27.12. 2017 | A-tým | Tomáš Bouda
Krajské derby se blíží

Utkání s Karlovými Vary se blíží. V předposlední den roku 2017 se nejlepší krajské týmy utkají po více než dvaceti letech. K zápasu Vám přinášíme několik zajímavostí z pohledu obou klubů. Charitativní utkání o pohár hejtmanky Karlovarského kraje mezi týmy HC Baník Sokolov a HC Energie Karlovy Vary se hraje v sobotu 30.12.2017 od 16:00 hodin.

• poslední utkání s Karlovými Vary odehrál Baník v březnu 1997. V Karlových Varech prohrál Sokolov 7:4, když za žlutočerné skórovali Michal Rybář, Michal Zubanič, Miloš Kajer a Radek Pavéza. Za vítěze se mj. prosadili i bývalí extraligoví hráči Ondřej Steiner, Tomáš Klimt nebo Kamil Prachař. Utkání tehdy sledovalo 3850 diváků.

• Sedm hráčů, kteří nastoupili nebo byli připraveni naskočit za Baník v letošní sezoně, nebylo v době posledního vzájemného utkání ještě na světě (Petr Vodička, Václav Rezek, Filip Šmejc, Milan Davídek, Martin Trapl, Jiří Janata a Dominik Šmídl).

• David Hruška v téže sezoně (1996/1997) proti Karlovým Varům skóroval, když ve druhém vzájemném utkání sezony srovnával v 59. minutě na konečných 3:3. David Hruška je jediným aktivním hráčem, který pamatuje vzájemné zápasy.

• První vzájemný zápas sezony 1996/1997 sledovalo na Baníku „oficiálně“ 5500 diváků, vyprodáno bylo již na rozbruslení. Zápas skončil výhrou Karlových Varů 1:5. Stejný počet diváků – tedy vyprodáno, sledovalo i duel v předchozí sezoně. To Baník remizoval 3:3. Tato čísla o počtu diváků byla ve výše uvedených sezonách dlouho rekordem ligy.

• V sezoně 1994/1995 se oba týmy utkaly i v baráži o první ligu. Nakonec v ní Baník prvoligovou soutěž udržel a Karlovy Vary v této sezoně vybojovaly postup do první ligy, jenž započal euforii v lázeňském městě, která se zanedlouho změnila v extraligovou příslušnost. Vzájemné zápasy tehdy skončili 1:1 a 1:2 z pohledu Baníku. K postupu do první ligy Varům mj. jiné pomáhal i Roman Černý, bývalá opora Baníku.

• Baník naposledy v mistrovském zápase Karlovy Vary porazil dne 2. 2. 1985. Utkání II. ligy skončilo vítězstvím Baníku 6:2. Karlovy Vary v této sezoně sestoupili do krajského přeboru, druhou ligu pak Vary znovu vybojovaly v sezoně 1989/1990, tedy v sezoně, kdy Baník slavil postup do první ligy.

• Již 14. sezonu v řadě, tedy od sezony 2004/2005, je jedním z brankářů Karlových Varů odchovanec Baníku. V opačném případě to platí od sezony 2005/2006, kdy aspoň jeden z brankářského týmu je odchovancem Karlových Varů.

• 9 hráčů, kteří byli na soupisce Karlových Varů v mistrovské sezoně 2008/2009 dříve či později nastoupilo za Baník v mistrovských zápasech (Lukáš Mensator, Vojtěch Kloz, Roman Prošek, Jan Bauer, Jan Košťál, Pavel Kuběna, Tomáš Rohan, Martin Zaťovič a David Zucker).

• V sezoně 2007/2008 získali junioři Energie titul mistra extraligy. Vítězný gól ve finále ve Zlíně zaznamenal Petr Přindiš za asistence Pavla Kuběny a Tomáše Rohana. V týmu byli i Petr Hruška, Martin Rohan, Jan Tomeček, Jan Zmeškal, Jiří Novák, Jan Topinka, Miroslav Hudák, Matěj Záhora, Jakub Mareček, Tomáš Sláma, Valerij Chaljavin nebo Miroslav Majer, všechno hráči, kteří působili i v Baníku. Celkem tedy 15 hráčů.

• HC Energie Karlovy Vary získala i mistrovský titul v kategorii staršího dorostu. A i v tomto týmu nastupovali hráči, kteří se poté představili v dresu Baníku. Celkem těchto hráčů ze soupisky vítězného týmu bylo dokonce 29. Ze současného kádru Baníku to byli Patrik Michálek, Adam Rulík, Ondřej Šafář, Michael Čejka, Martin Osmík, Jiří Janata, Martin Trapl a Tomáš Pfister. V týmu byl i Tomáš Rubeš, jenž za Baník před odchodem do Francie letos odehrál sedm utkání. Dále Jakub Frček, Jan Harakal, Jan Nguyen-Son, Ondřej Kuchař, Jan Priškin, Jakub Veverka, Petr Binias, Dominik Beer, Lukáš Pastier, Jakub Novák, Jakub Truhlář, Miroslav Jirušek, Jakub Vrána, Ondřej Beránek, Marek Dimitrov, Josef Klíma, Alexandr Molnár, Milan Novák, Daniel Petrov, Daniel Hroch. Trenérem byl Václav Eismann.

• 10 hráčů v letošní sezoně již obléklo dres obou A-týmů – Ondřej Šafář, Tomáš Kvapil, Martin Weinhold, Adam Rulík, Václav Rezek, Milan Davídek, Tomáš Harkabus, Matěj Zadražil, Martin Osmík, Tomáš Rohan.

• Z hráčů, kteří se objevili na zápisech Baníku v letošní sezoně, pouze Dominik Šmídl, Dominik Hohl, Roman Kašpar, Martin Strunz a Filip Šmejc nikdy neoblékli dres Karlových Varů, ať už v mládeži či v A-týmu. Roman Kašpar byl ale účastníkem přípravného zápasu, kdy smíšený tým Baníku a Karlových Varů porazil italský Sterzing.

• Platí to i opačně. Hned 21 hráčů ze soupisky Karlových Varů obléklo dres Baníku (A-tým nebo mládež)

• Sokolovský dres oblékali i trenéři Karlových Varů Martin Pešout a Pavel Kněžický. Lukáš Mensator, asistent trenéra Baníku je pak legendou karlovarského klubu. Skvělé služby odvádí pak David Merc, kustod a masér, jenž stejnou funkci plnil v barážové sezoně 2014/2015 v Baníku.

• Kapitáni obou týmů, Vojtěch Šik a Václav Skuhravý si vyzkoušeli i dres A-týmu soupeře. Avšak jen v přípravném zápase. Vojtěch Šik nastoupil za Vary v smíšeném týmu Baníku a Varů proti Italskému Sterzingu, Václav Skuhravý pak odehrál zápas za Baník proti korejskému High1 a zaznamenal hattrick.

• V zápase může dojít ke dvěma bratrským soubojům v případě Vojtěcha + Otakara Šika a Martina + Tomáše Rohana.