Ml. celky finančně podporuje město Sokolov
3.4. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti - Zástupce v Síni slávy IIHF

Baníkovské zajímavosti - Zástupce v Síni slávy IIHF

HC Baník Sokolov si v uplynulé sezoně připomněl 75. výročí založení klubu. Pojďme se podívat na některé zajímavosti, které jsou spojeni s naším klubem. Některá jsou možná zapomenuta, některá známá velmi dobře. Erich Kühnhackl se řadí do kategorie těch známých.

Klub během 75 let svého působení prošel od I. třídy do druhé nejvyšší soutěže. Do historie se zapsalo několik stovek hráčů. Někteří z nich pak zanechali velmi výraznou stopu. Jedním z nich je Erich Kühnhackl.

Rodák z Citic působil v Baníku do svých 17 let. Ještě před premiérou v A-týmu Kühnhacklova rodina vycestovala do Německa. Zde udělal Erich skvělou kariéru. Velký podíl na tom má František Vrkoč, neboť díky jemu a Karlovi Gutovi získal Erich Kühnhackl angažmá v Landshutu. Kühnhackl dosud drží rekord německé nejvyšší soutěže, kdy ve 48 zápasech nastřílel 83 gólů a přidal 72 asistencí. Erich Kühnhackl byl také výraznou osobností mezinárodního hokeje. Za Německo odehrál Kühnhackl 211 zápasů, ve kterých vstřelil 131 branek. Stal se nejproduktivnějším hráčem mistrovství světa v roce 1978 a zimních olympijských her v roce 1984. V roce 1976 pak s Německem získal i bronzové medaile na mistrovství světa. Později se Kühnhackl stal i trenérem národního týmu Německa.

V lednu 1996 se Erich Kühnhackl vrátil na sokolovský led, když nastoupil za Starou gardu v utkání proti výběru bývalých hráčů reprezentace. O rok později, díky Kühnhacklovi, měl Baník i své zastoupení v Síni slávy IIHF. Sem byl Erich Kühnhackl uveden hned při zrodu této síně, například s Václavem Nedomanskýcm, Alexandrem Ragulinem, Vladislavem Treťjakem či Vladimírem Zábrodským. V Síní slávy IIHF má Česko 25 zástupců, Německo pak i díky sokolovskému odchovanci 15 jmen.

V roce 2000 se pak Erich Kühnhackl dočkal dalšího ocenění. Vytáhlý útočník, který poprvé bruslil na rybnících na Sokolovsku a je odchovancem Baníku, se stal hokejistou Německa uplynulého století...

Krátké zprávy
Dárcovské centrum v sokolovské nemocnici podruhé přivítalo zástupce našeho klubu, kteří pomohli darováním krevní plazmy. Na transfuzní oddělení ve čtvrtek 25. března dorazili Tomáš Rohan, Petr Přindiš, David Fečo a generální manažer David Soukup. Svou plazmu chtěl nabídnout také Adam Rulík, který však kvůli zlomenině, se kterou dohrával předkolo, darovat nesměl. #baniknejenhokej
Na našem webu je pro vás připravená nová rubrika "Ptejte se". Své dotazy a náměty můžete posílat na mail redakce@hcsokolov.cz. Odpovídat bude generální manažer David Soukup a odpovědi na své dotazy najdete v sekci "Fanzone" - "Ptejte se".
Baník do konce sezony již nebude moct využít služeb Michala Houdka (Plzeň), Martina Osmíka (K. Vary), Tomáše Vildumetze (K. Vary), kteří v rámci střídavých startů nastoupili po 15.2. v extraligovém zápase. Ze stejného důvodu nemohou již nastoupit ani Martin Jandus (Sparta), Martin Weinhold (K. Vary), Dalimil Mikyska (K. Vary).
Od středy 24. února do soboty 27. února čeká českou reprezentační osmnáctku další přípravný kemp před Mistrovstvím světa. V nominaci Jakuba Petra nechybí kromě obránce Marka Chvátala a útočníka Dominika Rymona ani další hokejisté, kteří prošli Baníkem - Patrik Hamrla a Jiří Ticháček.
MŠMT Činnost klubu byla v roce 2018 podporována z dotace MŠMT Program VIII - Organizace sportu ve sportovních klubech, č. rozhodnutí 502017_8_0465 (evidenční číslo projektu: SPORT-VIII-1282/2017). Dotace byla použita na zajištění činnosti klubu, zejména pak na zajištění trenérů pro mládežnické kategorie a materiál (výzbroj a výstroj).