a stejně, tak jsem přesvědčený, že i hráči v kabině pro to udělají maximum. A zejména odčinit minulou sezónu vůči fanouškům a partnerům klubu.

Jak jste spokojen se zázemím a podmínkami? Na čem je případně třeba v této oblasti ještě zapracovat?

Přicházím z extraligové organizace, kde jsou podmínky samozřejmě na jiné úrovni, nicméně zde se kolem A týmu, ale i mládeže starají naprosto fantasticky a někdy i nasazením jsou podmínky srovnatelné s extraligou. Jediné co bych aktuálně po včerejší návštěvě posilovny chtěl je její vylepšení,  nicméně i na tomto zapracujeme, aby i tam byla dokonalá vyváženost. Dnes mi volal i pan Makovec, že máme lepší kanystr na pití než v Karlových Varech (se smíchem).

A co hráčský kádr?
Vedení udělalo po zkušenostech z loňské sezóny maximum pro to, aby kádr byl kvalitou na zcela jiné úrovni než loňskou sezónu. Jsem spokojen s defenzivou, máme skvělé obránce, kdy máme kombinaci zkušenosti starších hráčů a dravých mladých hráčů. Golmani, co mám aktuální informace, jsou taktéž skvělí a bude s nimi pracovat Lukáš Mensator, což je ještě určitě posune během sezóny. Trošku nás „tlačí bota“ v útoku, kdy se podařilo angažovat Pavla Kuběnu, který určitě bude patřit mezi tahouny, ale potřebovali bychom ještě další střelce. Škoda, že nevyšla jednání s Lukášem Hrdličkou, který se nakonec rozhodnul pro jiný tým. Myslím, že Ondra Toušek již má něco odehráno a je připravený převzít taktéž roli střelce a dalšího tahouna mužstva. Chceme hrát celoplošný hokej nahoru dolů a třeba se někdo objeví. Byl bych rád, kdyby dopadla jednání s Davidem Hruškou.

Vaším asistentem je Lukáš Mensator. Máte již nějakou dohodu o rozdělení kompetencí jak v tréninku tak i zápasech?
Lukáš je angažován jako trenér brankářů a zároveň můj asistent. To znamená, že pokud já vedu trénink hráčů, Lukáš se stará zejména o gólmany. Poté co bude postaráno o gólmany, samozřejmě Lukáš dostane i prostor pro vedení tréninku, jelikož já nejsem trenér, který dělá vše sám a vím, že klíčem k úspěchu je týmová spolupráce i na trenérském postu.

Obě strany preferovaly dohodu na dlouhodobější spolupráci. Je to výhoda? Pokud ano, v čem by se podle Vás mohla projevit?
Hlavní výhodou je to, že člověk má prostor pro koncepční budování týmu a to zejména v zapracování mladých hráčů. Kdy i finanční situace není v žádném oddíle růžová a proto chci, aby dostávali prostor i hráči, kteří jsou tady ve starším dorostu. Kdy pokud ti kluci odvedou dobrou práci ve starším dorostu nevidím důvod, proč jim nedát šanci v A týmu.

V Sokolově má hokej dlouholetou tradici, nicméně poslední sezona však z pohledu A týmu vůbec nevyšla. Diváci i partneři očekávají zlepšení, je v silách tymu očekávání naplnit?
Samozřejmě jsou. II. ligu jsem sledoval, neboť je to liga, ve které jsem i s trénováním působil 20 let, takže vím, že to co zažil Sokolov, nikoho nepotěšilo. Zejména co pamatuji, tak tu vždy byli fantastičtí diváci, kteří jezdili podporovat svůj klub i na venkovní utkání a zde byla fantastická kulisa. A to je to, k čemu se chceme vrátit! Chceme ten „barák“ narvat a udělat z domácího stadionu nedobytnou tvrz.

Co by mělo diváky přilákat zpět do hlediště?
Chceme hrát aktivní celoplošný hokej s dohráváním soubojů a chceme docílit toho, abychom si vybudovali pozici, kdy už budou hostující týmy prohrávat 2:0 na parkovišti (s úsměvem).

Máte nějaké přání do přípravného období a pak do začátku sezóny?
Základním přáním je to, aby byli všichni zdraví, což je základem toho, abychom kluky mohli kvalitně připravit na celou sezónu. Jsem i rád, že je tým pro tuto sezónu široký, kdy máme díky tomu zdravou konkurenci. A do soutěže chceme hlavně dobře vstoupit a začít si zápas od zápasu, i trénink od tréninku budovat respekt a jít si za svým cílem. A hlavně, abychom z námi předváděného hokeje byli spokojeni my, diváci, partneři a všichni se chodili sem bavit hokejem.