18.4. 2021 | Mládež | Tomáš Bouda
Odchovanec Jiří Ticháček míří na mistrovství světa

Na konci měsíce dubna a na začátku května se v USA uskuteční mistrovství světa hráčů do 18 let. Do nominace se dostal odchovanec Jiří Ticháček i dva hráči, kteří za Baník nastupovali v uplynulém ročníku.

Vrchol mládežnické sezony, to je mistrovství světa do 18 let. Tento šampionát je ostře sledován různými skauty, neboť se jedná o skutečnou přehlídku hráčů budoucnosti. Mistrovství světa hráčů do 18 let se koná od roku 1999 a Česká republika dosud zlaté medaile nezískala, maximem je stříbro v roce 2014. Naopak největším neúspěchem je sestup z elitní skupiny v roce 2007. V letošní sezoně parta okolo Davida Jiříčka či Stanislava Svozila by se ráda přiblížila medailovým pozicím. V „covidovém“ ročníku jsou však síly celků poměrně velkým otazníkem.

Své zastoupení v národním týmu bude mít i HC Baník Sokolov. Do nominace se totiž probojoval Jiří Ticháček, talentovaný odchovanec klubu, který v současné době působí v prvoligovém týmu Rytíři Kladno. Zde tento obránce v letošní sezoně nastoupil do 17 zápasů, ve kterých si Jiří připsal dvě asistence. Definitivní nominace ještě dozná úprav, ale Jiří Ticháček má velkou šanci, že naváže na další odchovance klubu, kteří se mistrovství také zúčastnili. Těmito hráči jsou Martin Toms (mistrovství světa v roce 2001), Lukáš Mensator (2002), Martin Rohan (2008) či Matěj Zadražil (2012). Největšího úspěchu pak dosáhnul brankář Lukáš Mensator, který v roce 2002 vychytal národnímu týmu bronzové medaile a zároveň se stal nejlepším brankářem šampionátu a také členem All stars týmu společně mj. s Alexanderem Ovečkinem nebo Jiřím Hudlerem. Účast Jiřího Ticháčka je i oceněním dobré práce mládežnických trenérů Baníku.

V nominaci jsou pak i další dva hráči, kteří mají spojitost s Baníkem. Mezi brankáři je Patrik Hamrla, odchovanec zlínského hokeje, který v uplynulé sezoně nastoupil za Baník v Chance lize ve třech zápasech, ale odchytal také šest zápasů v extralize za Karlovy Vary. Mezi útočníky, a jedním z pěti hráčů ročníku 2004, je i Dominik Rymon, který je v šestnácti letech vůbec nejmladším nominovaným hráčem našeho národního týmu. Rymon za Baník v Chance lize odehrál 13 zápasů, ve kterých si do statistik zapsal dvě asistence. Na svém kontě má i premiérový start v nejvyšší soutěži za Karlovy Vary.

Na mistrovství světa hráčů do 18 let se v minulosti představili i další členové kádru Baníku. A to David Tůma (2009), František Klejna a Vojtěch Kropáček (2018). Z hráčů, kteří v nedávné době nastupovali za Baník, mají účast mj. i Tomáš Kvapil (2011) nebo Jan Bednář (2019). Pavel Kuběna pak v roce 2006 získal bronzovou medaili.

Zajímavostí je, že v nominaci je i syn současného hlavního trenéra A-týmu a sportovní manažera Tomáše Hamary. Nominovanými jsou i však i synové bývalých skvělých hráčů, a to Jaroslava Špačka, Kamila Brabence, Martina Altrichtera, Radima Skuhrovce či Josefa Marhy. I otec Patrika Hamrly, Robert Hamrla, chytal v extralize, ale také v sezoně 1998/1999 část sezony i za náš Baník.

Mistrovství světa do 18 let se uskuteční od 26. 4. do 6. 5. v texaských městech Frisco a Plano, hlavním trenérem týmu je Jakub Petr. Nominovaným gratulujeme a přejeme mnoho úspěchu nejen jim, ale celému týmu...