Ml. celky finančně podporuje město Sokolov
10.11. 2023 | A-tým | Tomáš Bouda
Baník v Chance lize pohledem statistiky

Baník v Chance lize pohledem statistiky

Týmovost, disciplína, obětavost, efektivita, přesilovky, spolupráce a výborní brankáři. To jsou zatím hlavní faktory současného umístění Baníku v Chance lize. Avšak ani v reprepauze Baník nezahálí, poctivě se připravuje na další boje a snaží se vyléčit šrámy. Sezona bude ještě dlouhá a úspěch přinese jen tvrdá práce.

HC Baník Sokolov první reprezentační přestávku přečkal na třetím místě Chance ligy za velkými favority – Vsetínem a Porubou. Třetí příčku bere klub s velkou pokorou, dosavadní výsledky nás však zavazují k pokračování intenzivní práce a tréninku, ve kterém tým pokračoval i během reprezentační přestávky. Pojďme za podívat na dosavadní průběh sezony v řeči čísel. I možná z nich lze vyčíst, proč je Baník zatím na bronzové příčce…

Postavení v tabulce

Po devatenácti odehraných kolech má Baník na svém kontě 37 bodů, což dělá solidní průměr 1,94 bodů na zápas. Baníkovci nastříleli dosud 55 gólů (průměr 2,89/zápas), což se může zdát jako nevysoké číslo, ale jen čtyři týmy dokázaly nastřílet více gólů. Baníku se zatím daří do defenzivy. Inkasoval 39 gólů (průměr 2,05), což je druhý nejlepší výsledek za zatím suverénní Porubou. V tabulce domácích zápasů patří Baníku pátá příčka, když z devíti zápasů vyšel Baník dvakrát bodově naprázdno a jednou prohrál v prodloužení. V domácích utkáních zatím nepadlo příliš branek, skóre je 24:16 (průměr 2,66 : 1,77). O poznání gólovější zápasy odehrál Baník venku, kde se mu zatím velmi daří, z deseti zápasů Baník vyhrál hned sedmkrát (jednou v prodloužení) a v tabulce venkovních zápasů je na tom lépe jen Poruba. Skóre na kluzištích soupeřů má Baník 31:23 (průměr 3,10 : 2,30)

Jednotlivé třetiny

Baník poměrně dobře zvládá vstupy do zápasů. Bilance prvních třetin pro něj mírně vyznívá 8 – 5 – 6, skóre 16:12. O něco více se sokolovským hokejistům daří ve druhém dějství, kdy má bilanci 9 – 5 – 5 a skóre 19:10. Vyrovnaná bilance je ve třetí třetině 7-5-7, ale i zde skóre hovoří mírně pro Baník 18:16. V několika zápasech však Baník v závěru inkasoval a přišel o výhru v základní hrací době.

Disciplína

Jednoznačně naše hráče můžeme zatím pochválit za disciplínu. Baník v 19 zápasech obdržel 69 dvouminutových trestů, což je nejméně z celé ligy. A vzhledem k tomu, že společně se Slavií je Baník i jediným týmem, který ještě neobdržel vyšší trest, je zatím vůbec nejdisciplinovanějším týmem v soutěži. Paradoxně nejvylučovanějšími týmy jsou mužstva z popředí tabulky – Poruba a Litoměřice. Nejvylučovanějším hráčem klubu je Tomáš Vracovský, který obdržel osm dvouminutových trestů, následován Františkem Klejnou (14 trestných minut). Ostatní hráči nebyli na trestné lavici více než pětkrát. A například bojovníci Tomeček nebo Csamangó? Žádný trest…

Efektivita

Baník je týmem, který vyslal na branku nejméně střel – 477. Avšak je vůbec nejúspěšnějším týmem v Chance lize. Jeho úspěšnost střel je 11,5 %, druhým týmem v pořadí je Poruba s úspěšností 11,4 %. Na jeden gól dle těchto statistik tak Baník potřebuje 8,69 střel. Naopak na baníkovskou bránu mířilo 635 střel, tedy o 158 střel více než Baník vyslal. Zde je však celkově potřeba brát statistiky mírně s rezervou.

Brankáři

S výše uvedeným souvisí i výkony gólmanů, kteří se drží na čele Chance ligy. Petrovi Hamalčíkovi s úspěšností 94,77 % patří druhá příčka za přerovským Postavou. Osmý je pak Martin Michajlov s úspěšností 92,73 %. Ještě lepší číslo – 96,55 % má pak Vladislav Habal, který zatím odchytal jen tři zápasy, a tak se do statistik nepočítá.

Přesilové hry

I zde patří Baníku prvenství v rámci celé Chance ligy. Sokolov dosud odehrál 66 přesilových her a v nich vstřelil hned 17 gólů, což činí velmi solidní úspěšnost 25,76 %. Gólový příděl v přesilovkách však Baník dělí mezi více hráčů, nejvíce jich dal Roman Přikryl – 3. V přesilovce se trefilo již 11 hráčů.

Oslabení

Zde má Baník zatím rezervy a nepatří do první poloviny tabulky. Patří mu devátá pozice, když při 63 oslabeních inkasoval 11 gólů, při úspěšnosti 82,54 %. Porovnání speciálních formací pak ale i nadále hovoří jasně pro Baník – 25,76 % vs. úspěšnost soupeřů 17,46 %. V oslabení však Baník obdržel gól i od Jihlavy, kde její čísla jsou zatím unikátní. 75 přesilových her a pouze dvě využité přesilovky.

Obětavost

Pokud v něčem Baníkovci dominují, je to obětavost. Zde statistky nemusejí být úplně přesné. V reálu baníkovci zablokují zřejmě ještě více střel, ale přesto i v této statistice Baník dominuje Chance lize. Na 19 zápasů je zaznamenaných 255 bloků. Druhá Slavia je v závěsu s 231 bloky, třetí Frýdek-Místek pak již s velkým odstupem 198 bloků. V pořadí hráčů je na tom nejlépe v celé lize František Klejna s 35 bloky, čtvrtý je Martin Rohan – 27 bloků. Velmi dobře si počíná však i Adam Křemen, Daniel Vrdlovec nebo Martin Osmík. Zde udávané údaje jsou však možná podhodnoceny. Naši útočníci po utkáních musí občas připomínat berušky. Za vše pak hovoří slova Jaroslava Barvíře, asistenta trenéra Třebíče, který po posledním vzájemném utkání prohlásil: Co musím ovšem vyzdvihnout, je obětavost Sokolova. Ráno jsem o tom mluvil na poradě a teď se mi to dvojnásobně potvrdilo. Tolik zblokovaných střel je něco neuvěřitelného…

Vhazování

V čem se Baníku historicky příliš nedaří jsou buly. Letos však rozdíl není nějak markantní. Naopak Daniel Vrdlovec nebo Martin Osmík jsou nad 50 % a Jaromír Kverka má tuto bilanci vyrovnanou. Nejlépe si zatím počíná paradoxně křídlo Tomáš Vracovský, který z 54 vhazování jich 32 vyhrál. Zajímavou bilanci má i Daniel Kružík, který se sice na buly se dostal zatím jen čtyřikrát, ale pokaždé ho vyhrál. Nejlepší z tradičních hráčů na buly je v celé lize zatím Tomáš Šoustal z Poruby, který ze 190 vhazování byl ve 114 případech úspěšný.

Produktivita

Mezi třemi nejproduktivnějšími hráči soutěže je Daniel Kružík, který v 18 zápasech nasbíral dvacet bodů za 6 gólů a 14 asistencí. Na 20. místě je Tomáš Vracovský se 14 body. A do první čtyřicítky se vešli i Roman Přikryl a Jaromír Kverka, kteří mají shodně 12 bodů. Že se jedná u Jaromíra Kverky o propad? A všimli jste si, kdo z útočníků je často jako první při návratu do obrany? Hráči staví své ambice až za týmový úspěch, a i to je zatím důvodem výborného umístění.

Obránci

V kanadském bodování najdeme prvního našeho obránce „až“ na osmnáctém místě. Je jím David Tureček, který stejně jako František Klejna má 6 kanadských bodů. Ale u obránců hraje prim hraje především jejich spolehlivost, vyrovnanost, obětavost a disciplína, což platí u celého týmu.

Mladí hráči

V Chance lize zatím nastoupilo v letošním ročníku pouze 27 hráčů v poli a dva brankáři v kategorii U20. Ale rovnou pět jich je z HC Baník Sokolov. Příležitost Baník tedy mladým hráčům dává. Větší počet mladých hráčů zapojila pouze rezerva Pardubic. Robert Šlechta se pak dělí o druhé místo v kanadském bodování mezi těmito hráči.

Hráči HC Energie Karlovy Vary

Navzdory četným absencím v obou sestavách, spolupráce s Karlovými Vary funguje. Z kádru A-týmu se v Sokolově objevili již brankář Habal, obránci Mikyska a Krajčík, útočníci Kružík, Přikryl, Kofroň, Koffer, Procházka a Bernovský. Bohužel dlouhodobější zranění postihlo i Krajčíka s Bernovským, kdy by zápasů v dresu Baníku bylo zřejmě více. Kdykoliv však varští hráči za Sokolov nastoupili, patřili k oporám. Postavení Daniela Kružíka a Romana Přikryla je důkazem.

Návštěvnost

Pokud je ve velké části statistik Baník na vrcholu, v tomto směru bohužel patří do nižších pater tabulky. Navzdory nejlevnějšímu vstupnému, množství rozdávaných volných vstupenek je průměrná návštěvnost pouze 570 diváků, což odpovídá 13. místu. Oproti minulým sezonám je toto číslo výrazným zlepšením, výkony týmu by ale zasloužily větší návštěvu. Nutno ale podotknout, že Sokolov do statistik udává opravdu skutečnou návštěvu… Baník netáhne ani v utkáních venku, kdy mu dokonce patří poslední pozice s průměrnou návštěvou 881 diváků.

V Chance lize je však Sokolov dle počtu obyvatel nejmenším městem. V přepočtu na počet obyvatel pak Baník v návštěvnosti vystoupá na osmé místo. I to bychom rádi změnili. Již zítra budeme zvát na hokej účastníky slavnostního otevření umělého kluziště, příští sobotu pak budou mít vstup zdarma všichni studenti.

Pohled do statistik napovídá, že současným skvělým třetím místem stojí spousta práce a především kolektivní, obětavý výkon. V reprezentační pauze tudíž tým nezahálí, tvrdě trénuje a také se snaží dát zdravotně do pořádku absentující hráče. Věříme, že již v pondělí nám pomůžete statistiky ještě vylepšit. Od 18:00 hostíme Kolín.

Krátké zprávy
47. TÝDEN (20. 11. - 26. 11.) - ZDE
48. TÝDEN (27. 11. - 3. 12.) - ZDE
49. TÝDEN (4. 12. - 10. 12.) - ZDE
Novým partnerem mládeže HC Baník Sokolov se stává Vodárna Sokolovsko s.r.o. 
Děkujeme za podporu! 

Činnnost mládeže je realizována za podpory:


Hlavní partneři sokolovského hokeje: