1.10. 2020 | Projekty | Tomáš Stehlík, Anna Veselá
MLÁDEŽ: Baník uspořádal třetí díl Life skills

Mladí hokejisté Baníku, konkrétně kategorie U10 až U14, navštívili v úterý 29. a ve středu 30. září Magistrát města, kde se v Centru prevence Městské policie Sokolov zúčastnili třetí přednášky v rámci projektu Life skills. Tématem byla „Dopravní výchova a bezpečnost v dopravním provozu“.

Léto už je dávno za námi... Začala sezona, nastoupil podzim a s ním přichází i prodlužující se svítání a brzké stmívání. Hokejisty žákovských kategorií, kteří mají tréninky v brzkých ranních hodinách, čekají cesty na zimní stadion a ze stadionu v mlze a šeru. Jak se v těchto časech chovat v blízkosti silnic, o tom si s mladými hokejisty povídala strážnice Městské policie Sokolov Renáta Černá.

„Myslím si, že tento projekt je naprosto úžasný a na dětech je práce s ním spojená i hodně vidět,“ hodnotila projekt životních dovedností Life skills policistka z oddělení prevence kriminality.

Samotná přednáška probíhala v přátelském, neformálním duchu. Paní Černá zaujala děti zábavným výkladem, vtáhla posluchače do děje. Hned na začátku dostaly děti otázku: „Kdo je chodec?“ Tím rozpoutala diskuzi, koho všeho můžeme považovat za chodce, jestli je chodec také cyklista a co když onen cyklista kolo jen vede vedle sebe. V tu ránu byla prolomena bariéra mezi mladými hokejisty a přednášející. „Na vašich dětech bylo vidět, že mají přehled o životě, že se snaží. Nebyli rozjívení, bylo znát, že mají nastavená jasná pravidla,“ chválila osazenstvo Renáta Černá.

Děti se postupně věnovaly různým tématům jako například přednosti na přechodech a dalším pravidlům v silničním provozu. Paní Černá měla připravené naučné videoklipy, které bez cenzury ukazovaly následky nehod. „Chtěla jsem původně měnit formu podle věku. Pro malé děti jsem měla připravené kreslené klipy. Po domluvě s trenéry jsme to nechali tak, jak to je, protože realita je prostě opravdová,“ okomentovala paní strážnice videa, která velmi reálně zobrazovala, co se může stát, když se pravidla nedodržují. „Ta videa, to se mi moc nelíbilo,“ přiznal mladičký útočník kategorie U10 Jarda Dvořák, který uznal, že po přednášce bude určitě na silnici dávat větší pozor.

Velkým tématem bylo také používání reflexního oblečení a dalších prvků, které zvyšují viditelnost chodců. Děti si mohly názorně vyzkoušet, jak se nosí reflexní pásky a dozvěděly se, proč jsou tolik důležité. Na konci každý hokejista jeden takový pásek dostal, k tomu i reflexní tkaničky. Na otázku, jestli budou děti pásky používat, zaznělo jasné „Jo!“

Ti nejmenší kluci zjistili, jak se mají chovat, jak mají být označení. Pro ty starší šlo spíše o opakování, aby nezapomněli, že jejich zdraví jim nikdo nevrátí. Paní lektorka měla velice zajímavý výklad. I ty starší kategorie, kdy ti kluci už jsou v pubertě, dokázala přitáhnout. Bylo vidět, jak se několikrát dokázali dostat do diskuze a byli součástí přednášky,“ hodnotil třetí díl projektu Life skills šéftrenér baníkovské mládeže Marek Brzobohatý.

Spolupráci si pochvalovala také sama strážnice a přednášející Renáta Černá: „Spolupracovalo se mi se všemi úplně skvěle,“ pokračovala ve chvále mladých hokejistů lektorka a s úsměvem dodala: „Největší strach jsem měla z nejstarší skupiny, ale ta byla naprosto úžasná.“

Během letošní sezony proběhne ještě jeden díl projektu životních dovedností. Tématem čtvrtého pokračování bude sebeobrana. Jejím základům bude mladé hokejisty učit Martin Paštika, který se svou bezpečnostní agenturou spolupracuje se společností Česká sportovní. V rámci této spolupráce zajišťoval bezpečnost například českým tenisovým reprezentantkám při Fed Cupu.

Videoreportáž ze třetího dílu Life skills:

32. týden (8. 8. - 14. 8.) - ZDE
33. týden (15.8. - 21. 8.) - ZDE
Semifinálový přemožitel Baníku jihlavská Dukla se do Tipsport extraligy neprobojovala, v příští sezoně tak bude znovu hrát Chance ligu. V pátém utkání v pondělí 25. dubna prohrála Jihlava na ledě chomutovské arény 3:6 a celkově Rytíři zvítězili 4:1 na zápasy.
Další neznámá, co se účastníků Chance ligy 2022/23 týče, je vyřešená. Třináctým týmem, který doplnil už známé kluby jsou DRACI PARS Šumperk. Tým, který nejprve poslal do nižší soutěže Ústí nad Labem, zvládl i baráž s Táborem a po výhře 4:1 na zápasy zůstává v první lize.
Poslední tajenkou tedy zůstává, kdo uspěje v baráži o extraligu a jestli bude druhou nejvyšší soutěž v příští sezoně znovu hrát Jihlava nebo do ní "spadnou" kladenští Rytíři.
Posíláme gratulace do Jihlavy! Tamní Dukla, přemožitel Baníku v semifinále play off, porazila v šestém utkání Vsetín 1:0 a celkově ve finále zvítězila 4:2 na zápasy. Kromě poháru pro vítěze Chance ligy 2021/22 získala také právo bojovat o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže.

Barážová série s kladenskými Rytíři hraná na čtyři vítězná utkání začíná v neděli 17. dubna na ledě Kladna.