8.2. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Z Baníku mezi elitu - Tomáš Závorka

Každý hokejista si přeje, aby jeho poslední zápas v sezoně byl vítězný. Tomáš Závorka se vítězného zápasu dočkal i v tom posledním startu v jeho aktivní kariéře. A tento zápas navíc byl postupový.

Tomáš Závorka se narodil 26. 11. 1987 v Sokolově, kde také začal s hokejem. Člen úspěšné sokolovské brankářské školy působil v Baníku do svých patnácti let, kdy jeho kariéra nabrala kurz Karlovy Vary. Zde působil v extralize dorostu a následně i v extralize juniorů. V sezoně 2004/2005 se však do Sokolova vrátil, když hostoval v lize juniorů a střídavé starty do Sokolova měl Tomáš i v následujících dalších pěti sezonách. V ročníku 2006/2007 Tomáš Závorka debutoval i v seniorském hokeji a nemohlo tomu být jinak než ve žlutočerném, sokolovském dresu. V Karlových Varech byl sice tento brankář členem týmu, ale do hry nezasáhnul, a kromě střídavých startů v Sokolově, hostoval také v prvoligovém Mostě, Chomutově a Kadani.

Až v sezoně 2010/2011 se Tomáš dočkal premiéry v extralize, kdy odchytal dva zápasy. V dalším ročníku to bylo šest zápasů, ale poté Tomášova kariéry nabrala spád. V sezoně 2012/2013 se Tomáš stal jedničkou v extraligovém týmu HC Energie a rok později již odchytal všechna utkání v základní části. A co víc, Tomáš se dostal i do národního týmu, obléknul reprezentační dres, a ačkoliv jako náhradník, i tak se zařadil mezi Sokolováky, kteří se dostali do reprezentace.

V Karlových Varech nakonec Tomáš zažil záchranu, později i sestup z extraligy, aby se pak velkou měrou zasloužil o postup zpět. V sezoně 2017/2018 byl náhradníkem Filipa Novotného, ale do rozhodujících zápasů nakonec musel nastoupit Tomáš Závorka, který navzdory velkému zápasovému výpadku svůj tým podržel, a nakonec i díky němu se Karlovy Vary vrátily mezi elitu. V extralize však poté přidal Tomáš pouze dvě utkání, čímž zaokrouhlil bilanci svých startů na 250 (i s barážovými). V průběhu sezony 2018/2019 pak přišel i konec v Karlových Varech a dle vlastních slov Tomáš na několik hodin i ukončil svou kariéru. Nakonec však přišla domluva s Karlem Mlejnkem a Tomáš Závorka se po devíti letech vrátil do Sokolova. A to rovnou jako brankář i trenér mládežnických gólmanů.

A pro Baník byl Závorkovo návrat terno. Kvalitně složený tým nakonec zvítězil v základní části a poté i prošel v play-off do superfinále. Především pak boje s Vrchlabím byly o brankářích obou týmů. A Tomáš Závorka jinak skvělého Soukupa předčil, Baník přes ambiciózní tým z Podkrkonoší postoupil a poměřil síly s Moravskými Budějovicemi. Tato série pak také skončila pro Sokolov vítězně a Baník se Závorkou v čele slavil postup do první ligy.

V sobotu 13. 4. 2019, kdy původně měl Baník nastoupit k pátému duelu superfinále (po kontumacích se nekonal), se na sokolovském zimním stadionu konaly oslavy postupu. Několik stovek fanoušků poté vyvolávalo Tomášovo jméno a stadionem se rozléhal pokřik „Závi zůstaň, Závi zůstaň, Závi zůstaň v Baníku.“ A Tomáš Závorka zůstal. Sice dal přednost civilnímu životu, nastoupil do zaměstnání, ale zároveň se i nadále věnuje sokolovským gólmanům. Kdo ho nezná, možná by v přemýšlivém chlapíkovi s brýlemi na první pohled hokejistu neviděl, tak nenápadně Tomáš působí. Ale Tomáš Závorka, jeho pracovitost, přístup, slušnost, zkušenosti a skvělé postřehy jsou zárukou toho, že v Sokolově bude o gólmany dobře postaráno i v budoucnosti. Věříme, že jednou Tomáš svého nástupce v Baníku vychová a velmi si vážíme toho, že Tomáš Závorka je součástí našeho klubu.