3.4. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti - Zástupce v Síni slávy IIHF

HC Baník Sokolov si v uplynulé sezoně připomněl 75. výročí založení klubu. Pojďme se podívat na některé zajímavosti, které jsou spojeni s naším klubem. Některá jsou možná zapomenuta, některá známá velmi dobře. Erich Kühnhackl se řadí do kategorie těch známých.

Klub během 75 let svého působení prošel od I. třídy do druhé nejvyšší soutěže. Do historie se zapsalo několik stovek hráčů. Někteří z nich pak zanechali velmi výraznou stopu. Jedním z nich je Erich Kühnhackl.

Rodák z Citic působil v Baníku do svých 17 let. Ještě před premiérou v A-týmu Kühnhacklova rodina vycestovala do Německa. Zde udělal Erich skvělou kariéru. Velký podíl na tom má František Vrkoč, neboť díky jemu a Karlovi Gutovi získal Erich Kühnhackl angažmá v Landshutu. Kühnhackl dosud drží rekord německé nejvyšší soutěže, kdy ve 48 zápasech nastřílel 83 gólů a přidal 72 asistencí. Erich Kühnhackl byl také výraznou osobností mezinárodního hokeje. Za Německo odehrál Kühnhackl 211 zápasů, ve kterých vstřelil 131 branek. Stal se nejproduktivnějším hráčem mistrovství světa v roce 1978 a zimních olympijských her v roce 1984. V roce 1976 pak s Německem získal i bronzové medaile na mistrovství světa. Později se Kühnhackl stal i trenérem národního týmu Německa.

V lednu 1996 se Erich Kühnhackl vrátil na sokolovský led, když nastoupil za Starou gardu v utkání proti výběru bývalých hráčů reprezentace. O rok později, díky Kühnhacklovi, měl Baník i své zastoupení v Síni slávy IIHF. Sem byl Erich Kühnhackl uveden hned při zrodu této síně, například s Václavem Nedomanskýcm, Alexandrem Ragulinem, Vladislavem Treťjakem či Vladimírem Zábrodským. V Síní slávy IIHF má Česko 25 zástupců, Německo pak i díky sokolovskému odchovanci 15 jmen.

V roce 2000 se pak Erich Kühnhackl dočkal dalšího ocenění. Vytáhlý útočník, který poprvé bruslil na rybnících na Sokolovsku a je odchovancem Baníku, se stal hokejistou Německa uplynulého století...