Mikš, Černý, Heršálek "C", Hlaveš

Šimák, Pechánek "A", T. Kratochvíl, Březina, Zayml, Blažek

Tomáš Matušík

Na závěr rekordní výhra i gól brankáře

Rekordní výhra Baníku v novodobé historii se zrodila v posledním utkání kvalifikace o první ligu. Z výsledku však nikdo příliš radost neměl, zápas se totiž změnil ve frašku. Když už sokolovští fanoušci přišli o důstojné rozloučení se sezonou, domácí hráči chtěli aspoň přítomným divákům dopřát góly. Soupeř hrál od 40. minuty bez brankáře a konečné skóre se nakonec zastavilo na výsledku 16:3. Do střelecké listiny se parádním gólem přes celé kluziště zapsal i brankář David Honzík.

Navzdory rozhodnuté kvalifikaci o první ligu zavítal na zimní stadion solidní počet diváků. Baník se chtěl se svými fanoušky rozloučit důstojně a nastoupil tak v téměř kompletní sestavě. Jenže zcela opačný přístup zvolili hosté, kteří do Sokolova přivezli pouze jednoho brankáře a deset hráčů do pole.

Vzhledem k „důležitosti“ zápasu se nedalo očekávat závratné tempo zápasu, což navíc ještě umocnil počet hráčů Tábora připravených k zápasu. Dle toho utkání i vypadalo. Utkání do 40. minuty probíhalo poměrně poklidně, s jedinou výjimkou. Tou byly střety s hostujícím útočníkem Blažkem, jenž si se sokolovskými hráči nepadl vůbec do oka.

Diváci ještě nestačili pořádně zaujmout místa v hledišti a již se měnilo skóre. Po asistenci Dobřemysla se již ve 25. sekundě prosadil Pavel Kuběna – 1:0. Tábor byl blízko vyrovnání ve 4. minutě, ale Hruška zasáhl maskou a hosté se neprosadili ani v následné přesilové hře. Tu naopak využili Baníkovci, když nejprve po skvělé kombinaci celé pětky nezakončil Schusser, aby následně Vrána krásnou přihrávkou našel Dominika Vaňka, jenž střílel do odkryté brány – 2:0. Brzy se dočkali i táborští, po chybné rozehrávce domácích vystřelil David Blažek a puk přes lapačku Hrušky zapadl do brány – 2:1. Ve 13. minutě Baník využil i další přesilovou hru, když od zadního mantinelu přihrával Račanský a před bránou se prosadil Štěpán Csamangó – 3:1.

Poté na trestnou lavici putoval Kuběna a po něm i Kvapil. Tábor tak hrál přesilovou hru 5 na 3 a brzy ji využil. Puk se dostal k Radkovi Pechánkovi, který velmi povedenou střelou o břevno snížil na 3:2. Tímto poměrem skončila i první třetina.

Ve druhém dějství se na gól čekalo do 23. minuty, kdy hráli hosté další přesilovou hru a znovu ji využili. Jan Březina vymetl pavučiny v bráně domácích a Hruška byl bez šance – 3:3. Stav se měnil i při dalším vyloučení domácích. Ale tentokrát opačně. Jakub Flek již tradičně v oslabení ujel, v prvním úniku byl ještě úspěšnější brankář Klestil, ale zanedlouho se domácí rychlík probil do šance znovu a tentokrát bekhendem skóroval – 4:3.

V polovině utkání se prostřídali domácí brankáři a místo v bráně zaujmul David Honzík. Ten na úvod musel čelit další přesilovce Tábora 5 na 3, ale skvělými zákroky tlaku odolal. Na ledě se v určitých momentech i jiskřilo a vždy u toho byl hráč Tábora s číslem 20 David Blažek, jenž si s hráči Baníku nic nedaroval. Skóre se opět měnilo ve 38. minutě, kdy Tvrdek objel bránu, nabil Štěpánovi Csamangóvi, a ten se v ideální pozici nemýlil – 5:3.

Jenže to bylo z hokeje zhruba vše. Na začátku 40. minuty totiž táborský Kratochvíl fauloval Račanského. Zákrok hostujícího hráče byl tak nešťastný, že se domácí útočník dostal do kontaktu s gólmanem Klestilem, jenž se skácel na led. Po chvíli se hlavní rozhodčí rozhodli druhou třetinu dohrát až po přestávce.

O přestávce panovala nejistota, jestli hosté budou v utkání vůbec pokračovat, Tábor však na led nastoupil. Ale Klestil do utkání již nezasáhl, jiný hráč se do výstroje neoblékl, jihočeši tak od 40. minuty hráli power-play a zápas se začal měnit ve frašku nedůstojnou kvalifikace o první ligu. Do konce druhé třetiny pak Baník přidal ještě jeden gól, když 18 vteřin před koncem vystřelil Václav Dobřemysl – 6:3.

Po bleskové výměně stran začala třetí třetina. Domácí nejprve táborské šetřili a až po dvou minutách minul Sýkora opuštěnou bránu. Jenže pak si pro vyhozený puk vyjel brankář David Honzík, srovnal si ho na hokejku a parádním lobem přes celé kluziště skóroval – 7:3. Domácí brankář se tak zapsal do historie klubu (video zde). Ve stejné minutě pak skóroval i Pavel Kuběna – 8:3.

Poté přišlo na ledě to, co zákonitě přijít muselo. Lukáš Vrána si to rozdal v pěstním souboji s Davidem Blažkem a potěšil fanoušky vítězstvím na body. Oba hokejisté obdrželi trest na pět minut + do konce utkání a Táboru již zbylo jen 8 hráčů, neboť předtím ze hry odstoupil i útočník Šimák.

Sokolov najednou stál před náročnou situací. Na ledě oslabený soupeř bez brankáře, ale v publiku vděční diváci, kteří si přišli poslední utkání sezony užít kvalitním hokejem. Ten se již konat nemohl, ale domácí hráči se rozhodli, že své fanoušky potěší aspoň góly. Těch mohlo být i více, ale nakonec se skóre zastavilo na 16:3, když se postupně prosadili Štěpán Jeník, Adam Schusser, Petr Račanský, Martin Gombár (první gól za Baník), David Troška (taktéž první gól za Baník), Václav Dobřemysl a dvakrát Kamil Tvrdek. Hosté zahrozili párkrát při přečíslení, ale „střelec“ David Honzík, udržel čisté konto. Závěrečný klakson pak byl pro hosty vysvobozením.

Utkání jako takové hodnotit nelze. Zápas pod hrozbou vysoké pokuty se odehrát musel, bohužel hosté k utkání přistoupili tak jak přistoupili. Pohled na trápící se torzo táborských hráčů byl smutný a jedenáctka statečných si takovýto přístup svého klubu ani nezasloužila. Bohužel… Stejně i diváci, kteří na zimní stadion dorazili. Přesto domácí fanoušci několikrát v utkání podpořili hosty skandováním jejich klubu.

Baník se tak se sezonou rozloučil rekordní výhrou, která však netěší a také gólem brankáře Davida Honzíka. Navzdory zklamání ze zápasu však fandové nepřišli o závěrečnou děkovačku a hokejisté sklidili zasloužený aplaus za celou sezonu. V úplném závěru pak proběhlo i setkání fanoušků s hráči na ledě a i nezbytné focení.

HC Baník Sokolov by touto cestou chtěl poděkovat všem příznivcům a partnerům za výbornou podporu v uplynulé sezoně 2014/2015. Obrovské poděkování však patří i hráčům a členům realizačního týmu, kteří odváděli v celé sezoně skvělou a poctivou práci.

Postup do první ligy unikl Baníku podruhé za sebou o jediný bod, letos bylo zklamání snad ještě větší než loni. Znovu se však potvrdilo, že Sokolov je hokejové město a lidé zde hokejem žijí. A to hřeje na srdci každého z nás. DĚKUJEME!!!