7.7. 2020 | Klub | Anna Veselá, Tomáš Stehlík
Následující sezona se ponese v duchu oslav 75 let hokeje v Sokolově

Začátky sokolovského hokeje se datují k roku 1945, kdy byl v podzimních měsících zásluhou několika nadšenců zaměstnaných na ředitelství tehdejších Falknovských hnědouhelných dolů v Dolním Rychnově založen sportovní klub, jenž dostal do vínku název SK FHD Dolní Rychnov. K hornickému městu tak patří nejrychlejší kolektivní hra na světe už 75 let. A právě k tomuto významnému jubileu se bude vázat celá následující sezona!

V předchozích dnech jsme společně prošli celou historií sokolovského hokeje díky seriálu na sociálních sítích, který obsahoval nejdůležitější milníky Baníku od již zmíněného roku 1945 až do současnosti. Přes padesátá léta, kdy se v názvu objevilo označení Baník, jsme se rychlým tempem dostali do roku 1967. Tehdy se poprvé chodilo v Sokolově na druhou ligu, i když jen jednu sezonu. Stabilně jsme se 2. národní hokejové ligy účastnili až na začátku sedmdesátých let, kdy došlo také k zastřešení zimního stadionu. V sezoně 1979/80 jsme hráli poprvé v historii dokonce 1. ligu, v premiérové sezoně jsme tehdy skončili na výborném pátém místě. Druhá nejvyšší soutěž se v Sokolově hrála také mezi lety 1990 a 1997, poté přišla prohra v baráži se Znojmem a pád zpět o patro níž.
Novodobá historie klubu se píše od roku 2002. Tehdy se název klubu změnil naposledy - na dnešní HC Baník Sokolov. Tou dobou jsme byli stabilním účastníkem 2. ligy. V sezoně 2016/17 se však klub ocitl na samé hraně přežití. Po posledním místě v baráži přišel sestup do krajského přeboru. Nakonec došlo k odkupu druholigové licence od Klášterce nad Ohří a Baník tak nadále pokračoval ve 2. lize. Začalo se blýskat na lepší časy, klub prošel obrozením. A přišel ročník 2018/19, který jistě máme všichni ještě v živé paměti. Jízda základní částí, vydařené play off a po kontumaci suverénně rozjeté superfinálové bitvy, ve které vedl Baník 3:1 nad Moravskými Budějovicemi, postup do Chance ligy po 22 letech!

Po loňské nováčkovské sezoně je před námi ročník 2020/21, který se ponese v duchu oslav 75 let sokolovského hokeje. Ze všeho nejdřív představujeme logo, které bude s touto jubilejní sezonou spojeno a bude nás provázet napříč celým ročníkem. Připravuje se například i speciální edice zboží s tímto logem, které bude již brzy k dostání ve fanshopu. Symbolem výročí a také spojení mezi historií a současností klubu je dvojice Jakuba a Zdeňka Vránových. Oba výborní útočníci, Jakub byl hvězdou loňské sezony, jeho dědeček Zdeněk létal s číslem 17 na zádech na sokolovském zimním stadionu o dvě generace dříve. Letos se oba stanou tvářemi oslav 75 let hokeje v Sokolově.
Logo "75" budou nosit také hráči A-týmu na nových dresech, které představíme na předsezonní tiskové konferenci plánované na začátek září. Tam se mimo jiné dozvíte, jaké další akce budou provázet tuto významnou sezonu.