30.5. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti - Zápasy proti reprezentaci

HC Baník Sokolov proti reprezentaci? Jedno nedohrané utkání, jedna vysoká výhra reprezentace a jeden zápas, který nebyl sehrán. Další díl baníkovských zajímavostí.

Vyprodaný sokolovský zimní stadion? Mnozí pamětníci možná vzpomenou na regionální derby z devadesátých let, kdy zápasy proti Karlovým Varům byly již dvě hodiny před začátkem vyprodané a oba tábory se mohutně předháněly v podpoře svých týmů. Tehdy oficiálně uváděná návštěva 5500 diváků byla rekordem ročníků 1995/1996 a 1996/1997, ačkoliv v ochozech se zřejmě tlačilo o nějakou tu stovku fanoušků ještě více.

V historii Baníku však byla i další utkání, kterým byla věnována mimořádná pozornost a byla skvělou propagací hokeje nejen ve městě, ale i v kraji. A to zápasy proti národnímu týmu.

Klub, který byl založen v roce 1945 nečekal na první utkání proti národnímu týmu příliš dlouho. V únoru 1952 přijela do Sokolova československá reprezentace, aby sehrála přátelské utkání proti HDB Sokolov. Tehdejší zápas byl pro sokolovské družstvo velkým svátkem, neboť tým okolo kanonýra Václava Hory nastupoval v Karlovarském přeboru. Přesto si Sokolov nepočínal proti reprezentaci vůbec špatně. Národní tým v sestavě i s legendou Karlem Gutem a dalšími po dvou třetinách vedl 4:6. Poslední dějství pak již nebylo odehráno vzhledem ke špatné kvalitě ledu a hrozícímu zranění českých reprezentantů. To nic však neměnilo na tom, že Sokolov odcházel ze zápasu se vztyčenou hlavou. Za tehdejší HDB se prosadili Hora, Jiskra, Kučera, Lavička, za ČSR skórovali dvakrát Rejman, jednou Danda, Bartoň a Charouzd. Československo následně v Oslu skončilo na 4. místě.

Na další měření sil s reprezentací čekal sokolovský Baník do roku 1969. To na vyprodaný zimní stadion v Sokolově přijel národní tým s hráči jako Jaroslav Holík, Nedomanský a další. O favoritovi nebylo pochyb. Baník hrál tehdy krajský přebor, který však jednoznačně vyhrál se skóre 112:7. V týmu již nastupovali legendy Baníku jako Milan Šmejkal, Václav Vyskočil a další. Proti reprezentaci však byl výkonnostní rozdíl znát a národní tým si před 5000 diváky připsal vítězství 1:10. Jediným úspěšným střelcem Sokolova byl Antonín Volek. Ve Švédsku pak Československo získalo bronzové medaile.

Následně se Baník poměrně pravidelně utkával s juniorskou československou reprezentací a sehrál i přípravné utkání se švýcarskými juniory. Dalšího utkání s dospělou reprezentací se však již nedočkal. Ale nebylo tomu daleko. Prakticky od takového utkání dělilo Baník pouze pár dní. V sezoně 2019/2020 skončil Baník na posledním místě Chance ligy a poslední utkání odehrál 7. 3. 2020. Poté dostalo družstvo několik dnů dovolené a po ní se mělo sejít k poslední fázi sezony, kterou měl Baník završit přípravným utkáním v Karlových Varech právě proti české reprezentaci. Modelového duelu s výběrem Miloše Říhy se však sokolovský tým nedočkal. Sezonu předčasně ukončila nastupující pandemie Covidu-19. Na další zápas s národním týmem tak Baník čeká již 52 let.

V poslední době prošel sokolovský zimní stadion, především díky podpoře města Sokolov, velkými změnami a zázemí je již důstojným prostředím. Věřme tedy, že někdy v budoucnu bude ukončeno i dlouhé čekání na reprezentační tým v Sokolově.