7.7. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti: Trenéři u reprezentací

Vojtěch Šik v minulých dnech působil jako kondiční trenér pro reprezentace U20 a U17. Zdaleka však není jediným trenérem se sokolovskou minulostí, který bude u národních týmů v nové sezoně působit. A jak tomu bylo v minulosti?

U sokolovského Baníku působilo v historii nespočet kvalitních trenérů. Někteří to však dotáhli do reprezentačních týmů. Již v sezoně 1958/1959 byl hlavním trenérem československé reprezentace Vlastimil Sýkora, který pak v 80. letech působil jako trenér právě v Baníku. Československý tým pod vedením Sýkory pak v roce 1959 získal na mistrovství světa bronzové medaile.

Úspěchy si připsal i Radim Rulík, otec současného obránce Baníku Adama Rulíka. Radim Rulík, jenž s trenérskou kariérou prakticky v Sokolově začínal, působil u české dvacítky v letech 1998 – 2000 a jako asistent Jaroslava Holíka se zúčastnil i mistrovství světa v roce 2000, kde juniorská reprezentace získala zlaté medaile. Na juniorské mistrovství světa se pak Rulík vrátil i jako hlavní trenér v roce 2006 a pak ještě také jako asistent trenéra v roce 2008, kdy se na střídačce potkal i s Mikulášem Antoníkem, jenž trénoval A-tým Baníku v sezonách 2013/14 a 2014/15, kdy Baník usiloval o první ligu.

Radim Rulík však působil také u A-týmu české reprezentace a jako asistent Vladimíra Růžičky pak dokonce získal zlatou medaili na mistrovství světa ve Vídni v roce 2005. U A-týmu v sezonách 2018/19 a 2019/20 působil jako asistent i Karel Mlejnek.

U juniorského týmu v sezoně 2008/2009 působil také Marek Sýkora, bývalý útočník Baníku. Pět sezon u týmu U20 byl i Miroslav Přerost, který v Sokolově jako trenér působil v devadesátých letech i na začátku nového tisíciletí. Miroslav Přerost pak od sezony 2018/2019 působí u reprezentační devatenáctky.

Mládežnickou reprezentaci trénoval také Martin Pešout, současný hlavní trenér HC Energie Karlovy Vary a bývalý prvoligový hráč Baníku. Pešout v letech 2006 – 2008 působil u reprezentační osmnáctky, kterou následně převzal Marek Sýkora.

Dalším bývalým hráčem a odchovancem Baníku, který má trenérské zkušenosti z reprezentačních mládežnických týmů je Václav Eismann, který u národních týmů působí od roku 2016 střídavě u reprezentace U17 a U16. Václav Eismann pak spolupracuje s Lukášem Mensatorem, který jako trenér brankářů a videotrenér od sezony 2019/2020 u národních týmů U16 a U17 působí. V sezoně 2010/2011 pak byl u reprezentační osmnáctky jako trenér brankářů i Marcel Kučera, který v Sokolově taktéž krátce působil jako brankář.

Pokračovat u reprezentační dvacítky bude i Karel Mlejnek, který je zde jako hlavní trenér od sezony 2020/2021. Karel Mlejnek působil u mládežnické reprezentace dřív, když v letech 2011 – 2013 byl asistentem u reprezentační devatenáctky. Samostatnou kapitolou je pak MUDr. Jaroslav Budín, který u mládežnických týmů působí nespočet let jako lékař.

Ale i cizinci, kteří za Baník nastupovali, tak se dostali jako trenéři k reprezentacím. Alexander Savytsky byl trenérem Ukrajiny, Petr Fical pak vedl reprezentační tým Lucemburska.

A velké zastoupení budou mít „baníkovci“ i v nové sezoně 2021/2022. U dvacítky bude působit Karel Mlejnek jako hlavní trenér, Vojtěch Šik jako kondiční trenér a MUDr. Jaroslav Budín jako lékař. Hlavním trenérem devatenáctky bude Miroslav Přerost. U sedmnáctky bude působit jako asistent trenéra Václav Eismann a jako trenér brankářů a videotrenér Lukáš Mensator. A aby toho nebylo, tak u reprezentační týmu žen U16 bude asistentkou Zuzana Klejna Radostová, bývalá mládežnická hráčka Baníku a manželka Františka Klejny.

Z Baníku vede cesta i do trenérských pozic v národních týmech…