Ml. celky finančně podporuje město Sokolov
23.1. 2023 | Klub | Tomáš Bouda
Rozhovor s generálním manažerem Davidem Soukupem

Rozhovor s generálním manažerem Davidem Soukupem

Po delší odmlce tradičních sloupků generálního manažera přinášíme tentokrát obsáhlejší rozhovor s Mgr. Davidem Soukupem, především o kádru A-týmu. Zodpovězena však byla i další témata.

Delší dobu jste se fanouškům neozval, jaké byly důvody?
Chtěl jsem sepsat něco zásadnějšího, konkrétnějšího a na to chvílema nebyl čas. A hlavně situace každý týden vypadá a vypadala jinak.

Jak jste spokojen se současnými výkony a postavením v tabulce?
Nejsme spokojeni. Ani s výkonem a ani s postavením. Šli jsme do sezóny sice s pokorou, ale s nějakými výsledky z loňska, s nejvyšším rozpočtem na odměny hráčů, s nejširším kádrem a s třemi partnerskými kluby, kteří deklarovali zájem spolupracovat zrovna s námi. Výsledky tomu neodpovídají.

V několika zápasech Baník nastupoval v nekompletním složení, kdy nedal dohromady ani všechny formace, dalo se tomu předejit?
Ono to navazuje na předchozí otázku. Někde se staly chyby. V podstatě od začátku sezóny to řešíme, opravujeme a nepodařilo se to. Teď už připravujeme další sezonu a ta analýza musí být hlubší, musíme v ní dojít k tomu, co neděláme dobře. A musíme to pak pojmout jinak, opravit. Takže odpověď je ano, dalo se tomu předejít. Sice je spousta důvodů, proč se tak stalo a nikdo to samozřejmě nedělal záměrně, ale dalo se tomu předejít a mělo to vypadat jinak.

Asi nejvíce fanoušky zajímá, zda budou ještě nějaké změny v tymu, případně doplnění?
Zase, jak říkám už výše. Opravujeme to prakticky od začátku sezony. Od října sháníme usilovně doplnění a posílení, rozjednali jsem i možnosti výměn. Měli jsme a máme k tomu připraveny i nějaké volné finance. Spousta věcí byla rozjednána, něco dopadlo, většina ne. Ještě stále jednáme a nevylučuji, že se ještě něco odehraje, resp. i chceme, aby se ještě něco odehrálo.

Oproti loňskému ročníku a úvodu sezony posílá Sparta do zápasů Baníku méně hráčů, co je příčinou a jak je situace nastavena do konce sezony?
Na papíře a v dohodách to vypadalo před sezonou lépe. V sezoně je to pak věc vždy hlavně extraligového klubu. Samozřejmě víme, že naše problémy se řeší vždy až jako druhé v řadě a extraligové kluby mají jiné priority. Nicméně mysleli jsme, že to bude o něco lepší. Dokonce jsme uzavřeli i dohodu, že nadstandardní hráče budeme nějakým bonusem od nás i částečně platit. Ale přesto je realita o něco horší. Ale to nás neomlouvá. Věděli jsme, že to může nastat a měli jsme na to být připraveni. A myslím, že před sezonou i byli. Jak rozpočtem a šíří našeho kádru, tak dalšími dvěma partnerskými týmy.

Sparta v poslední době udělala pár změn v sestavě (Přibyl, Dvořáček, Kořenář…) Týkaly se tyto změny i ve vztahu k Baníku?
Potenciálně se ty změny týkat mohly, stejně jako změny v jiných partnerských klubech. Ve většině případů pak v reálu ale bohužel nikoli. Hraje v tom roli celé řada věcí. Hráči upřednostní téměř vždy řešení v extralize, pokud to jde. Dále hledají něco blíže bydliště, roli v tom hrají i vlastnická práva, to, kde hráč začínal apod. Ale hlavně znovu říkám, že máme 18-20 hráčů v týmu my a musíme se soustředit, aby to táhli tito hráči a ti hráli stabilně a podávali dobré výkony. Toto pak může být, byť třeba kvalitativně zásadní doplnění. Takže ve shrnutí, zájem jsme samozřejmě měli, bavili jsme se o těchto, a i o dalších hráčích prakticky od začátku sezony a opakovaně, ale nakonec to nevyšlo a od toho, aby to vyšlo, to bylo navíc dost daleko.

Z Litvínova pravidelně nastupuje Baláž, Berka, nyní Kysela, předtím Stehlík. Starty měl Zajíček, objevil se i Zeman. Jak byla spolupráce nastavena a jak funguje oproti předpokladům?
I zde jsme čekali a měli zájem i o ty rozdílové hráče a pak má pro nás spolupráce zásadní smysl. Zejména, kdyby tito rozdíloví hráči nastupovali nějak predikovatelně nebo stabilně. To ale ani zde nevyšlo. Když odmyslím jednotky startů dalších hráčů, tak to bylo a je nakonec o třech hráčích. Lukáš Stehlík – ten nakonec neměl takové vytížení a požádal o přesun jinam. Baláž, Berka – zde to funguje a je to dobře pro nás, myslím i pro Litvínov a věřím, že i pro samotné hráče. Ale chybí tomu z různých důvodů ti rozdíloví hráči. Pak bych tomu dal jedničku. Vojta Kysela se řešil jinou cestou, byť je kmenově také litvínovským hráčem. S ním je mimochodem také velká spokojenost. Jak z hlediska přístupu, tak výkonů.

Do Litvínova naopak zamířil jeden z klíčových hráčů Ondřej Jurčík, což je pro tým velké oslabení. Jaká je zde situace a připadá v úvahu nějaká hráčská kompenzace?
Tak k tomu už chybí jen jedna informace. A to, že Litvínov projevil zájem, Ondra chtěl a my postupu hráčům za této situace nebráníme a bránit nebudeme. Prioritou bylo řešit odchod Ondry s Litvínovem hráčskou výměnou, ale to bohužel nevyšlo nebo nešlo. Od té doby náhradu hledáme, a to už jsem popisoval výše.

Rezonovalo jméno Matěje Chalupy, který nakonec nastupuje ve Slavii. Bylo toto jméno téma i pro Baník?
Ano, bylo. Zrovna v jednáních při odchodu Ondry Jurčíka.

V Jihlavě nastupují například Kolář či Fronk, kteří jsou litvínovskými hráči. Připadali tito hráči v úvahu?
I o nich jsme jednali. Tam to bylo jednodušší, práva na starty v první lize má na tyto hráče Jihlava.

Ačkoliv před sezonou žádná oficiální spolupráce nebyla nastavena, tak v poslední době se nejvíce hráčů objevuje z Karlových Varů, a naopak naši hráči nastupuji i za tento klub v extralize. Jaké jsou vztahy a jak hodnotíte spolupráci s tímto klubem?
Spolupráce se hodně zlepšila a asi i tím, že se zjednodušila. Teď je to o tom, že prakticky na denní bázi řešíme, kdo kde pomůže a ty dohody pak platí. To je fajn. Můžou se směrem k další sezoně otevírat další témata a okruhy, to už je pak trošku složitější a musí se toho dohodnout více okolo, nastavit pravidla a finance. Logiku by ta spolupráce dávala a o jejím nastavením s novým vedením jednáme směrem k další sezoně. Zatím to běží, jak jsem popsal a to funguje.

Jaká je zde situace s Adamem Rulíkem, který je nyní v kádru Varů, a naopak Mikysky s Martinem Rohanem, kteří jsou aktuálně v Sokolově?
Adam byl do HCE zapůjčen jak do zápasů, a i do tréninku na měsíc. Pak jsme se dohodli na prodloužení tohoto modelu s tím, že v Baníku bude vždy minimálně jeden obránce náhradou. Tedy Martin Rohan nebo Dalimil Mikyska. Nebo může pomoct při menším vytížení i Adam. To se v praxi opět dodržuje a ta pomoc nám přesahuje i tuto dohodu. Na konci ledna budeme řešit, jak v tomto směru sezonu dokončit a případně jak potom dále do další sezony. Nějaká řešení se rýsují, ale to se opravdu dohodne až ke konci ledna.

V mediích byl zveřejněn rozhovor s majiteli Energie, kde byla naznačena případná budoucí spolupráce s Baníkem. Můžete k tomuto směru říct více?
Na to už jsem odpovídal výše. Ano, jednáme i o tom.

Co změny v rámci klubu naší ligy, probíhala či probíhají jednaní a s jakými výsledky?
Tak to už jsem obecně zmínil. Buď můžeme uvolněné hráče od jiného klubu převzít. Těch možností obecně není moc, a když do toho přidáte ty aspekty mateřských klubů, bydliště, agentů apod., tak se ten prostor ještě zúží. Druhou variantou je výměna. Nechtěli jsme toho dělat úplně moc, nakonec se i něco málo zrealizovalo, ale jednu až dvě výměny jsme ještě spolu s posílením chtěli udělat. Minimálně zatím se to nedotáhlo. Poslední věcí, která do toho všeho ještě zapadá je ta, že musíte realizovat změny, které jsou plus/mínus finančně neutrální. Tedy v podstatě tím vypínáme možnost měnit s Porubou, Zlínem, Vsetínem a dalšími kluby, kde jsou odměny výrazně vyšší. Naopak snáze se vejdete z tohoto pohledu do výměn s kluby s podobnými rozpočty, ale ti zase pak nemají tak široký kádr. Není to jednoduché a přes to, že jsme to z řady důvodů hodně řešili a řešíme, tak prioritou je, aby hráli ti kmenoví hráči, trefili jsme je při podpisech, doplnili je mladými a rozumně hráči z partnerských klubů a tento tým hrál stabilně a dobře.

U Baníku to není historicky příliš trendem, ale co případné posily ze zahraničí?
I zde se pohybujeme. Tam se zase objeví další souvislosti. Nechci vše rozepisovat, ale není to tak, že si ukážete na cizince a on tu za chvíli je a odehraje to, co se očekává. Na druhou stranu, nejsou svázáni jinými věcmi a ta nabídka je paradoxně širší. Pár věcí jsme měli rozjednáno, ale nakonec vždy zvítězila myšlenka nechat prostor našim hráčům a dát prostor mladým. Třeba v případě Vojty Kysely, nebo i Davida Novotného se to vyplatilo. Nicméně dívali jsme se i do zahraničí, letos výrazně více než v jiných sezonách, a ještě stále jednáme i na tomto trhu.

Bylo zveřejněno, že má Baník na soupisce tři mladé útočníky a brankáře Dybala z Karlových Varů, budou zapsáni i jiní hráči, například z dalších spolupracujících klubu?
K 15.2.2023 tedy k termínu, kdy nám hrozí, že vypadnou hráči z extraligových týmů, bychom rádi ještě nějaké hráče pro jistotu dopsali. V tom je i pár hráčů, kteří by mohli svými dosavadními či budoucími výkony nebo i perspektivou výhledu do dalších let dostat šanci i na ledě.

Na sociálních sítích padl i dotaz proč Baník nevyužije své juniory, můžete tento krok vysvětlit?
Tak první věc je, že ten rozdíl mezi juniorskou regionální ligou a Chance ligou je obrovský. I proto chceme výhledově v Sokolově mít k dorostenecké lize i ligu juniorskou. Pak už to bude blíže, byť pořád hodně daleko. Samozřejmě hráči juniorského věku musí maximálně chtít, dávat tomu vše. Ne vždy tomu tak je, ale to není z pohledu juniorů Baníku teď to hlavní. Víme o všech našich juniorech a dorostencích, sledujeme je, podporu a prostor dostanou. Pokud se mezi nimi někdo objeví, určitě možnosti využijeme a hodně se budeme snažit, aby to vyšlo. Teď to reálné opravdu není. Nicméně v přípravě na další sezonu opět budeme prostor otevírat.

Na sociálních sítích se objevily také různé úvahy. Jak je například stabilní místo trenérů? Spokojeni s výsledky a vývojem nejsme. Samozřejmě, že to jde od shora. Proto také připravíme řešení pro další sezonu (pozn. v neděli se k tomu scházel Výkonný výbor) a pak po sezoně i Valnou hromadu k tomu, aby se projednalo, kdo a jak by měl řídit klub. Dalším tématem je pak samozřejmě sportovní úsek a realizační tým. Sociální sítě neřeším, a to při vší úctě ke všem osobám a názorům, které se tam objeví. Zajímají nás samozřejmě názory fanoušku, fanclubu, partnerů, a hlavně členské základny. Ale tu sebereflexi na druhou stranu mám, a proto ta Valná hromada. A mám i kritický pohled na práci managementu a sportovního úseku. Nicméně, byť ve sportu to platí možná přesně obráceně, my chceme fungovat manažersky standardně, chceme být trpěliví, řešit vše cestou podpory, dohody, komunikace, vysvětlení. Byť nám to zatím úplně nefunguje a má to své limity a hranice, tak si myslím, že to je cesta správná. Tím neříkám, že má každý své místo jisté a je jedno jak pracuje a jaké má výsledky. To neobstojí pak ani ve standardním manažerském prostředí.

Jak hodnotíte situaci na brankářském postu, kde vykrystalizoval Martin Michajlov jako jasná jednička?
Tam se mírně rozcházím s vedením sportovního úseku a s realizačním týmem, a to v podstatě už několik sezon. Myslím, že tým by měl mít svou jedničku a od toho se odvíjí pravidla dále. Ale máme to tak, že já maximálně v klidu a s odstupem k tomu všemu sděluji svůj názor fanouška, kompetence a odpovědnost je ve sportovním úseku. Ti to vidí jinak. Nicméně situace se vyvinula, tak jak se vyvinula a Martin teď předvádí vynikající výkony.

Jak to vypadá s marody Cichoněm, Pohlem, Vracovským, Hajným či Novotným?
David Novotný už do sezony po operačním zákroku nezasáhne, ale uděláme společně vše proto, aby byl připraven do sezony další. Zaslouží si trpělivost a podporu. Olda Cichoň už se připojil k týmu. Honza Pohl si v utkání v Přerově přivodil v závěru zranění v horní části těla. Na vyšetřeních to nevypadá na nic vážného, uvidíme. Tomáš Vracovský bohužel minimálně pár dnů až týdnů ještě potřebuje. U Kuby Hajného uvidíme, jaký bude vývoj. Marek Švec to půjde v pondělí zkusit zase na led.

Jak již bývá zvykem, smlouvy na další sezonu se uzavírají již v průběhu aktuální sezony. Jak je na tom v tomto směru Baník?
Chceme to začít řešit o únorové reprezentační pauze. Ale tak, aby to bylo směrem k týmu v klidu a nenarušili jsme tím průběh sezony. Každý hráč to má jinak, máme tam i delší kontrakty, opce apod. Nicméně my bychom nějaký pohled už mít v tomto období chtěli mít a pak se dohodli na tom, jak jednání povedeme. V tom jsou jednání i s partnerskými kluby.

Velkým tématem jsou energie a jejich zdražovaní. Jaká je zde situace a jak v tomto probíhají jednaní s městem?
Řešíme vše s městem a se SOTES. Současná sezona se povedla nějak nastavit a věřím, že se povede i ta následující. Nicméně ten tlak na rozpočet je obecně extrémní, a i to je předmětem jednání Výkonného výboru a přípravy další sezony.

Samostatným tématem je zimní stadion, kde se za poslední roky spoustu udělalo, ale také je potřeba spoustu toho ještě udělat. Jsou v plánu nějaké změny?
Hodně řešíme led a jeho kvalitu. Zde už nám to hlásí i ostatní týmy. Snad se blýská na nějaké řešení s městem. Objíždíme teď i další stadiony a zpracováváme podklady a musím říct, že přes ten zřejmý pokrok máme stále co dohánět. Není to práce na měsíc, je to o několika dalších letech a musí se na tom pořád pracovat s podporou všech zúčastněných. S městem i se SOTES jsme v kontaktu. Určitě letos musíme vyřešit otázku systému videorozhodčího, hodně za zenitem je již ta tolik diskutovaná rolba a máme i další témata a podněty. Například prakticky nemáme posilovnu a rozcvičovnu, chybí další šatny, téma je i interiér a exteriér, parkování apod.

Baník několikrát prokázal, že je schopen porazit v lize kohokoliv, bohužel to platí i naopak. Tak jaké jsou cíle do zbytku sezony?
Postup aspoň do předkola play off a tam se pokusit projít co nejdále. Cíle před sezonou byly pro základní část vyšší. Play off se dá, v případě postupu do něj, pak ještě zachránit. Ale jsme realisté a vidíme samozřejmě i tabulku pod námi.

V posledních dvou zápasech byl trochu narůst, přesto ale návštěvy zaostávají za očekáváním. Jak hodnotíte tuto skutečnost?
Já už jsem se s tím smířil. Byla v tom i úvaha, že se vstupným pomůže, aby to tady fungovalo a fungovalo třeba lépe. I tuto variantu už jsem si z rozpočtu vyškrtl. Tím ale neříkám, že rezignujeme na naši kvalitu. Naopak. Jak ve smyslu kvality sportovního výkonu, komunikace tak i produkce zápasů a práce s fanklubem. Myslím, že v tom se nám letos podařil velký posun. A produkce už je hodně na úrovni a třeba vánoční turnaj byl pro všechny fajn setkáním a akcí.

Co mládež? Zde platí asi priorita záchrana Ligy dorostu?
Postup do juniorské ligy nevyšel o parník. Aspoň víme, že musíme hodně věcí zlepšit. Pro dorost záchrana ligy. Základna a přípravka co nejvíce hráčů k přesunu do žákovských soutěží. V žákovských soutěžích pak rozvoj lidské i sportovní stránky. Plány do další sezony máme připravené a musíme pracovat dále, a hlavně i s výrazným posunem.

Navzdory hektické době, střídavým úspěchům se povedlo zrealizovat i některé úspěšné akce, ať to bylo setkaní hráčů s partnerkami v hotelu Pawlik, charitativní tombolu, další charitativní akce či klubový turnaj, jak hodnotíte tyto akce?
Akce jsou fajn, a to celkem umíme. Mohlo by se zapojit více lidí, ale i tak super. Moc díky všem co pomohli, zapojili se a zúčastnili se.

Jsme na začátku roku, co byste popřál lidem okolo Baníku pro rok 2023?
Hlavně vnitřní pohodu a klid. A to ať předávají pak i dále. No a těm co pro Baník pracují, ať je práce baví, dává jim smysl a má, pokud možno i výsledky. Pro ostatní, ať jim Baník přináší radost a nějakou přidanou hodnotu. Dětem, ať jim pomáhá najít vztah ke sportu, k hokeji a rozvíjí jim správné lidské a morálně volné vlastnosti.

Krátké zprávy
4. TÝDEN (23. 1. - 29. 1.  ) - ZDE
5. TÝDEN (30. 1. - 5. 2.) - ZDE

Jsou zprávy, které se nám sdělují velmi těžko… 
Dnes, ve věku 61 let nás navždy opustil pan Miroslav Špírek, bývalý výborný brankář Baníku, trenér, technický pracovník zimního stadionu, a především skvělý člověk. Miroslav Špírek byl součástí týmu, který vybojoval vůbec první postup do první ligy v roce 1979. První ligu pak chytal ještě na začátku devadesátých let. Následně v klubu působil jako trenér. Poté byl Miroslav Špírek jednou z nejdůležitějších postav sokolovského zimního stadionu. 
Špíro, děkujeme za vše…
HC Baník Sokolov vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým
Po domluvě obou klubů se mění pořadatelství utkání se Vsetínem.
Nové termíny:
20. kolo: HC Baník Sokolov - VHK ROBE Vsetín PO 14. 11. 2022, 18:00
33. kolo: VHK ROBE Vsetín - HC Baník Sokolov ST 28. 12. 2022, 17:30
Informace - ZDE
MŠMT Činnost klubu byla v roce 2020 podporována z dotace MŠMT Program VIII - Organizace sportu ve sportovních klubech, č. rozhodnutí 502017_8_0465 (evidenční číslo projektu: SPORT-VIII-1282/2017). Dotace byla použita na zajištění činnosti klubu, zejména pak na zajištění trenérů pro mládežnické kategorie a materiál (výzbroj a výstroj).