Ml. celky finančně podporuje město Sokolov
1.3. 2021 | A-tým | Tomáš Bouda
Baník po čtvrtstoletí míří do prvoligového play-off

Baník po čtvrtstoletí míří do prvoligového play-off

Po dlouhých 25 letech zasáhne HC Baník Sokolov do prvoligového play-off. Zároveň se může postarat o jeden z největších úspěchů klubu v historii.

Po výhře nad Vrchlabím a tři kola před koncem základní části je již jisté, že Baníku letos play-off neunikne, aspoň tedy jeho předkolo. Stane se tak přesně po 25 letech, kdy Baník absolvoval sérii s Berounem.

V roce 1996 hrál Baník prvoligové play-off naposledy. Tedy v době, kdy většina hráčů z nynějšího kádru ještě nebyla na světě. Přesto jeden člen současného A-týmu byl i součástí kádru v sezoně 1995/1996. Petr Holejšovský, současný asistent trenéra, tehdy jako junior totiž nakukoval do prvoligového mužstva Baníku. V sezoně 1995/1996 šel Baník do play-off z 11. místa a soupeřem mu byl Beroun. První kolo, kterého se nezúčastnily první čtyři celky, se hrálo na dvě vítězná utkání. A Baník do série vstoupil velmi dobře, když doma Beroun porazil 4:2. Do střelecké listiny se zapsali Petr Polesný, Jiří Hefert a dvakrát Ondřej Steiner, jenž později odehrál 11 sezon v extralize, ale nastupoval například i v nejvyšší finské a ruské soutěži. V dalších dvou zápasech v Berouně však Baník prohrál a po výsledcích 5:1 a 6:3 v sezoně skončil. Mezi střelce se v Berouně zapsali Petr Suchopár, Radek Pavéza, Petr Polesný a Petr Šindelář.

V letošním roce půjde Baník do prvoligového play-off potřetí v historii. Poprvé tomu bylo v sezoně 1993/1994, kdy Baník skončil po nadstavbě na desátém místě. I tehdy šlo do play-off 12 týmů, s tím, že první čtyřka první kolo neabsolvovala. Soupeřem Baníku byl tehdy Havířov a hrálo se na dvě vítězná utkání. První zápas, který sledovalo 800 diváků, se hrál v Sokolově, a Baník ho dokázal vyhrát 7:4. Dvakrát skóroval Michal Zubanič, po jedné brance přidali Pavel Kormunda, Rostislav Kurfürst, Josef Rybár, Igor Bubenščikov a Roman Černý. Na druhou stranu republiky tak jel Baník s mírným náskokem, ale ten byl smazán v první odvetě, kterou Havířov získal v poměru 6:2. Za Sokolov skórovali David Kamas a Michal Zubanič. Druhý jmenovaný je tedy zatím nejlepším střelcem Baníku v prvoligovém play-off. Rozhodnout tak musel třetí duel, který před 2500 diváky byl velmi zajímavý. Po dvou třetinách prohrával Baník 3:1, kdy se trefil Tomáš Anderle a v poslední třetině bušil Sokolov do havířovské obrany. Podařilo se však pouze snížit Igorovi Bubenščikovovi a domácí svoji výhru a postup uhájili.

Dosud se Baníku tedy nepodařilo přejít v první lize přes úvodní kolo, což se může změnit v letošní sezoně.

Současný tým bude i atakovat nejlepší umístění před play-off, kterým bylo desáté místo. Baník tak může zaznamenat jeden z největších úspěchů v klubové historii. Mezi ně se řadí 4. místo po základní části první ligy v sezoně 1991/1992, nakonec však Baník skončil ve finálové skupině na osmém místě (tehdy se play-off nehrálo). Historickým maximem pak zůstává umístění Baníku v první lize v sezoně 1979/1980, kdy tým okolo kapitána Jaroslav Škorpíka vybojoval pátou příčku. Tehdy však česká část první ligy byla rozdělena na dvě skupiny.

Nyní parta okolo Tomáše Rohana má před sebou ještě tři zápasy, ve kterých může dosáhnout na nejlepší výchozí pozici pro play-off v historii, ale zároveň se může vůbec jako první tým dostat přes první kolo play-off. Kdo ví, třeba se dočkáme i historického úspěchu. Před týmem však stojí silní protivníci, těžká práce a jak vše dopadne, to se dozvíme v následujících týdnech. V kontextu toho, že před čtyřmi roky byl Baník sestupujícím z druhé ligy, se současné postavení klubu dá považovat za malý zázrak.

S tím se však současní bojovníci nespokojí a o úspěch klubu se jistě poperou. Předkolo play-off se bude hrát na tři vítězná utkání a začne ve čtvrtek 11.3. na ledě lépe postaveného týmu po základní části.

Krátké zprávy
Dárcovské centrum v sokolovské nemocnici podruhé přivítalo zástupce našeho klubu, kteří pomohli darováním krevní plazmy. Na transfuzní oddělení ve čtvrtek 25. března dorazili Tomáš Rohan, Petr Přindiš, David Fečo a generální manažer David Soukup. Svou plazmu chtěl nabídnout také Adam Rulík, který však kvůli zlomenině, se kterou dohrával předkolo, darovat nesměl. #baniknejenhokej
Na našem webu je pro vás připravená nová rubrika "Ptejte se". Své dotazy a náměty můžete posílat na mail redakce@hcsokolov.cz. Odpovídat bude generální manažer David Soukup a odpovědi na své dotazy najdete v sekci "Fanzone" - "Ptejte se".
Baník do konce sezony již nebude moct využít služeb Michala Houdka (Plzeň), Martina Osmíka (K. Vary), Tomáše Vildumetze (K. Vary), kteří v rámci střídavých startů nastoupili po 15.2. v extraligovém zápase. Ze stejného důvodu nemohou již nastoupit ani Martin Jandus (Sparta), Martin Weinhold (K. Vary), Dalimil Mikyska (K. Vary).
Od středy 24. února do soboty 27. února čeká českou reprezentační osmnáctku další přípravný kemp před Mistrovstvím světa. V nominaci Jakuba Petra nechybí kromě obránce Marka Chvátala a útočníka Dominika Rymona ani další hokejisté, kteří prošli Baníkem - Patrik Hamrla a Jiří Ticháček.
MŠMT Činnost klubu byla v roce 2018 podporována z dotace MŠMT Program VIII - Organizace sportu ve sportovních klubech, č. rozhodnutí 502017_8_0465 (evidenční číslo projektu: SPORT-VIII-1282/2017). Dotace byla použita na zajištění činnosti klubu, zejména pak na zajištění trenérů pro mládežnické kategorie a materiál (výzbroj a výstroj).