19.12. 2019 | Pomáháme | Tomáš Bouda
Dnešní tombola pomůže Danielce a Ondráškovi

Na přelomu listopadu a prosince spustila Chance liga projekt Týden charity. V HC Baník Sokolov se charitě věnujeme již delší dobu, a proto je celý prosinec pro nás charitativní.

V dnešním utkání pořádáme Předvánoční tombolu, jejíž výtěžek půjde na podporu dvou dětí, ke kterým nebyl osud příliš přívětivý. Pojďme si příběhy dvou dětí trochu představit…

Danielka je desetiletá holčička ze Sokolova, která je od narození postižená. Ačkoliv je nemluvící, je to velmi milá, šikovná, snaživá a usměvavá holčička. Má bohužel poškozený mozek, trpí kvadruperatickou dětskou mozkovou obrnou, mentální retardací a také sluch a zrak je poškozen.

Danielka je krmena lžičkou a navštěvuje speciální školu v Novém Sedle a pokud je její tatínek v práci, tak navštěvuje následně i denní centrum Žirafa. Zde se jí velmi líbí a pro všechny je tam sluníčkem. Danielka se pohybuje pomocí „válení sudů“, pokud je na zádech dokáže se odstrkávat jako rak a zvedá hlavičku. Nyní dělá pokroky ve speciálním chodítku, ve kterém však bohužel nevydrží ani 15 minut. Dokáže si také hrát v polohovací židličce, kde také rozvíjí hmatové podněty. Letos poprvé navštívila Nové Lázně v Teplicích, kde se ji velmi líbilo v termálním bazénu s novými kamarády. Danielky léčba je velmi náročná, navštěvuje také Hipoterapii v Hipocentru Pá-Ja a canisterapii Stránský. I zde se ji velmi líbí a užívá si to.

Doma má Danielka zřízen domácí snoezelen, kde si užívá relaxaci a využívá světelné terapeutické pomůcky, které ji její tatínek postupně pořizuje. Výtěžek z tomboly bude použit právě na tyto pomůcky, ale i další nezbytné potřeby.

Ondrášek je osmiletý chlapeček z Chodova, který se narodil jako zdravé miminko. V půl roce však onemocněl zánětem mozku a úplně se jemu i celé rodině změnil život. Po více než měsíčním pobytu v nemocnici si rodiče domů přivezli „ležáčka“. Následkem této smrtelné nemoci trpí Ondrášek psychomotorickou retardací, sekundární epilepsií, dětským autismem a ADHD, svalovou hypotonií. Ondrášek dosud nemluví, jen vokalizuje, je plně v plenkách a trpí spánkovou poruchou. Bez opory je schopen ujít cca 80 metrů a životem ho bohužel provází trvalý neklid. Je na úrovni ročního dítěte.

Od začátku svého onemocnění Ondrášek rehabilituje a jeho stav se díky tomu zlepšuje. Ondrášek se naučil chodit a vrátil se mu polykací reflex. Nedokáže však porozumět svým pocitům a neumí s nimi pracovat. Proto se strašně trápí. Zdraví se mu již nevrátí, ale jeho nejbližší se snaží dělat maximum, aby se jeho kvalita života zlepšovala, aby ho svět kolem něj zaujal a radoval se z něj. Výtěžek z tomboly bude použit na kvalitní intenzivní specializované neurorehabilitace, které stojí velké peníze a akutně potřebuje Ondrášek i větší vozítko XRover, neboť ze svého současného již Ondra vyrůstá.

A kdo do Předvánoční tomboly přispěl?

Apartmán Engadin, Skiareál Plešivec, Aquaforum Františkovy Lázně, Steakbar George, Serafin byliny, Sportisimo Sokolov, Pizza Bella Sokolov, Virtuální realita Sokolov, Topgun Laser game Sokolov, Retro café bar Sokolov za Gymplem, Ladon.cz – Petr Zelenka, Weicon CZ – Josef Polesný, Fitness Ural, AC Sparta Praha, Řeznictví Dobřemysl, Fitness Birrell, DM Drogerie markt, Sluníčkov – Dětské centrum, Květinářství Zdeněk Weber, Kebab Gril Istanbul – Lukáš Martinec, Parkhotel Sokolov, VMB Perla Sokolov, Sportstudio Prima Karlovy Vary, Relaxprivat studio, Kynšperský pivovar – Zajíc, Lékárna Zelená hvězda, Zverimex Pajtaš, Dorty od Lucky, ČEZ, Josef Štrudl,  Pivnice u Smrků, Fanshop HC Baník Sokolov a HC Baník Sokolov.

Všem partnerům moc děkujeme a stejně tak děkujeme všem, kteří v tombole lístky zakoupí a přispějí tak postiženým dětem.