Ml. celky finančně podporuje město Sokolov
4.6. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti: Mistr světa z roku 1949

Baníkovské zajímavosti: Mistr světa z roku 1949

HC Baník Sokolov během své historie vychoval spoustu výborných hráčů. Odchovancem klubu je i dvojnásobný mistr světa Tomáš Vokoun. Ale za Baník nastupoval, byť krátce, ještě jeden mistr světa…

Cesta českého reprezentačního týmu na mistrovství světa v roce 2021 skončila ve čtvrtfinále po prohře s Finskem. Jakub Flek a Jiří Sekáč se tak nestanou dalšími hráči, kteří prošli Baníkem a zároveň se stali mistry světa. HC Baník Sokolov tak ve své historii eviduje nadále pouze dva hráče, kteří tento titul získali. Těmi jsou jeden z nejlepších českých brankářů Tomáš Vokoun a pak mistr světa ze Stockholmu 1949 Jiří Macelis.

Československá reprezentace měla po skončení druhé světové války jeden z nejsilnějších týmů. V roce 1947 se pak Československo na domácím šampionátu stalo poprvé mistrem světa. O rok později však přišla letecká tragédie, při níž zahynulo šest reprezentantů, z nichž pět bylo právě mistry světa z roku 1947. Pro šampionát ve Stockholmu se tak z poloviny musel stavět nový reprezentační tým. A do něj se na mistrovství světa v roce 1949 dostal i Jiří Macelis, výborný útočník Českých Budějovic, kterého si pro šampionát zvolil neoficiální trenér Vladimír Zábrodský do týmu jako obránce. A tah to byl výborný. Československý tým disponoval výbornými útočnými hráči jako například již zmiňovaný Vladimír Zábrodský či Stanislav Konopásek, ale obrana v čele s Macelisem, inkasovala za sedm zápasů pouze 12 gólů a československá reprezentace získala podruhé titul mistra světa.

Titul však reprezentace neobhajovala. Na mistrovství světa do Londýna v roce 1950 neodcestovala, oficiálně kvůli neudělení víz pro dva reportéry, dle všeho však z politických důvodů a z obavy emigrace celého týmu.

Rozladění reprezentanti se po oznámení neúčasti na mistrovství světa sešli ještě v jedné hospůdce, kde zapíjeli své rozhořčení, ale také i narození syna právě Jiřího Macelise. Tehdejší režim hráči u piva nešetřili, jenže byli za to udáni. Následně ještě v hospodě byli pozatýkáni a později ve vykonstruovaném procesu odsouzeni. Jiří Macelis byl odsouzen na dva roky a zároveň mu byl udělen zákaz pobytu v rodném městě, v Českých Budějovicích. Po propuštění z lágru v uranových dolech v Jáchymově tak zakotvil v Karlových Varech, kde se později stal jednou z opor tamního týmu v nejvyšší soutěži.

V sezoně 1951/1952 však Jiří Macelis odehrál několik zápasů jako hostující hráč i za HDB Sokolov, tedy předchůdce Baníku. Tato informace není uvedena v žádném z oficiálních zdrojů, pouze portál eliteprospects.com tento údaj přináší. Avšak informace o působení Macelise v Sokolově byla zanesena i do historie Baníku na předchozích webových stránkách dle vzpomínek pamětníků a následně i ověřována. HC Baník Sokolov tak již v sezoně 1951/1952 měl hráče, který získal titul mistra světa.

Po Karlových Varech působil Macelis ještě v Kolíně a v Hodoníně, kde hrál až do svých 42 let. Později se stal Jiří Macelis i trenérem Hodonína. Zákaz vycestování do Českých Budějovic platil pro Macelise po celou dobu komunistického režimu, avšak často ho porušoval. Zajímavostí je, že Macelis přežil i zásah blesku. V roce 1998 však podlehl následkům vážné nemoci.

Navždy ale v historii Baníku bude Jiří Macelis zapsán jako první mistr světa, který oblékal dres našeho klubu. Čest jeho památce…


MŠMT Činnost klubu byla v roce 2018 podporována z dotace MŠMT Program VIII - Organizace sportu ve sportovních klubech, č. rozhodnutí 502017_8_0465 (evidenční číslo projektu: SPORT-VIII-1282/2017). Dotace byla použita na zajištění činnosti klubu, zejména pak na zajištění trenérů pro mládežnické kategorie a materiál (výzbroj a výstroj).