23.6. 2021 | A-tým | Tomáš Bouda
Hráči A-týmu absolvovali fyzické testy

Jak účinná byla letní příprava si ověřili hráči i trenéři začátkem týdne, kdy Baník absolvoval fyzické testy.

O týden dříve oproti původnímu plánu absolvovali hráči A-týmu fyzické testy, které pro ně připravil kondiční trenér Vojtěch Šik. A že letní příprava byla účinná se ukázalo u všech hráčů, neboť baníkovci bez výjimky vykazovali lepší hodnoty než na začátku května. Na závěrečné testování již dohlížel trenér Martin Štrba, který své svěřence povzbuzoval, v závěru za výkony pochválil a neustále nabádal k pozitivnímu myšlení, které bude mít vliv na jejich výkon.

Celkově během testu panovala výborná atmosféra, hráči se podporovali, ale zároveň se navzájem motivovali k lepším výkonům. Nikoho asi ani nemohlo překvapit, že největší soutěživost probíhala mezi kapitánem Tomášem Rohanem a jeho asistentem Jaromírem Kverkou. „Kluci přistoupili k testům výborně a musím kvitovat, že tomu tak bylo i při vstupních testech v květnu po dovolené,“ říká kondiční trenér Vojtěch Šik

Mužstvo bylo rozděleno na dvě party, kdy jako první porovnávala „natrénovanost“ starší část družstva. Nejprve přišly na řadu shyby, ve kterých dominoval František Klejna, avšak i jeho trumfnul nakonec Radek Prošek z mladší části týmu.

Dalšími disciplínami byl bench a dřep s činkou, kdy se měřily maximální výkony, avšak při třech opakováních v jedné sérii. Zde samozřejmě roli hrála i vlastní tělesná váha, ale v případě dřepů i výška. Nejlépe si na benchi počínali Adam Rulík, Tomáš Vracovský a Adam Křemen. A byl to právě mladý útočník Adam Křemen, který celkově v testech vykazoval nejlepší čísla. I na dřepech podal Křemen nejlepší výkon, spolu s Tomášem Rohanem. Pro něj hovořila pouze nižší tělesná váha. Kapitán Baníku při svých 81,5 kilogramech dřepoval ve třech opakováních úspěšně s činkou, na které měl naloženo 150 kilogramů.

Následně se měřila odrazová síla při skoku z místa sounož, následně pak i z jedné nohy. Zatímco z obou noh se nejlépe odrážel František Klejna a Adam Křemen, z jedné nohy dominoval opět druhý jmenovaný a Vojtěch Kropáček. Velmi dobré hodnoty však vykazoval například i junior David Novotný.

Na závěr testů čekalo na hráče to nejhorší. Tzv. beep test, kdy hráči v běhu absolvují dvacetimetrové rovinky, na které postupně díky zvukovým signálům mají méně času a tempo se stupňuje. Z lehkého výklusu se tak postupně přechází ke sprintům, které hráči absolvují po více než dvou kilometrech běhu. Samotný test je pak také o morálce, neboť testovaní obvykle absolvují více než 100 rovinek, než interval na zdolání dvaceti metrů přestávají stíhat. Především u starší skupiny se dlouho zdálo, že z testu nikdo nevypadne, nakonec ale startovní pole postupně prořídlo, až zbyla trojice Adam Rulík, František Klejna a Ondřej Jurčík, který vydržel běhat rovinky jako poslední. Ale zahanbit se nenechala ani mladší část týmu. Na dno si hrábli naprosto všichni. A to někteří měli ještě v nohách víkendový sokolovský čtvrtmaraton.

„U hráčů byl posun jak váhově, ale důležitější pro nás bylo získat rozsah pohybu, dále explozivní sílu dolních končetin přes skok do dálky, kde velké zlepšení bylo při skoku z jedné nohy a smazali jsme i rozdíl mezi pravou a levou končetinou,“ hodnotí výsledky Vojtěch Šik.

Celkově testy ukázaly zlepšení u všech hráčů. U některých i velmi výrazné. Například i brankář Adam Beran vykazoval skvělé hodnoty a velké zlepšení nastalo i u mladých hráčů, jako například u Patrika Kursy. Trenéři tak mohli být s výsledky letní přípravy spokojeni. „V první řadě nám šlo v letní přípravě o každodenní práci a hodně jsme se soustředili na sílu. Musím říct, že jako realizační tým a celý tým Baníku jsme spokojeni. Je ale potřeba udržet nastavený trend pracovního úsilí do každodenní práce, a to jak tým, tak jednotlivec,“ uzavírá testování Vojtěch Šik.