19.5. 2021 | A-tým | Tomáš Stehlík
Známe systém a rozpis Chance ligy

Výkonný výbor Českého hokeje schválil rozpis nového ročníku Chance ligy. Jasný už je také herní systém, který doznal oproti loňské sezoně několika změn. Tou nejzásadnější je, že tentokrát se bude z druhé nejvyšší soutěže sestupovat, na vítěze naopak nečeká automatický postup.

Chance ligu bude v sezoně 2021/21 hrát 17 týmů. Soutěž je rozdělena na tři části. Tou první je klasická dlouhodobá základní část, ve které se odehraje 51 kol (ovšem každý klub čeká 48 utkání, rozdíl vzniká lichým počtem účastníků). Týmy na 15. až 17. místě po základní části přímo sestupují do II. ligy.

Po základní části přichází na řadu druhá fáze sezony. V té se utkají kluby na 7. až 10. místě po základní části v předkole play off. Nově se však předkolo hraje na dvě vítězná utkání (systémem, kdy se první zápas hraje na ledě hůře postaveného celku, další dva zápasy pak na ledě lépe postaveného). Týmy, které se po základní části umístí na 13. a 14. místě tabulky sehrají play down na čtyři vítězná utkání. Poražený z této série padá rovnou do nižší soutěže. Ani vítěz play down však ještě nemá klid...

Třetí část Chance ligy totiž obsahuje baráž, ve které se vítěz play down utká s vítězem II. ligy. Hrát se bude na čtyři vítězná utkání a systém je jasný - kdo vyhraje, má jistou účast v Chance lize 2022/23. Poražený putuje do třetí nejvyšší soutěže.

Kluby, které se po základní části umístily na prvních šesti místech, spolu se dvěma postupujícími s předkola čeká ve třetí části ligy klasické play off jak ho známe, jen s malou změnou. Tou je zkrácení čtvrtfinálových sérií na tři vítězná utkání. Semifinále a finále už se hrají standardně na čtyři výhry. Zde přichází další zásadní rozdíl oproti loňské sezoně. Vítěz Chance ligy totiž nepostupuje do Tipsport extraligy automaticky, musí si nejvyšší soutěž vybojovat v baráži, v níž ho čeká předposlední tým extraligy.

První kolo nového ročníku je plánováno na druhou zářijovou sobotu, tedy 11. září 2021. Soutěž čekají ještě v roce 2021 dvě přerušení (a snad jich nebude víc!) kvůli reprezentačním akcím. V únoru se pak během Olympijských her v Pekingu stihnou odehrát 45., 46. a 47. kolo. Předkolo play off začne v sobotu 5. března a případné sedmé utkání finálové série se odehraje v pátek 14. dubna 2022. Sezona bude kompletní 25. dubna, kdy je na programu případné sedmé utkání baráže o první ligu.

Sokolovský Baník začne novou sezonu na domácím ledě soubojem s Prostějovem. Druhé kolo nás zavede do Ústí nad Labem a ve třetím nás čeká domácí zápas proti Havířovu.

Kompletní rozpis utkání Chance ligy 2021/22 najdete ZDE.