20.9. 2019 | A-tým | Tomáš Bouda
Jan Bednář: Atmosféra je tady parádní

Po více než dvaceti letech znovu nastoupil do brány Baníku Bednář. Ne snad, že by Michal Bednář oprášil betony, ale do brány se postavil jeho sedmnáctiletý syn Jan. A počínal si skvěle. S naprostým klidem vychytal vítězství svého týmu.

Baník v úvodu sezony nastupuje ve stejné sestavě. Změny nepřišly ani po třech porážkách a nebyl k nim ani důvod. Navzdory porážkám snesly výkony hráčů přísné prvoligové měřítko. Jedinou změnou tak byla ve čtvrtém zápase změna na postu brankáře. Ondřej Kuchař odpočíval a jeho místo zaujal teenager Jan Bednář, který má vyřízené starty z Karlových Varů. A premiéra vyšla na výbornou. Baník si připsal první prvoligovou výhru. „Na zápas jsem se těšil. Nebál jsem se toho. Sice jsem tady jen krátkou dobu, ale kluci jsou víceméně všude stejní a pořád je to ta samá hra. Užil jsem si to a jsem moc rád, že jsme urvali vítězství,“ popisuje premiéru v dresu Baníku sedmnáctiletý gólman. Ten chválí i diváckou kulisu v Sokolově. „Byl jsem tady jen dneska. Ale atmosféra je tady parádní a lidi si to zasloužili,“ uznale hodnotí fanoušky Baníku Jan Bednář.

Sokolovský gólman měl na vítězství značný podíl, především v první třetině řešil několik příležitostí Frýdku-Místku. „Ani nevím, kolik měli střel. Nějak jsem to nepočítal. Ale v první třetině toho měli asi nejvíc, kdy měli dobrý nástup. Ale jak jsme dali první gól, tak nás to nakoplo a od prvního gólu jsme byli lepším týmem a ve zbylých dvou třetinách jsme to potvrdili,“ hodnotí utkání s ledovým klidem Jan Bednář.

Kdo by mladého gólmana Baníku neznal, tak by těžko hádal teprve nedávno sedmnáctiletému brankáři věk. Vytáhlá postava, naprostý klid a přehled. „Zrovna teď mi kluci říkali, že by chtěli mít takovou hlavu jako já. Ale táta mi už od malička říkal, abych v té bráně byl v klidu a když dostanu gól, tak se nic neděje. Jde se dál a prostě takový je život hokejového gólmana, že góly padají a vždycky padat budou. Snažím se z každé situace v zápase nic nedělat, ať už je dobrá nebo špatná,“ zmiňuje Jan Bednář svého otce Michala.

Michal Bednář byl také na soupisce prvoligového mužstva Baníku Sokolov v sezoně 1994/1995 (taktéž v 17 letech). Spolu s Pavlem Csipkou poté působili i v jediné extraligové sezoně tehdejší sokolovské juniorky. Následně v letech 1997 – 1999 působil Michal Bednář v Baníku ve druhé lize. „Dřív mi táta radil hodně. Ale teď postupem času, když jsem starší a starší, tak zkušeností mám víc a víc. Říkal mi, ať makám a jsem v klidu. Byl se ale dneska podívat. Celá rodina tady dnes byla. Jsem tedy rád, že to mohli vidět,“ říká spokojeně Jan Bednář.

Baník tak k prvnímu vítězství v první lize přivedl gólman, který ještě nebyl na světě, když se druhá nejvyšší soutěž v Sokolově hrála. Ale gólman, kterému bude patřit budoucnost…