16.9. 2020 | A-tým | Tomáš Bachratý
Nové tváře: Michal Gut

Baník dopsal na soupisku mládežnického reprezentanta Michala Guta, který bude ve žlutočerném dresu nastupovat do doby, než se rozjedou juniorské soutěže v USA:

Michal Gut (16.8.2002) – Ú

Odchovanec Kadaně odehrál mládežnická léta v dresu Pirátů z Chomutova a vždy patřil k oporám své kategorie. V sezóně 2017/2018 nastupoval ve dvou kategoriích a v každé měl vynikající statistiky. Za U16 odehrál 19 zápasů (19+19) a za U18 33 zápasů (19+21). V následujícím ročníku se v šestnácti letech dostal i do A týmu, za který sehrál 10 utkání. Byl kapitánem národního týmu WHC-17. Minulý rok strávil za mořem ve WHL v týmu Everett Silvertips, kde zaznamenal 36 bodů za 53 zápasů. V reprezentaci U18 opět plnil roli kapitána. Michal by podle skautů měl figurovat v letošním draftu do NHL.

Michale vítej v Baníku. Jak dlouho jsi byl s vedením v kontaktu? Proč právě Sokolov?

Ahoj a díky. Nevím, jestli se dá říci přímo s vedením, ale můj agent i já sám jsem byl v kontaktu s Tomášem Hamarou, který když zjistil, že se nejspíš liga v Americe nerozjede, tak projevil velký zájem. Popravdě jsem chtěl zůstat v Kadani, jelikož je to můj rodný klub. Od mala jsem si chtěl vyzkoušet zahrát za kadaňské áčko a nějakým způsobem Kadani pomoci. Začal jsem s nimi trénovat, protože jsem potřeboval být na ledě, ale po týdnu trénování s nimi, jsem si řekl, že to pro mě to není asi nejlepší varianta. Furt jsem mladý kluk a potřebuji brát od ostatních starších kluků zkušenosti. Když jsem si porovnal, že v Kadani máte Kubu Trefného a Romana Chloubu z těch zkušenějších a v Sokolově máte Martina Kadlece, Tomáše Rohana, Davida Tůmu, Járu Kverku a mohl bych jmenovat dál, tak to byl Baník nejlepší volba. Velký rozdíl je i zázemí. Na to, že se tu hrála ještě předloni druhá liga, tak je zázemí pro hráče na vysoké úrovni. Ještě se musím zmínit o fanoušcích, kteří dokážou na stadionu vytvořit výbornou atmosféru, což celému týmu pomůže k lepšímu výkonu.

Jak hodnotíš současný kádr a jak jsi zapadl do kabiny?

Myslím, že tým je výborný. Máme ho poskládaný velice dobře. Spousta zkušených hráčů doplněná o mladíky, kteří by měli dodat týmu energii jak na tréninku, tak i zápase. Parta je tu super a kluci mě hned vzali mezi sebe.

Minulou sezonu jsi strávil za mořem. Byl těžké si zvyknout na nový životní styl a nový styl hokeje?

Bylo to hodně náročné. Byl jsem vlastně poprvé od rodiny takhle daleko a tak dlouho. Bylo to hodně náročné na psychiku, ale zpětně musím říct, že to byl nejlepší krok, který jsem mohl udělat. Já všem říkám, že se to nedá ani popsat a nějak vyprávět, to si každý musí zažít sám, aby věděl, jak to tam doopravdy všechno chodí.

V čem je WHL rozdílná oproti českým soutěžním?

Hraje se úplně odlišným stylem než tady v mládežnických soutěžích. Kvůli pandemii se neodehrálo play off, což mě mrzí a myslím, že tam by se hra zvýšila ještě o level výš. Loni jsem nasbíral opravdu mnoho zkušeností, které mi pomohli stát se komplexnějším hráčem.

Letos tě čeká draft do NHL. Měl jsi pohovory s nějakými týmy?

Osobní pohovory jsem měl asi se šesti týmy. V kontaktu jsem byl dohromady asi s dvanácti kluby, které mi poslali na email třeba dotazníky nebo různé testy.

Jaké si dáváš cíle do další sezony?

Chtěl bych co nejvíc pomoci Baníku. V prosinci by se měli rozjet soutěže v Americe a Baník mi dává velkou možnost se dobře připravit na návrat za moře. Momentálně je pro mě ale priorita Sokolov. Chtěl bych poděkovat celému vedení Baníku, trenérům a klukům z kabiny, že mě vzali mezi sebe, i když je tu varianta mého odchodu zpět do Ameriky. Proto se budu snažit předvádět nejlepší výkony a tím se odvděčit za tuhle šanci.

Díky za rozhovor!