29.10. 2019 | Klub | Tomáš Bouda
Hráči nastupující v Baníku hrají v extralize i v reprezentaci

Pozornému divákovi jistě neuniklo, že v posledních zápasech chyběli v sestavě Baníku Tomáš Vracovský a Adam Křemen. Oba totiž nastoupili v nejvyšší soutěži.

Z Baníku se lze dostat do extraligy či do reprezentace. Příkladem může být Tomáš Vracovský, jednadvacetiletý útočník, odchovanec klatovského hokeje. Ten se ještě nedávno živil prací v supermarketu a nastupoval za druholigové Klatovy. Na svém kontě měl sice 25 utkání za extraligovou Plzeň, ale zdálo se, že další jen tak nepřibydou. Po přesunu do Sokolova se však Tomáš Vracovský stal jednou z opor týmu, který postoupil do první ligy a klíčovou úlohu hraje i v letošní sezoně. Poctivá práce a kvalitní výkony tak nemohly uniknout zástupcům extraligové Plzně, kteří svého mateřského hráče využili při rozsáhlé marodce ve svém týmu. Tomáš Vracovský má do Škodovky vyřízeny střídavé starty a v posledních dnech odehrál náročné zápasy proti mistrovskému Třinci, pražské Spartě či Litvínovu. V těchto zápasech si Plzeň připsala sedm bodů a pro Baník je velmi dobrou reklamou, že v těchto zápasech nastoupil jeho hráč. Ten sice v zápasech nebodoval, ale střelecky patřil k nejaktivnějším, tak jak je jeho zvykem i v dresu Baníku.

To osmnáctiletý Adam Křemen si extraligu zahrál již v loňském ročníku. Letošní sezonu začal v karlovarské juniorce, ale následně se přesunul do sokolovského A-týmu, kde se každým zápasem v první lize zlepšoval. A tak přišla další šance v extralize. V utkání s Pardubicemi pak Adam Křemen zaznamenal i svůj premiérový gól.

První čisté konto v extralize zaznamenal Jan Bednář, který v letošní sezoně odchytal za Baník čtyři zápasy, z toho tři vítězné. Premiérovou nulu v extralize navíc Bednář vychytal na ledě Liberce a zasloužil se o ni 35 zásahy. Syn Michala Bednáře, který patřil do prvoligového kádru Baníku v devadesátých letech, si pak vysloužil opakovanou nominaci do reprezentace do 18 let pro turnaj ve Slaném a švédském Sundvallu. Zároveň je Jan Bednář i náhradníkem reprezentace do 20 let, kterou čeká turnaj ve Finsku. Náhradníkem zde je i František Klejna, jenž hrál za Baník v dorosteneckém věku a v současné době nastupuje za Litoměřice. V nominaci je také litoměřický Otakar Šik, jenž v Sokolově taktéž nastupoval v dorostu.

V nominaci reprezentační devatenáctky pro přípravná utkání s Finskem v Teplicích a Děčíně je kromě výše uvedeného Klejny také Adam Křemen, který za Baník v sezoně odehrál zatím devět utkání, ve kterých dvakrát skóroval. Ve výběru bývalého trenéra Baníku Miroslava Přerosta jsou jako náhradníci i Tomáš Křehlík 4 zápasy (0+0) a David Tureček, jenž za Sokolov nastoupil v přípravných zápasech.

V reprezentační sedmnáctce pak kromě sokolovského odchovance, trenéra Václava Eismanna, je i Jiří Ticháček, nadějný obránce Kladna, jehož mateřským klubem je právě Baník. Se šestnáctkou pak bude do Švýcarska cestovat trenér brankářů a videokouč Lukáš Mensator. A samozřejmě, s A-týmem reprezentace ČR vyrazí do Švédska a Finska hlavní trenér Baníku Karel Mlejnek.