7.3. 2024 | A-tým | Tomáš Bouda
Sezona pohledem statistik

Boje v předkole play-off se rozeběhly. Baník v nich bohužel chybí, především kvůli velmi nepovedené druhé polovině soutěže. Pojďme se ještě ohlédnout za uplynulou sezonu pohledem čísel.

TABULKA:

Baník v 52 zápasech získal 68 bodů, tedy naprosto stejný počet jako v minulé sezoně. S jediným rozdílem. Letos se Baník posunul o jednu příčku směrem nahoru.

2023/24 – 11. místo - 68 bodů (průměr 1,30 bodů/zápas)

2022/23 – 12. místo - 68 bodů (průměr 1,30 bodů/zápas)

2021/22 – 6. místo – 79 bodů (průměr 1,64 bodů/zápas)

2020/21 – 10. místo – 51 bodů (průměr 1,50 bodů/zápas)

2019/20 – 16. místo – 40 bodů (průměr 0,68 bodů/zápas)

DOMA:

Body chyběly především z domácích zápasů, kdy v 26 zápasech získali sokolovští hokejisté jen 32 bodů, což byl nejhorší počin v celé soutěži. Oproti minulé sezoně Baník tentokrát ztratil doma o 12 bodů více. Tento rozdíl by náš tým katapultoval minimálně do první pětky soutěže.

2023/24 – 14. místo - 32 bodů (průměr 1,23 bodů/zápas)

2022/23 – 8. místo - 44 bodů (průměr 1,69 bodů/zápas)

2021/22 – 7. místo – 43 bodů (průměr 1,79 bodů/zápas)

2020/21 – 9. místo – 34 bodů (průměr 2,00 bodů/zápas)

2019/20 – 16. místo – 29 bodů (průměr 1,00 bodů/zápas)

VENKU:

Letos týmy získávaly přeci jen o něco více bodů venku. Pardubice a Baník jich dokonce získali více venku než doma. Baníku tak v utkáních venku patří šestá příčka se ziskem 36 bodů. V tomto ohledu si Baník počínal stejně i v historicky nejlepší sezoně 2021/22, kdy získal stejný počet bodů, ale odehrál venku o dva zápasy méně.

2023/24 – 6. místo - 36 bodů (průměr 1,38 bodů/zápas)

2022/23 – 11. místo – 24 bodů (průměr 0,92 bodů/zápas)

2021/22 – 7. místo – 36 bodů (průměr 1,50 bodů/zápas)

2020/21 – 11. místo – 17 bodů (průměr 1,00 bodů/zápas)

2019/20 – 15. místo – 11 bodů (průměr 0,37 bodů/zápas)

SKÓRE:

Baník se dlouho držel v pozitivním poměru skóre, v závěru se to ale otočilo do záporných hodnot – 128:141. Méně gólů, než Baník vstřelili tři týmy, včetně Přerova na sedmém místě. Více branek pak dostalo 5 mužstev, například i čtvrté Litoměřice. V průměru vstřelených branek na zápas zažil Baník vůbec nejhorší sezonu, ale naopak směrem do defenzivy a počtu obdržených gólů to byl vůbec nejlepší ročník po návratu na prvoligovou scénu. Jistě opět mrzí to, že více branek nastřílel Baník na ledě soupeřů – 63:65

2023/24 – 128:141 – průměr skóre (2, 46 : 2,71)

2022/23 – 132:167 – průměr skóre (2,53 : 3,21)

2021/22 – 150:133 – průměr skóre (3,13 : 2,77)

2020/21 – 127:114 – průměr skóre (3,73 : 3,35)

2019/20 – 155:231 – průměr skóre ( 2,67 : 3,98)

TŘETINY:

Nejúspěšnější byly pro Baník druhé třetiny. Ale ani v nich se náš tým nedostal na pozitivní skóre – 42:42. Horší byly úvodní části zápasu 38:41 a v poslední části Baník ztratil na soupeře hned deset gólů. Byť v některých případech činí tento rozdíl góly do prázdné brány. Úspěšnější byl Baník v prodlouženích či nájezdech, kdy šestkrát vyhrál (4x venku) a čtyřikrát prohrál.

První třetiny – 38:41

Druhé třetiny - 42:42

Třetí třetiny – 44:54

Prodloužení a nájezdy - 6:4

TRESTY:

Jestliže Baník v něčem vyčníval, byla to disciplína. Hráči Sokolova neobdrželi v průběhu žádný trest do konce zápasu či desetiminutové vyloučení (stejně jako Slavia). Z vyšších trestů obdrželi pětiminutové tresty za bitku pouze Martin Osmík a Adam Rulík. Baník celkem obdržel 346 trestných minut, což bylo 43 minut méně než další v pořadí - Slavia. Nejvylučovanější byly letos Litoměřice, které obdržely 576 trestných minut. Baník v průměru obdržel jen 6,65 trestných minut na zápas. Do Sokolova tak míří aspoň pomyslná cena fair-play.

2023/24 – 346 trestných minut (6,65 TM/záp.)

2022/23 – 487 trestných minut (9,37 TM/záp.)

2021/22 – 430 trestných minut (8,96 TM/záp.)

2020/21 – 432 trestných minut (12,71 TM/záp.)

2019/20 – 599 trestných minut (10,32 TM/záp.)

PŘESILOVKY:

Baník patřil i k týmům, které si zahrály i nejméně přesilovek – 159. Z nich svěřenci Tomáše Marišky vstřelili 34 gólů, což dává solidní využití 21,38 %. V tomto směru se řadí Baník na třetí místo v celé soutěži. V přesilových hrách Baník dle gólového vyjádření tedy nezaostával, i když v nich Baník vyprodukoval vůbec nejmenší počet střel v celé soutěži.

2023/24 – 159 přesilových her – 34 gólů – 21,38 % využití přesilovek

2022/23 – 190 přesilových her – 35 gólů – 18,42 % využití přesilovek

2021/22 - 189 přesilových her – 41 gólů – 21,69 % využití přesilovek

2020/21 - 156 přesilových her – 35 gólů – 22,44 % využití přesilovek

2019/20 – 225 přesilových her – 38 gólů – 16,89 % využití přesilovek

OSLABENÍ:

Hůře byl na tom Baník, co se týče hry v oslabení. Západočeský klub hrál sice nejmenší počet oslabení – 144, ale inkasoval v nich 31 gólů, což dělá úspěšnost v oslabení 78,47 % = druhý nejhorší výsledek po sestupujícím Znojmu. V poměru vůči vlastním přesilovkám tedy soupeři byli proti Baníku úspěšnější 21,38 % : 21, 53 %.

2023/24 – 141 oslabení – 31 gólů – 78, 47 % úspěšnost oslabení

2022/23 – 181 oslabení – 38 gólů – 79, 01 % úspěšnost oslabení

2021/22 – 153 oslabení – 28 gólů – 81, 70 % úspěšnost oslabení

2020/21 – 160 oslabení – 40 gólů – 75,00 % úspěšnost oslabení

2019/20 – 245 oslabení – 64 gólů – 73,88 % úspěšnost oslabení

BLOKY:

Jedna z „disciplín“ ve které Baník dominoval. A to především v první polovině soutěže. Nakonec však i na konci základní části měl Baník největší počet bloků střel, byť tato statistika nemusí být úplně přesná. I proto nabízíme srovnání pouze s minulou sezonou.

2023/24 – 1. místo, 568 bloků

2022/23 – 12. místo, 368 bloků

STŘELY:

Naopak jedna z disciplín, kde Baník nedominoval. V 52 zápasech Baník vyslal na branku soupeře 1363 střel, což je o 18 méně než předposlední Kolín. Naopak ale v počtu střel, které soupeř vyslal na naši bránu jsme na šestém místě. Celkově pak soupeř naše mužstvo přestřílel o 280 střel. V úspěšnosti střelby je na tom Baník již výrazně lépe (9,40 %), což sokolovské hokejisty řadí na 4. místo. A o stejnou příčku se Sokolov dělí s Prostějovem i v úspěšných zásazích soupeřů. Zajímavá je i statistika všech střel, tedy vyslaných na branku, mimo branku nebo zblokovaných. Zde se Baník sune na 12. místo – 2273 střel, ale zároveň proti němu bylo vůbec nejvíce střel – 2958.

2023/24 – 14. místo – 1363 střel na branku (průměr 26, 21)

2022/23 – 13. místo – 1514 střel na branku (průměr 29,11)

2021/22 – 8. místo – 1458 střel na branku (průměr 30,38)

2020/21 – 5. místo – 1127 střel na branku (průměr 33,14)

2019/20 – 14. místo – 1617 střel na branku (průměr 27,87)

VHAZOVÁNÍ:

Kategorie, ve které se baníkovcům nedaří dlouhodobě. Přesto hráči A-týmu v tomto směru zaznamenali zlepšení. Nicméně úspěšnost 48, 73 % řadí Sokolov na desáté místo. Tento výsledek však dělá především úspěšnost v obranném pásmu (44, 64 %), kde však pouze Pardubice jsou na kladných hodnotách. Ve středním pásmu a v útočném pásmu byl Baníku úspěšnější než soupeři – 50, 17 %, resp. 52, 16 %

2023/24 – 10. místo – 48, 73 % (celková úspěšnost vhazování)

2022/23 – 11. místo – 46, 95 % (celková úspěšnost vhazování)

2021/22 – 13. místo – 48, 75 % (celková úspěšnost vhazování)

2020/21 – 15. místo – 45, 56 % (celková úspěšnost vhazování)

2019/20 – 9. místo – 49, 80% (celková úspěšnost vhazování)

NÁVŠTĚVNOST

Bohužel i v návštěvnosti nám patří spodní příčky. Na 26 zápasů zavítalo 15142 diváků, což znamená 13. místo. Baník táhnul nejméně v zápasech na hřištích soupeřů – 25598 diváků. Velmi slabou útěchou pak může být jen fakt, že v přepočtu na počet obyvatel města by Baník skončil na osmém místě a také to, že průměrný počet diváků oproti dvěma sezonám přeci jen rostl. Doufejme, že toto číslo bude v následující sezoně lepší, stejně jako výsledky.

2023/24 – 13. místo – 15142 diváků (průměr 582 diváků)

2022/23 - 13. místo – 13176 diváků (průměr 507 diváků)