Ml. celky finančně podporuje město Sokolov
27.10. 2020 | A-tým | Tomáš Stehlík
Od Erastova po Tjurina, aneb cizinci ve službách Baníku

Od Erastova po Tjurina, aneb cizinci ve službách Baníku

Na konci loňské sezony Chance ligy se v posledním kole proti Jihlavě postavil na led v dresu Baníku Konstantin Tjurin. Byl to celkově čtyřiadvacátý cizinec v našem klubu za posledních třicet let. Pojďme si společně zavzpomínat, kteří další legionáři zanechali svou stopu v historii sokolovského hokeje. Někteří se Baníkem jen mihli, jiní byli hvězdami, které pomohly klubu na vyšší úroveň.

Konstantin Tjurin (na fotce), mladík narozený v Moskvě, přišel do Čech z Chabarovsku, ve kterém hrál za Amurské Tygry MHL. Šikovný levák nastupoval v loňské sezoně za třetiligovou Bílinu, na konci sezony si ho o patro výš vytáhl trenérský štáb Sokolova. Nebyl to však zdaleka první cizinec v našem dresu.

Už v sezoně 1990/91 nastupovali za Baník dva zástupci běloruského hokeje – Dmitrij Erastov a Igor Bubenščikov. Obránce Erastov odehrál v našem dresu čtyři sezóny. Byl to tvrdý, nesmlouvavý obránce, přes kterého nebylo snadné projít. Kromě své pozice na ledě zastával v Baníku také pozici trenéra mládeže. Igor Bubenščikov s krátkou pauzou řádil na ledě až do sezóny 1996/97. Za Sokolov si připsal rovnou padesátku gólů! Dodnes se mezi pamětníky říká, že proměnil každý nájezd, na který byl vyslán. Igor přišel do Baníku jako ostřílený mazák, vždyť za sebou měl v té době působení v klubech jako Avtomobilist Sverdlovsk (dnes Jekatěrinburg), Dinamo Minsk nebo Sokol Kyjev. Byl také mistrem světa do 20 let z roku 1980. Oba hráči by letos oslavili 60. narozeniny, bohužel už ani jeden není mezi námi.

Zajímavé jméno se ukázalo ve žluto-černém dresu v sezoně 1997/98. První posilou ze západu byl německý útočník s českými kořeny Petr Fical. Reprezentant našich západních sousedů, účastník olympijských her v Turíně, Světového poháru i tří mistrovství světa (k tomu ještě jednoho nižší divize), hrál ve zmíněné sezoně také za karlovarskou Becherovku, v Baníku se podepsal pod šest gólů.

Na přelomu tisíciletí přišla do Sokolova postupně trojice hokejistů z bývalého Sovětského svazu. Fanouškům je známa především dvojice Aleksandr Brytkov a Ilja Bubenščikov, syn Igora. Oba hokejisté jsou součástí našeho klubu dodnes (rozhovor s oběma jste si mohli přečíst nedávno). Dalšími zahraničními hráči byli Rusové – útočník Sergej Braitsev a Boris Alexandrov.

Další roky patřily, co se cizinců týče, hokejistům ze Slovenska. V letech 2001 až 2004 se v dresu Baníku postupně představilo dokonce pět slovenských obránců. Vladimír Sabol, Martin Obuch, Peter Švarba, Juraj Sadloň a Jan Tomaška, ten jediný vydržel déle než jednu sezonu.

Věřte nebo ne, nejvíc zápasů za Baník ze všech cizinců odehrál Nizozemec. Je to skutečně tak, v sezonách 2006/07 až 2008/09 oblékal náš dres Ramon Van Waardenburg (rychle po příchodu do týmu se ujala přezdívka Wartburg). Jeho jméno dělalo hlasatelům problémy celkem v 54 zápasech. Na západě Čech si v nich připsal jednu branku a pět asistencí.

V sezoně 2008/09 naskočil do pěti utkání slovenský útočník Václav Cimburek a do tří také obránce Martin Kečkeš, oba si v našem dresu připsali jednu asistenci. Po roce 2010 oblékli dres Sokolova ještě mladý útočník z Ruska Valerij Chaljavin (2012 – 2014, 26 zápasů, 5+2), lotyšský obránce Edgars Apelis (2 zápasy v sezoně 2011/12, hostování z Mostu), jeho ruský kolega Alexander Safroněnkov (jediný zápas v sezoně 2011/12, ve kterém ovšem dokázal vstřelit branku), dále slovenští útočníci Jozef Kentoš (dva zápasy v sezoně 2011/12) a Juraj Bezuch (pouze 1 zápas), a obránci Michal Grman (4 zápasy, 1+1) s Branislavem Kubkou (19 zápasů, 2+11). Poslední čtyři hokejisté do Sokolova přišli v rámci hostování z karlovarské Energie.

Posledním cizincem byl právě Tjurin, kterého jsme zmínili na začátku. Naskočil do domácího zápasu s Ústím nad Labem, ve kterém třikrát vystřelil na branku, ale bod si nepřipsal. V posledním kole odehrál 12 minut proti Jihlavě a tím jeho působení v Baníku skončilo.

Celkem jsme tak napočítali 24 cizinců, kteří se kdy objevili na soupisce Sokolova. Většina hráčů pocházela ze Slovenska, další byli z bývalých sovětských republik nebo přímo z Ruska. Perličkou je jistě působení hokejisty ze země tulipánů, na jméno posily ze zámoří zatím čekáme.

Krátké zprávy
Pořídili jsme deset hráčských setů od značky Bauer, se kterou od této sezóny spolupracujeme. Jedná se o sety pro nejmenší hokejisty, kteří budou chtít začít s hokejem u nás na Baníku. Set obsahuje hráčskou vestu, chrániče loktů, chrániče holení, rukavice a kalhoty. Aby byla výstroj kompletní, bylo opatřeno deset párů bruslí a deset černých helem s košíkem. 

Brankář Oldřich Cichoň a útočníci Michal Gut s Jakubem Konečným se od 4. do 8. listopadu připravovali na Zimním stadionu v Litoměřicích na kempu reprezentace kategorie U20. Tu čeká v prosinci MS v kanadských městech Edmontonu a Red Deer.

Hlásíme, že roušky jsou od dnešního dne k dispozici v květinářství Fanfán tulipán (K.H.Borovského 406, Sokolov, 356 01). Cena je 199 Kč,
Takové zprávy se neříkají snadno... V sobotu podlehl vážným zraněním z května letošního roku primář ortopedie karlovarské nemocnice pan Miroslav Švec, který se vždy také výborně postaral i o hráče Baníku. Klub HC Baník Sokolov vyjadřuje upřímnou soustrast rodině. Odpočívejte v pokoji, pane doktore!
Více info ZDE.
Utkání 3. kola Ligy dorostu, ve kterém měl Baník v sobotu 19. září přivítat doma Energii "B", bylo odloženo.
Ve druhém kole Ligy dorostu mladí baníkovci vyjeli do Mariánských lázní a přivezli si zpět tři body za vysokou výhru 15:0. Hattrickem se předvedl útočník Adam Sobotka, čisté konto zapsal Stanislav Zmrhal.
Dorostenci Baníku Sokolov zvládli vstup do nového ročníku Ligy dorostu. Na domácím ledě porazili Klášterec nad Ohří vysoko 7:2. Na výhře se čtyřmi brankami podílel Samuel Kožík!

.. více info ZDE.
...více ZDE.
... najdete ZDE.
...galerii najdete ZDE.
...fotografie najdete ZDE
V rámci soustředění navštívil A-tým na Božím Daru nového partnera klubu Pivovar Ryžovna, který se v následující sezóně postará o ceny pro nejlepší hráče utkání.
... pár fotek z prvního tréninku najdete zde.
...najdete pod odkazem zde.
...najdete zde.
MŠMT Činnost klubu byla v roce 2018 podporována z dotace MŠMT Program VIII - Organizace sportu ve sportovních klubech, č. rozhodnutí 502017_8_0465 (evidenční číslo projektu: SPORT-VIII-1282/2017). Dotace byla použita na zajištění činnosti klubu, zejména pak na zajištění trenérů pro mládežnické kategorie a materiál (výzbroj a výstroj).