29.4. 2022 | Klub | Tomáš Bouda
Neformálně s generálním manažerem

Tradiční sloupek generálního manažera Mgr. Davida Soukupa, tentokrát v obecné rovině na téma, jak se skládá kádr pro novou sezonu.

Tak zase po týdnu všechny zdravím. Dneska pohled na to, jak se skládá tým. Tedy aspoň jak ho skládáme my. Je to týmová práce. Začali jsme už v listopadu, prosinci. Samozřejmě jdete v tu chvíli do rizika, že vše se ještě může vyvíjet jinak, stanou se věci, které jsme neuměli predikovat, můžou se objevit v čase jiné varianty, neznáte přesně možnosti rozpočtu pro další sezonu atd.

Ale na druhou stranu, nechcete přijít o hráče, které máte nebo chcete mít. Začali jsme tedy tím, že jsme vytipovali klíčové hráče ze stávajícího týmu, které bychom chtěli i v dalších sezonách. Oslovili jsme je jednotlivě s tím, jestli by měli zájem jednat o pokračování jejich působení u nás i v další sezoně a jestli by byli ochotni jednat o tomto již v prosinci. Když ano (takto odpověděli všichni oslovení) tak připravíme nabídky. Ty jsme předložili hráčům v s termínem, do kdy bychom chtěli jejich vyjádření.

Preferujeme jednání přímo s hráči, neboť s nimi nakonec máme právní i sportovní vztah. Nicméně v naprosté většině případů je nabídka podstoupena agentům a jednání pak probíhají v trojúhelníku klub-hráč-agent. Není to o dohodě jen s daným hráčem, ale jedna dohoda nebo nedohoda či změna navazuje na druhou a v podstatě na denní bázi v rámci managementu postupy a vývoj koordinujeme.

Jak jsem již uváděl v jednom z předchozích sloupků, tak nám se podařilo dohodnout se všemi vytipovanými hráči. Tím vzniklo jádro týmu pro další sezonu. To je moment, kdy oslovujeme partnerské kluby s informací, kolik hráčů chceme mít podepsáno, kolik z nich již podepsáno máme a o koho se jedná, co bychom zhruba mohli nabídnout a co naopak potřebujeme. Nebavíme se v těchto případech o jménech (ta nejsou v některých případech jistá dodnes), ale spíše o pozicích, počtech, rolích a kvalitách. Zde už nejednáme s agenty nebo samotnými hráči, ale s managementem klubů. Kromě hráčů řešíme i obchodní dohody, za jakých bude spolupráce probíhat. Zde ta frekvence jednáních není na denní bázi, ale dejme tomu na týdenní.

I tak je to pořád dost změn a když řeknu, že celkově těch konkrétních variant složení týmu postupně bylo přes 50, tak se určitě nepletu. Spíše více. No a v další fázi tým doplňujeme. Zde už na konkrétní pozice a už s velkým tlakem na dodržení rozpočtu, k jehož limitům se každou další dohodou blížíme. Šli jsme cestou vytipování konkrétních hráčů, které bychom chtěli. Když byl třeba hráč již podepsán nebo nemohl či nechtěl (letos to byli jen dva takoví hráči), tak jsme hledáme další variantu a oslovujeme dalšího hráče. V této skupině je letos zhruba šest hráčů. No a pak už je tým de facto poskládán. Zbývají dvě tři místa nebo řešíme pak ještě nějaké nové možnosti z toho co se objeví a zkoušíme to poskládat do finální podoby. Zde už je ale velký limit pro to, jakou pozici a zda vůbec něco můžeme nabídnout a jaké máme finanční možnosti.

K tomu všemu je ještě nutné s každým hráčem samozřejmě uzavřít vždy konkrétní smlouvu, kde kromě vstupů z odsouhlasené nabídky musíme řešit bonusy, bydlení, materiál, podmínky pro hostování, rozvázání kontraktů nebo naopak jeho prodloužení apod. Po dohodě a podpisu smlouvy s hráčem musíme hráče i s tou konkrétní smlouvu zaregistrovat na svazu a součástí tohoto procesu je i dohoda s mateřským klubem (pokud to není přímo náš hráč) na souhlasu s hostováním. Tato dohoda je většinou o úhradě nějaké částky a z druhé strany o možnosti mateřského klubu hráče nějak využít (tak aby to nenarušilo fungování našeho klubu) a když k dohodě nedojde, tak automaticky nastupuje úhrada ročního poplatku dle svazových tabulek.

Tak to je takový základní pohled, jak to funguje, nebo jak to pojímáme. Tak zase za týden.