28.12. 2020 | Klub | Tomáš Bouda
Z Baníku mezi elitu - Lukáš Mensator

V prvním díle našeho seriálu o odchovancích, kteří zamířili mezi elitu, jsme si představili Tomáše Vokouna. A i ve druhém díle budeme pokračovat mezi brankáři. Pojďme se ohlédnout za kariérou Lukáše Mensatora.

Příjmení Mensator bylo sokolovským hokejovým příznivcům známo již v dřívějších dobách, neboť za Baník chytal i Lukášův otec. Lukáš Mensator, který se narodil 18. srpna 1984, pak v Baníku působil až do svých 13 let. Poté jeho talent a výborné výkony nemohly uniknout trenérům v Karlových Varech, kde se postupně propracovával až do extraligového A-týmu. Od šestnácti let Lukáš Mensator patřil do reprezentačního týmu do 17 let. Následně nadějný gólman byl ve všech mládežnických reprezentačních týmech České republiky. V sezoně 2001/2002 se zúčastnil i mistrovství světa do 18 let, kde Lukáš svému týmu vychytal bronzové medaile. To již byl i v hledáčku týmů NHL. V téže sezoně se postavou menší, ale hbitý gólman, vrátil do sokolovských barev, kdy v play-off druhé ligy nastoupil ke třem zápasům proti Kolínu. Baník v této sérii prohrál 2:1 na zápasy a do dalších bojů nepostoupil, ale Lukáš Mensator těmito zápasy debutoval v seniorské kategorii.

V červnu 2002 byl pak Lukáš Mensator draftován do NHL klubem Vancouver Canucks ve třetím kole, jako 83. v pořadí. Ve stejném roce byli například draftování i brankáři Kari Lehtonen nebo Cam Ward. Jedničkou draftu byl pak Rick Nash. V následující sezoně se Lukáš Mensator do zámoří přesunul, konkrétně do týmu Ottawa 67’s, hrajícího v OHL. A hned v úvodní sezoně Lukáš zazářil, když svými skvělými výkony pomohl svému týmu až do finále soutěže. Zároveň se Lukáš Mensator zúčastnil spolu dalším sokolovským odchovancem Martinem Tomsem mistrovství světa do 20 let v kanadském Halifaxu. Zde se o brankářský post dělil s Martinem Falterem. Česká republika na mistrovství světa skončila na 6. místě.

I v sezoně 2003/2004 nastupoval Lukáš Mensator v týmu Ottawa 67’s v OHL. Tím se jeho zámořská kariéra uzavřela. Pro další sezonu se Lukáš Mensator vrátil do Karlových Varů, kde působil jako dvojka za Romanem Málkem, připsal si však 13 zápasů s velice solidními čísly. Více prostoru Lukáš dostával v prvoligovém Písku a Mladé Boleslavi. I v sezoně 2005/2006 měl odchovanec Baníku působit jako dvojka za trojnásobným mistrem světa Romanem Čechmánkem. Jenže papírové předpoklady neplatily a Lukáš Mensator nakonec svého kolegu předčil a odchytal za Karlovy Vary 36 extraligových utkání. Od té doby se pracovitý brankář stal nedílnou součástí karlovarské Energie, kde působil až do sezony 2012/2013. V sezonách 2007/2008 a 2008/2009 měl Lukáš obrovskou zásluhu na tom, že Karlovy Vary dosáhly historického úspěchu, když získaly stříbrné medaile a o rok později pak Energie vybojovala mistrovský titul. Výborné výkony Lukáše zaslouženě vynesly až do národního týmu, kdy se v sezoně 2008/2009 zúčastnil i mistrovství světa jako trojka za Jakubem Štěpánkem a Martinem Pruskem. Český národní tým, například v sestavě i s Jaromírem Jágrem, nepřešel přes čtvrtfinále. Rok 2009 však byl úspěšný pro Lukáše z pohledu individuálních ocenění, když se stal nejlepším brankářem extraligy, i nejužitečnějším hráčem play-off. Reprezentační dres obléknul Lukáš Mensator i v sezoně 2009/2010, kdy nastoupil ke třem utkáním.

Jak již bylo uvedeno, Lukáš Mensator působil v Karlových Varech až do sezony 2012/2013, poté zamířil do týmu Škody Plzeň, kde kryl záda ve skvělé formě chytajícímu Matěji Machovskému. V Plzni vydržel Lukáš dvě sezony, než se přesunul Kladna, které bojovalo v druhé nejvyšší soutěži. Kladno skončilo v sezoně 2015/2016 již ve čtvrtfinále a tím skončila i kariéra Lukáše Mensatora v českých týmech. V sezoně 2016/2017 přestoupil Lukáš Mensator do Freiburgu, hrajícího druhou nejvyšší německou soutěž, kde se v týmu potkal i s Radkem Dudou. Freiburg se v této sezoně dostal do čtvrtfinále play-off, kde jeho pouť soutěží skončila a defacto tímto skončil i hokejový aktivní život Lukáše Mensatora, který se po většinu své kariéry dlouhodobě potýkal se zdravotními potížemi a původně plánoval kariéru jen přerušit. Nakonec se již do brankoviště nevrátil, ale u hokeje působí dodnes. Lukáš se dal na trenérskou kariéru. Nejprve působil v Baníku jako asistent trenéra ve druhé lize a jako trenér brankářů, s příchodem Karla Mlejnka se stal i videokoučem A-týmu Baníku. Zároveň se také věnuje mládeži v Karlových Varech. Velká Lukášova pracovitost a zkušenosti se však projevují i v trenérském řemesle a Lukáš Mensator se již dostal jako trenér brankářů a videotrenér k mládežnické reprezentaci. V současné době pak působí u týmu U17, kterou jako hlavní trenér vede další odchovanec sokolovského hokeje Václav Eismann. Kromě hokejového umění je však Lukáš Mensator ceněn i za svoji skromnost, pokoru a slušnost. A právě tyto hodnoty chce HC Baník Sokolov předávat našim hráčům v mládeži. A Lukáš Mensator rozhodně vzorem pro mládež je…