25.5. 2020 | Mládež | Tomáš Bachratý
Tomáš Kvapil - z hráče trenérem

Štáb trenérské mládeže má novou posilu do svých řad. Je jím bývalý obránce Baníku Tomáš Kvapil, který se rozhodl skončit s profesionální kariérou a chce pomoci mladým hokejistům v jejich rozvoji. Na starost dostal jako hlavní trenér kategorii U-9, kde mu bude pomáhat dvojice Adam Rulík a Roman Kašpar.

Tomáši, je ti 27 let a rozhodl ses skončit s kariérou. Jaký byl hlavní důvod?
Hlavním důvodem byl můj zdravotní stav. Zejména potom předchozí sezóna, kdy jsem měl dvě vážná zranění skoro hned po sobě.

Jako junior jsi působil ve Švédsku. Nastupoval jsi i v juniorce Energie, která hrála MHL. Jak na to vzpomínáš?
Musím říct, že to byly nejlepší roky mé kariéry. Poznal jsem díky tomu kus světa, jiné kultury, jiný životní styl atd. Takže na to vzpomínám jen v dobrém.

Na jaký okamžik tvé hokejové kariéry nezapomeneš?
Vím, že asi naštvu pár sokolovských fanoušků, ale byl to postup do 1. ligy s Frýdkem-Místkem. Samozřejmě se Sokolovem to bylo také super, ale já osobně jsem si to tolik neužil, protože jsem k tomu nějakým zásadním způsobem nepřispěl kvůli zraněním, která se táhla většinu sezony.

Teď už se pojďme věnovat tvé nové funkci. Budeš trénovat kategorii U-9. Jak ses k tomu dostal?
Někdy začátkem roku mi volal Petr Holejšovský, jestli bych neměl zájem trénovat nějakou kategorii prcků v Sokolově. Po nějakých jednáních jsme si plácli a přidělili mi kluky ročník 2012.

Chceš do budoucna postupovat výš? Lákalo by tě trénovat juniorský nebo dospělý tým?
Určitě bych se chtěl nějak posouvat a mířit ke starším kategoriím, ale nedokážu říct, jestli třeba někdy i k dospělým, to mě zatím nějak neláká. Teď jsem rád za kategorii U-9, práce s dětmi je super a baví mě.

Z čeho máš v nové funkci největší obavy? Na co se naopak nejvíc těšíš?
Já bych ani neřekl, že bych měl nějaké velké obavy. Spíš cítím nějakou výzvu dělat to dobře, aby to v budoucnu přineslo i nějaké výsledky. Tím myslím, že bude super, když pak uvidím, že se kluci zlepšují a vím, že ta práce měla smysl.

Ve Švédsku se velice dobře pracuje s mládeží. Budeš se snažit využít své zkušenosti ze severu i do svých tréninků?
Určitě se budu snažit přenést nějaké věci, které jsem se tam naučil, i do svého vedení.

Budeš se věnovat trénování na plný úvazek?
Uvidíme, jak to bude v budoucnu, ale momentálně musím mít ještě svojí práci k trénování.

Kdy začínáte s tréninky a kolikrát týdně se budete scházet?
S tréninky jsme začali v pondělí 18. května a scházet se budeme 2x týdně, v pondělí a ve středu, v pátek pak budeme mít trénink dobrovolný.

Díky za rozhovor.