14.8. 2020 | Klub
Chance liga bez play off i bez sestupu

Na pátečním aktivu klubů Chance ligy byl odhlasován návrh svazu na podobu druhé nejvyšší soutěže v sezoně 2020/21. Nejdůležitější změnou by mělo být zrušení play off, navíc by se v příštím ročníku opět nesestupovalo. Vítěz by měl právo účasti v extralize. Návrh nyní musí schválit Výkonný výbor Českého hokeje.

HC Baník Sokolov byl spolu s dalšími šesti kluby Chance ligy (Vsetín, Havířov, Kolín, Prostějov, Přerov, Frýdek-Místek) pro jinou variantu, jež zahrnovala play off. Čtyři kluby se zdržely hlasování a sedm bylo proti. Při dalším hlasování nakonec zvítězil model navržený Českým svazem ledního hokeje v poměru 11 pro, 6 proti a jeden se zdržel hlasování. Prvoligovými celky schválený systém nyní ještě musí potvrdit Výkonný výbor Českého hokeje.

Jak by tedy měla příští sezona vypadat?
V základní části se utká každý s každým celkem třikrát, což znamená 51 utkání pro každý tým. Nasazení klubů se určí podle umístění v posledním ročníku. Po základní části přijde na řadu nadstavba pro prvních deset celků tabulky. Pro zbytek týmů sezona končí, jak již bylo zmíněno, nikdo nesestupuje.
Nadstavbová část přinese pouze jednokolový systém každý s každým, tedy 9 utkání. Nasazení týmů bude podle umístění po základní části, přičemž týmy si své vybojované body přenesou do nadstavby. Kdo bude po nadstavbové části první, stane se vítězem Chance ligy a postoupí do Tipsport extraligy.

Dalšími podmínkami, které upravují herní model Chance ligy jsou (zjednodušeně):

- pokud dojde k odložení utkání z důvodu karantény, musí být odehráno nejpozději do 40 dnů, nejpozději však 5 dnů před koncem dané části soutěže, jinak o výsledku rozhodne sportovně-technická komise hokejového svazu

- pokud týmy nebudou mít stejný počet odehraných utkání, bude se tabulka určovat dle průměrného počtu získaných bodů

- po nadstavbové části může postoupit pouze klub, který v základní části odehraje minimálně 50% zápasů (tzn. 26)

- právo postupu do Tipsport extraligy má pouze klub, který odehraje v soutěži minimálně 50% zápasů (tzn. 30)