27.10. 2020 | A-tým | Tomáš Stehlík
Od Erastova po Tjurina, aneb cizinci ve službách Baníku

Na konci loňské sezony Chance ligy se v posledním kole proti Jihlavě postavil na led v dresu Baníku Konstantin Tjurin. Byl to celkově čtyřiadvacátý cizinec v našem klubu za posledních třicet let. Pojďme si společně zavzpomínat, kteří další legionáři zanechali svou stopu v historii sokolovského hokeje. Někteří se Baníkem jen mihli, jiní byli hvězdami, které pomohly klubu na vyšší úroveň.

Konstantin Tjurin (na fotce), mladík narozený v Moskvě, přišel do Čech z Chabarovsku, ve kterém hrál za Amurské Tygry MHL. Šikovný levák nastupoval v loňské sezoně za třetiligovou Bílinu, na konci sezony si ho o patro výš vytáhl trenérský štáb Sokolova. Nebyl to však zdaleka první cizinec v našem dresu.

Už v sezoně 1990/91 nastupovali za Baník dva zástupci běloruského hokeje – Dmitrij Erastov a Igor Bubenščikov. Obránce Erastov odehrál v našem dresu čtyři sezóny. Byl to tvrdý, nesmlouvavý obránce, přes kterého nebylo snadné projít. Kromě své pozice na ledě zastával v Baníku také pozici trenéra mládeže. Igor Bubenščikov s krátkou pauzou řádil na ledě až do sezóny 1996/97. Za Sokolov si připsal rovnou padesátku gólů! Dodnes se mezi pamětníky říká, že proměnil každý nájezd, na který byl vyslán. Igor přišel do Baníku jako ostřílený mazák, vždyť za sebou měl v té době působení v klubech jako Avtomobilist Sverdlovsk (dnes Jekatěrinburg), Dinamo Minsk nebo Sokol Kyjev. Byl také mistrem světa do 20 let z roku 1980. Oba hráči by letos oslavili 60. narozeniny, bohužel už ani jeden není mezi námi.

Zajímavé jméno se ukázalo ve žluto-černém dresu v sezoně 1997/98. První posilou ze západu byl německý útočník s českými kořeny Petr Fical. Reprezentant našich západních sousedů, účastník olympijských her v Turíně, Světového poháru i tří mistrovství světa (k tomu ještě jednoho nižší divize), hrál ve zmíněné sezoně také za karlovarskou Becherovku, v Baníku se podepsal pod šest gólů.

Na přelomu tisíciletí přišla do Sokolova postupně trojice hokejistů z bývalého Sovětského svazu. Fanouškům je známa především dvojice Aleksandr Brytkov a Ilja Bubenščikov, syn Igora. Oba hokejisté jsou součástí našeho klubu dodnes (rozhovor s oběma jste si mohli přečíst nedávno). Dalšími zahraničními hráči byli Rusové – útočník Sergej Braitsev a Boris Alexandrov.

Další roky patřily, co se cizinců týče, hokejistům ze Slovenska. V letech 2001 až 2004 se v dresu Baníku postupně představilo dokonce pět slovenských obránců. Vladimír Sabol, Martin Obuch, Peter Švarba, Juraj Sadloň a Jan Tomaška, ten jediný vydržel déle než jednu sezonu.

Věřte nebo ne, nejvíc zápasů za Baník ze všech cizinců odehrál Nizozemec. Je to skutečně tak, v sezonách 2006/07 až 2008/09 oblékal náš dres Ramon Van Waardenburg (rychle po příchodu do týmu se ujala přezdívka Wartburg). Jeho jméno dělalo hlasatelům problémy celkem v 54 zápasech. Na západě Čech si v nich připsal jednu branku a pět asistencí.

V sezoně 2008/09 naskočil do pěti utkání slovenský útočník Václav Cimburek a do tří také obránce Martin Kečkeš, oba si v našem dresu připsali jednu asistenci. Po roce 2010 oblékli dres Sokolova ještě mladý útočník z Ruska Valerij Chaljavin (2012 – 2014, 26 zápasů, 5+2), lotyšský obránce Edgars Apelis (2 zápasy v sezoně 2011/12, hostování z Mostu), jeho ruský kolega Alexander Safroněnkov (jediný zápas v sezoně 2011/12, ve kterém ovšem dokázal vstřelit branku), dále slovenští útočníci Jozef Kentoš (dva zápasy v sezoně 2011/12) a Juraj Bezuch (pouze 1 zápas), a obránci Michal Grman (4 zápasy, 1+1) s Branislavem Kubkou (19 zápasů, 2+11). Poslední čtyři hokejisté do Sokolova přišli v rámci hostování z karlovarské Energie.

Posledním cizincem byl právě Tjurin, kterého jsme zmínili na začátku. Naskočil do domácího zápasu s Ústím nad Labem, ve kterém třikrát vystřelil na branku, ale bod si nepřipsal. V posledním kole odehrál 12 minut proti Jihlavě a tím jeho působení v Baníku skončilo.

Celkem jsme tak napočítali 24 cizinců, kteří se kdy objevili na soupisce Sokolova. Většina hráčů pocházela ze Slovenska, další byli z bývalých sovětských republik nebo přímo z Ruska. Perličkou je jistě působení hokejisty ze země tulipánů, na jméno posily ze zámoří zatím čekáme.