4.11. 2019 | Projekty | Zdeněk Plachý, Tomáš Bouda
První lektorkou Life skills byla Alena Šnicerová

První díl projektu life skills vedla v našem klubu magistra Alena Šnicerová.

"Musím říct, že když mě oslovil Karel Mlejnek, tak jsem byla docela nadšená. Už jenom z přístupu klubu, že se zajímá čistě i o něco jiného než jen o hokej," říká první přednášející, která mladé hokejisty učila, jak si lépe plánovat svůj čas. "Naše obě dvě dcery sportují, takže sama i z pozice matky vím, jak je to někdy složité skloubit školu se sportem," pokračuje Alena Šnicerová.

Výuka probíhala v klubové místnosti Baníku interaktivní formou. "Děti to samozřejmě více zaujme," přidává přednášející, kterou někteří hokejisté znají jako učitelku ze 3. ZŠ v Sokolově.

Hlavně závěrečné cvičení s "rybími prsty", kde si baníkovci potvrdili, že to, co zde slyšeli, v reálu skutečně funguje. "Mně se to líbilo. Bylo to zajímavé, třeba to, jak jsme si nemohli zapamatovat deset věcí, které máme jako koupit v obchodě, ale potom s pomocí příběhu jsme si je většinou zapamatovali všechny," líčí jeden z mladých hokejistů – konkrétně Oliver Simon Roller, gólman osmé třídy. "Na takovéto aktivitě si kluci uvědomí, že na tom, co jim říkáme a snažíme se je naučit, opravdu něco je. A když budou trošku přemýšlet nad tím co dělají, tak jim to může hodně pomoct," dodává Alena Šnicerová.

Mladí baníkovci poslouchali a pracovali s velkým zaujetím. "Samozřejmě jsou kluci, které to bude zajímat více a potom ti, které to nebude zajímat vůbec, kteří přijdou jenom z toho důvodu, že to chtějí trenéři. Ale když to inspiruje alespoň pět z nich, tak to určitě význam má," říká přednášející a vrací se tak k původnímu záměru projektu.

"Vychovávat nejenom kvalitní hokejisty, ale především kvalitní lidi," jak stanovil vizi kouč a manažer Baníku Karel Mlejnek.

První díl life skills tak máme za sebou. Spokojeni odcházeli nejen mládežníci ze šesti kategorií, ale i sama přednášející. „Musím říct, že to předčilo moje očekávání. Obavy tam samozřejmě byly, jestli to kluky bude bavit, ale nakonec mám pocit, že s většinou jsme byli na stejné vlně,“ hodnotí své přednášky Alena Šnicerová a dodává. „Odlišnosti byly ve skupinách dle věku a dle toho se lišilo, jak to celé děti vnímaly. Nejefektivnější bych řekla, že toto povídání bylo pro nejstarší kategorii žáků.“

Ohlasy na první část životních dovedností byly pozitivní a stejně to vnímala i samotná lektorka. „Co mám zpětnou vazbu, tak to bylo vnímáno dobře. A především rodiče byli rádi, že se v oddíle snaží pro děti dělat něco navíc,“ poukazuje s odstupem na význam projektu Life skills bývalá vrcholová volejbalistka.

Projekt Life skills má děti naučit důležitým věcem, ale stylem, aby je to bavilo. A Alena Šnicerová tento postup jednoznačně kvituje. „Ze školy vím, že děti se nadchnou pro cokoliv, co je baví. A samozřejmě jsou soutěživí. Takže tato cesta je rozhodně správná. Při obyčejné přednášce by jejich pozornost upadala. Všechno, co jsme při přednáškách říkali, tak si myslím, že i děti ví. Jen jde o to jim ukázat cestu, aby přišly na to, že to funguje,“vystihuje podstatu svých hodin Alena Šnicerová.

Paní učitelka sama přiznala, že se jako žačka učila velmi dobře, a i využívala různých pomůcek. „Moje maminka je učitelka, jsem z učitelské rodiny. Takže, když jsme potřebovali, tak nám maminka takové pomůcky našla a těžím z toho dodneška,“

Druhý díl life skills povede bývalý mládežnický reprezentant Roman Staša na téma "vyjednávání a regulace emocí".

Tedy další věc, která se hodí i do života mimo mantinely. "Je fajn, že se v klubu snaží rozvíjet své mladé hráče i v jiném směru. To je samozřejmě příjemné i pro rodiče – vědět, že i tady na to se na Baníku klade důraz," uzavřela první díl výuky životních dovedností Alena Šnicerová.