28.2. 2024 | A-tým | Redakce
Baník s Jihlavou neuspěl a musí získat ještě bod

Baník v Pelhřimově vyšel bodově naprázdno. Hosté vedli zásluhou Tomečka, Dukla však zápas otočila a v závěru přidala další dva góly. Baník tak v boji o předkolo musí v posledním zápase získat aspoň bod.

V zápase o šest bodů dnes nastoupili sokolovští proti Jihlavě. Tedy proti soupeři, se kterým jim to letos nejde. Jihlava nasadila po třináctizápasové přestávce do branky Adama Berana, který poslední soutěžní zápas odchytal 10. ledna proti Přerovu. I Baník vyslal do hry svého Berana. Ve třetí obraně nastoupil osmnáctiletý Matyáš Beran. ¨

První třetina se odehrála z obou stran spíše opatrně. I proto v ní žádný gól nepadl a aktuální forma brankařů nebyla dostatečně prověřena. Nicméně hrstka diváků na zimním stadionu v Pelhřimově přesto nějaké šance nakonec viděla. Za Baník byl v té největší hned v úvodu zápasu Csamangó, ale na domácího brankáře nevyzrál. Za domácí se ke slušnému zakončení propracoval Menšík, ale to si pro změnu pohlídal sokolovský Hamalčík. K vidění byla i první přesilová výhoda. Měl ji Baník Sokolov, ale nenaložil s ní nijak efektivně.

Druhá třetina začala zajímavěji. 21:36 vyloučen Šik za držení, 22:01 Vojtěch Tomeček 1:0 pro Baník. První branka přinesla změnu herního obrazu a začalo se hrát o poznání odvážněji a ofenzivněji. V polovině 24. minuty přišlo další, již třetí, vyloučení jihlavských. Hosté ale nedokázali nabídnutou výhodu využít a ani výrazněji branku Adama Berana neohrozili. Naopak ve 28. minutě se do nájezdu dostal Harkabus, ale Hamalčík udržel zatím čisté konto. Do 34. minuty vstoupili sokolovští vyloučením Martina Rohana. A v polovině 35. minuty bylo vyrovnáno. Po pěkné přesilovkové kombinaci domácích zakončil z brankoviště Menšík. Za dalších sto odehraných sekund si Jihlava už mohla vzít vedení na svou stranu. Kočí ale vyloženou šanci nezužitkoval.

Co se nepovedlo domácím v posledních pěti minutách druhého dějství, to se povedlo v první pětiminutovce třetí třetiny. Hamalčík vyrazil střelu Chvátala jen před sebe a Havránek již neměl problém v čase 44:45 uklidit kotouč do odkryté branky Sokolova. Sokolov se okamžitě snažil o vyrovnání zápasu a působil aktivněji. Dostal se do několika velmi dobrých příležitostí. Hrozily zejména první dvě útočné formace. Ale Adam Beran odolával a potvrzoval, že se mu proti Sokolovu tradičně daří. Posledních pět minut třetí třetiny bylo v očekávání navýšení tlaku Baníku. Hostům nahrál do karet i jejich přehlédnutý faul. Dostali se do pásma domácích, vyhráli v něm následující vhazování. Pak ale přišla série chyb a pro domácího Šimona Jelínka nebyl problém dovézt puk až k odkryté brance a prakticky definitivně rozhodnout zápas.

V úplném závěru zkoušela sokolovská lavička odvolat Hamalčíka ještě jednou. Ale v nastalých zmatcích bylo na ledě nakonec více hráčů Sokolova, než je povoleno. Trest pro hostující lavičku dal pečeť na dělení bodů. Nikoli však ještě na konečné skóre zápasu. K Tomečkovi totiž přisedl na trestnou lavici za chvíli ještě Martin Rohan a ve výhodě 5 proti 3 v čase 58:35 přidal čtvrtou branku Jihlavy Cachnín. To už bylo nakonec opravdu vše. Jihlava získává tři body, dneškem si zajistila definitivně předkolo play off.

Baník nemá jistého stále ještě nic a o všem rozhodne poslední kolo, které se hraje netradičně tento pátek. Baník v něm v přímém souboji hostí Pardubice a musí získat aspoň bod. V přímém souboji o postup do předkola play-off se totiž utkají i Kolín a Slavia. Za jisté konstalace a prohře Slavie po remíze v základní hrací době si může Baník dovolit i prohrát, ale tuto variantu si nikdo nechce připouštět.

OHLASY TRENÉRŮ (Převzato z hcdukla.cz)

Karel Nekvasil (HC Dukla Jihlava): Byl to souboj dvou týmů, které se rvou v předkole o osmé místo, aby případně nehrály druhý a třetí zápas v předkole veku. První třetina mi z naší strany přišla hodně zaskočená. Do útoku jsme byli úplně jaloví. Sokolov měl více šancí, ale také to nebylo ono, prostě oboustranně divný hokej. Měli jsme asi čtyři střely, ale opravdovou jen jednu. První třetina byla opravdu hrozná. Ve druhé třetině se soupeř dostal do vedení, ale dokázali jsme vyrovnat a měli jsme dobré úseky hry, kdy jsme se dokázali udržet v pásmu. Jenže největší náš problém byl, že jsme z vítězných soubojů nebyli schopní vystřelit na bránu. Pořád jsme si puk vraceli nebo přehrávali a náš tlak byl spíše platonický. Něco jsme si k tomu po druhé třetině řekli. Zaplaťpánbůh ve třetí třetině padl náš gól z nahozeného puku od modré a dorážky. Jenže v posledních osmi minutách jsme se začali o výsledek bát a zbytečně jsme se zbavovali puku, který jsme dávali soupeři. Sokolov jsme pouštěli do pásma díky zbytečným icingům. Jsme ale hrozně rádi, že jsme dokázali dát gól do prázdné branky, využili přesilovku a skončíme na osmém místě.

Martin Sobotka (HC Baník Sokolov): Do utkání jsme vstoupili dobře. Měli jsme velmi slušných prvních deset minut utkání. Věděli jsme, že po nás Dukla bude chodit ve dvou hráčích, že nás budou dobře forčekovat a s tím jsme si poradili. První třetina se pro nás vyvíjela dobře a splnili jsme i náš další postupný cíl – dostat se do vedení, což se nám podařilo v přesilovce. Bohužel jsme pak šli do oslabení, udělali jsme si faul a nepohlídali jsme si hráče na zadní tyči na dorážce, čímž bylo srovnáno. V poslední vteřině druhé třetiny jsme mohli Dukle odskočit na 2:1, ale byla škoda, že jsme šanci nevyužili. Byl by to asi zlomový gól zápasu a branka do šatny. Ve třetí části jsme věděli, že to bude o detailu a drobné chybě. My jsme jí udělali a Havran dorazil puk do branky. Ještě jsme se tlačili do šancí, ale v power play jsme inkasovali potřetí. Bohužel. Zápas rozhodly detaily, my jsme udělali chyby v předbrankovém prostoru a sami měli šance, ale do branky jsme puk nedotlačili.

OHLASY HRÁČŮ:

Štěpán Csamangó: Měli jsme dobrý start do zápasu, kde jsme mohli vést 1:0, 2:0, to se nepodařilo. Pak jsme odskočili na 1:0, ale bohužel jsme dostali zbytečný gól. Pak odskočila Jihlava na 2:1 a to už jsme nezareagovali. Poté jsme dostali gól v šesti do prázdné. Bohužel se nám to dnes nepodařilo…