7.7. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti: Trenéři u reprezentací

Vojtěch Šik v minulých dnech působil jako kondiční trenér pro reprezentace U20 a U17. Zdaleka však není jediným trenérem se sokolovskou minulostí, který bude u národních týmů v nové sezoně působit. A jak tomu bylo v minulosti?

U sokolovského Baníku působilo v historii nespočet kvalitních trenérů. Někteří to však dotáhli do reprezentačních týmů. Již v sezoně 1958/1959 byl hlavním trenérem československé reprezentace Vlastimil Sýkora, který pak v 80. letech působil jako trenér právě v Baníku. Československý tým pod vedením Sýkory pak v roce 1959 získal na mistrovství světa bronzové medaile.

Úspěchy si připsal i Radim Rulík, otec současného obránce Baníku Adama Rulíka. Radim Rulík, jenž s trenérskou kariérou prakticky v Sokolově začínal, působil u české dvacítky v letech 1998 – 2000 a jako asistent Jaroslava Holíka se zúčastnil i mistrovství světa v roce 2000, kde juniorská reprezentace získala zlaté medaile. Na juniorské mistrovství světa se pak Rulík vrátil i jako hlavní trenér v roce 2006 a pak ještě také jako asistent trenéra v roce 2008, kdy se na střídačce potkal i s Mikulášem Antoníkem, jenž trénoval A-tým Baníku v sezonách 2013/14 a 2014/15, kdy Baník usiloval o první ligu.

Radim Rulík však působil také u A-týmu české reprezentace a jako asistent Vladimíra Růžičky pak dokonce získal zlatou medaili na mistrovství světa ve Vídni v roce 2005. U A-týmu v sezonách 2018/19 a 2019/20 působil jako asistent i Karel Mlejnek.

U juniorského týmu v sezoně 2008/2009 působil také Marek Sýkora, bývalý útočník Baníku. Pět sezon u týmu U20 byl i Miroslav Přerost, který v Sokolově jako trenér působil v devadesátých letech i na začátku nového tisíciletí. Miroslav Přerost pak od sezony 2018/2019 působí u reprezentační devatenáctky.

Mládežnickou reprezentaci trénoval také Martin Pešout, současný hlavní trenér HC Energie Karlovy Vary a bývalý prvoligový hráč Baníku. Pešout v letech 2006 – 2008 působil u reprezentační osmnáctky, kterou následně převzal Marek Sýkora.

Dalším bývalým hráčem a odchovancem Baníku, který má trenérské zkušenosti z reprezentačních mládežnických týmů je Václav Eismann, který u národních týmů působí od roku 2016 střídavě u reprezentace U17 a U16. Václav Eismann pak spolupracuje s Lukášem Mensatorem, který jako trenér brankářů a videotrenér od sezony 2019/2020 u národních týmů U16 a U17 působí. V sezoně 2010/2011 pak byl u reprezentační osmnáctky jako trenér brankářů i Marcel Kučera, který v Sokolově taktéž krátce působil jako brankář.

Pokračovat u reprezentační dvacítky bude i Karel Mlejnek, který je zde jako hlavní trenér od sezony 2020/2021. Karel Mlejnek působil u mládežnické reprezentace dřív, když v letech 2011 – 2013 byl asistentem u reprezentační devatenáctky. Samostatnou kapitolou je pak MUDr. Jaroslav Budín, který u mládežnických týmů působí nespočet let jako lékař.

Ale i cizinci, kteří za Baník nastupovali, tak se dostali jako trenéři k reprezentacím. Alexander Savytsky byl trenérem Ukrajiny, Petr Fical pak vedl reprezentační tým Lucemburska.

A velké zastoupení budou mít „baníkovci“ i v nové sezoně 2021/2022. U dvacítky bude působit Karel Mlejnek jako hlavní trenér, Vojtěch Šik jako kondiční trenér a MUDr. Jaroslav Budín jako lékař. Hlavním trenérem devatenáctky bude Miroslav Přerost. U sedmnáctky bude působit jako asistent trenéra Václav Eismann a jako trenér brankářů a videotrenér Lukáš Mensator. A aby toho nebylo, tak u reprezentační týmu žen U16 bude asistentkou Zuzana Klejna Radostová, bývalá mládežnická hráčka Baníku a manželka Františka Klejny.

Z Baníku vede cesta i do trenérských pozic v národních týmech…

Jasným vítězstvím skončilo první přípravné utkání, které na sokolovském zimním stadionu odehrála 11. listopadu česká reprezentace do 16 let. Místo stejně staré reprezentace Švýcarska nakonec dorazil dorostenecký tým karlovarské Energie. Mladí reprezentanti si vytvořili náskok už v první třetině a nakonec vyhráli 5:1.
V sobotu 13. listopadu pak bylo původně v plánu utkání s dorostem pražské Sparty. Nakonec však došlo na odvetu proti energetikům. Ta vyšla lépe karlovarskému týmu, který zvítězil 4:1.
Sportovní manažer a trenér A-týmu se pro karlovarský Český rozhlas rozpovídal o proběhlé přípravě na novou sezonu, spolupráci s extraligovými týmy i plánech před startem Chance ligy. Celý rozhovor najdete ZDE.
Aktualizace (8.9.2021):
JUNIOŘI:
Sokolov - Klášterec 4:3
Sokolov - Třemošná 1:8 (fotografie)
Most - Sokolov 5:3
Sokolov - Tábor 3:1 a 0:2 (turnaj - hráno 2x1 třetina)
Sokolov - Třemošná 2:0 a 0:1 (turnaj - hráno 2x1 třetina)
Klášterec - Sokolov 4:7
Sokolov - Most 3:0
Kadaň - Sokolov 6:9
Sokolov - Kadaň 2:4

DOROST:

Sokolov- Třemošná 2:6  (fotografie)
Sokolov - Drážďan 2:6
Most - Sokolov 2:10
Vlašim - Sokolov 3:4
Kadaň - Sokolov 0:4
Plzeň Wolves - Sokolov 4:1
Sokolov - Most 4:1
Sokolov - K. Vary 12:4

9. třída:
Třemošná - Sokolov 2:3
Trenér Marek Brzobohatý: Deváťáci hráli velice vyrovnaně, po celou dobu utkání vedli. Zbytečnými vyloučeními v poslední třetině dali soupeři šanci na možný lepší výsledek, to se však nestalo a vezou v krátké době podruhé z Třemošné vítězství o jednu branku.

7. třída:
Třemošná - Sokolov 8:4
Trenér Marek Brzobohatý: Baníkovští sedmáci dlouho drželi krok se skvěle kombinujícím soupeřem, kdy na konci druhé třetiny byl stav 4:3. Jejich bojovnost a nasazení dělalo soupeři velké problémy. Do posledního dějství chtěli baníkovci pokračovat ve stejným tempu, leč přestávka a únava si vybrala daň a nakonec utkání skončilo v poměru 8:4.