13.5. 2022 | Klub | Tomáš Bouda
Neformálně s generálním manažerem

Tradiční sloupek generálního manažera Mgr. Davida Soukupa, tentokrát především s vysvětlením o brankářích a také o partnerských vztazích mezi kluby.

Tak zase po týdnu. Objevil se jeden dotaz směřující k tomu, zda je dobře mít každý rok vlastního brankáře, když každý rok chytají ti, co nadiktuje někdo jiný a jestli to má pro brankáře smysl a zda jim to kazí kariéru. No tak trošku problém to popsat stručně, a navíc se neopakovat. Zkusím.

Každý rok jsme vlastní brankáře neměli, do tohoto modelu jsme vstoupili v rámci našeho působení v první lize poprvé de facto loni, a to angažováním Adam Berana. Letos to opakujeme a vstupujeme do sezony dokonce se dvěma brankáři. Třetím brankářem, který bude v tréninku a bude připraven i do zápasů pak bude brankář z partnerského klubu, a to z HC Sparta Praha. Jméno budeme dolaďovat a není v tuto chvíli potvrzené. Tři brankáři jsou minimem. Jak pro schéma tréninků, tak do zápasového režimu. Méně prakticky nejde nebo vstupujete pak do velkého rizika. Čtyři brankáři jsou naopak moc a takový počet nedává už smysl a my mít vyšší počet také nebudeme. Nicméně budeme chtít mít do sezony vyřízeny střídavé starty ještě pro jednoho brankáře z extraligy, který by fungoval jako kvalitativní i kvantitativní pojistka pro zcela mimořádné případy, když by to bylo třeba. To ale dotažené ještě nemáme, budeme o tom jednat a třeba se to nemusí ani podařit. Ale snažit se o to budeme.

Každý brankář chce chytat a vždy bude chytat jen jeden. K tomu ještě musíte kromě kvality výkonu pracovat s psychikou a další dva brankáři musí být také stoprocentně připraveni a mít v sezoně zápasy. Není to úplně jednoduché, ale zase ne až tak složité, řeší se to v každém klubu a každou sezonu a nějaká řešení a možnosti, jak to dobře nastavit jsou. Vždy ty zápasy na konci sezony budou nějak rozděleny a musí být rozděleny. Nakonec tomu tak je a bude v každém kolektivním sportu. Určitě to nemůže být o nějaké osobní nevraživosti. Ta konkrétní diskuse, proč nehraje nebo nechytá ten nebo ten druhý není pak úplně šťastná a na místě. Optimální je, když tým funguje jako celek a všichni pracují pro vítězství týmu. Tento model asi obecně nekazí brankářům kariéru a myslím, že tomu tak není ani konkrétně v našem klubu.

Nakonec oni si to hráči většinou vyhodnotí sami.

No a k tomu diktátu někoho jiného, resp. partnerských klubů. Již jsem popisoval naši právní subjektivitu, vztahy s týmy obecně i modely a pravidla, jak věci fungují. Tak možná se mi to úplně nepovedlo, nicméně lépe to neumím a už to nebudu asi celé opakovat. Jen stručné shrnutí. Nemáme uzavřeny žádné dohody s žádným klubem. Máme 18 až 19 vlastních hráčů se smlouvou. Prostor je pro 5 až 6 hráčů z partnerských klubů, a to musíme z druhé strany i zajistit. V tom je i ten jeden zmíněný brankář. Zároveň vyřídíme střídavé starty pro některé hráče i do druhé ligy, aby měly kontinuálně zápasové vytížení. To vše už bylo řečeno. Spolupracovat takto chceme a potřebujeme, má to logiku a přínos pro kluby a věřím, že i pro hráče. Konkrétní dohody se vždy uzavírají směrem k jednotlivým hráčům. Nicméně vždy je to o tom, že prostor a příležitost u nás tito hráči určitě dostanou (jinak by pro nikoho nemělo ani smysl k nám přijít) a musí si to ale svým přístupem a výkony uhrát, a to rozhodne o jejich pozici a vytížení. A toto platí o všech hráčích v týmu, říká se tomu zdravá konkurence. Nic dalšího garantováno nebo nadiktováno není, být nemůže a ani by to nefungovalo.

Za sestavu zodpovídá hlavní trenér, za skladbu týmu sportovní manažer. Odpovědnost mají vůči vedení klubu. Jinak to opět být nemůže a není. Tak aspoň takhle. Věřím, že to pomůže. A o tom realizačním týmu tedy jindy. Tak zase za týden.

Semifinálový přemožitel Baníku jihlavská Dukla se do Tipsport extraligy neprobojovala, v příští sezoně tak bude znovu hrát Chance ligu. V pátém utkání v pondělí 25. dubna prohrála Jihlava na ledě chomutovské arény 3:6 a celkově Rytíři zvítězili 4:1 na zápasy.
Další neznámá, co se účastníků Chance ligy 2022/23 týče, je vyřešená. Třináctým týmem, který doplnil už známé kluby jsou DRACI PARS Šumperk. Tým, který nejprve poslal do nižší soutěže Ústí nad Labem, zvládl i baráž s Táborem a po výhře 4:1 na zápasy zůstává v první lize.
Poslední tajenkou tedy zůstává, kdo uspěje v baráži o extraligu a jestli bude druhou nejvyšší soutěž v příští sezoně znovu hrát Jihlava nebo do ní "spadnou" kladenští Rytíři.
Posíláme gratulace do Jihlavy! Tamní Dukla, přemožitel Baníku v semifinále play off, porazila v šestém utkání Vsetín 1:0 a celkově ve finále zvítězila 4:2 na zápasy. Kromě poháru pro vítěze Chance ligy 2021/22 získala také právo bojovat o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže.

Barážová série s kladenskými Rytíři hraná na čtyři vítězná utkání začíná v neděli 17. dubna na ledě Kladna.