16.6. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti - Obojživelníci v reprezentaci

Že hokejisté zvládají i jiné sporty, to je známá věc. Někdy se však hokejisté v jiném odvětví dostanou až na vrchol, tak jako v případě několika hráčů, kteří oblékali dres Baníku.

HC Baník Sokolov měl vždy ve svém středu spoustu hráčů, kteří zvládali výborně i jiné sporty. Například jedna z legend klubu Karel Bláhovec kromě hokeje hrál skvěle i házenou, Petr Polesný pak nastupoval za hokejový i fotbalový Baník. Baštou hokejistů byl například i fotbalový klub v Citicích, ale za Baník nastupovali i dva hráči, kteří byli průkopníky v jiných sportech a dostali se v nich až na vrchol, byť je pravdou, že i u nich hlavní roli hrála hokejka.

Pavel Kormunda, odchovanec plzeňského hokeje nastupoval za Baník v sezonách 1991 – 1997 a vždy patřil k oporám týmu. Kromě hokeje měl Pavel však ještě jednu zálibu a tou byl hokejbal. Ten dokonce hrál potají i během své hokejové kariéry, ale především se mu věnoval vždy po „lední“ sezoně. Ačkoliv se hokejbalu nemohl věnovat Pavel po celou sezonu, vypracoval se až do reprezentace, se kterou v roce 1998 získal i titul mistra světa. Jeho radost umocnilo i to, že tento turnaj se konal v jeho rodném městě, v Litoměřicích. V týmu Pavel Kormunda měl za spoluhráče například Vladimíra Kameše, Františka Ptáčka, Petra Kaňkovského či brankáře Dušana Salfického.

Český reprezentační tým v hokejbalu získal zlato ještě dvakrát a to v letech 2009 a 2011, kdy ve druhém případě u toho byl jiný sokolovský hokejista. Asistentem trenéra Drahomíra Kadlece byl totiž Rostislav Kurfürst, který svůj život s hokejbalem taktéž spojil.

V jiné formě hokeje, v inline hokeji, pak zase vynikal odchovanec Baníku David Kamas (na úvodní fotografii), který v Sokolově nastupoval až do sezony 1997/1998. I David Kamas se propracoval do reprezentace. Šikovný útočník v devadesátých letech dokonce vyvíjel snahu, aby v Sokolově vznikla plocha na inline hokej, ta však bohužel nebyla úspěšná. Sám David Kamas se tomuto sportu věnoval dlouhá léta.

V Inline hokeji je situace trochu nepřehledná, neboť v tomto sportu se pořádají dvě mistrovství světa, jedno pod hlavičkou IIHF, v něm získali Češi jedno zlato v roce 2011 při domácím šampionátu v Pardubicích. Na mistrovství světa organizace FIRS je česká reprezentace úspěšnější, když na svém kontě již má šest zlatých medailí. Pravidelným sběratelem medailí byl i Petr Šinágl, který si za Baník zahrál v sezoně 2001/2002.

A mistra světa v inline hokeji bude mít Baník i v nadcházející sezoně. Do ní zasáhne i posila ze Slavie Praha, útočník Filip Kuťák, který zlatou medaili získal v roce 2018 v italském Asiagu.

Jiné sporty nikdy nebyly hokejistům cizí. A dbají na to i trenéři u mládežnických týmů, kteří jiné sporty pravidelně zařazují do svých tréninkových jednotek. Kdo ví, třeba se dočkáme v budoucnu i dalšího mistra světa, ať už v hokeji, nebo v jiné disciplíně.