23.7. 2022 | A-tým | HC Baník Sokolov
Ohlédnutí za letní přípravou: Elite Fight Club

Baníkovci zkoušeli tréninky MMA v Elite Fight Clubu v Chodově. V rozhovoru jejich počínání hodnotí trenér Michael Madej. Ve videu pak přinášíme i ohlasy Františka Klejny a trenéra Davida Feča.

Již v pondělí 25. 7. vyjedou hokejisté na led k začátku přípravného období. Letní přípravu si však zpestřili i tréninky MMA.

„V minulosti už u nás hokejisté Baníku nějaké tréninky absolvovali, takže kdo u nás už byl, tak trochu věděl, o co jde. Kluci si vyzkoušeli, že MMA je fyzicky abnormálně náročné, protože musíte mít všechny atributy. To znamená být rychlý, ale zároveň vytrvalý, být výbušný. A při téhle hrozně fyzicky náročné práci musíte i přemýšlet, bez toho to nejde," říká na úvod trenér Michael Madej.

Jak si hráči v odlišné disciplíně vedli?

Co se týče fyzické připravenosti, jsou na tom kluci dobře, jsou silní. Mám srovnání i s jinými týmy, i z jiných sportů. Stejně tak, co se týče rvavosti, kluci nic nevzdávali, i když se prali se mnou a věděli, že si je s minimem síly kontroluji a nejsou schopni s tím nic udělat.

Co jim to může dát do hokeje, nebo na led?
Samozřejmě ne jeden trénink, ale když budou občas chodit, což se dělo, tak jim to může eventuélně přinést nějakou výhodu i proti soupeřům na ledě do osobních soubojů.

Čemu se hokejisté v Elite Fight Clubu věnovali?
Dělali jsme zápasení jak z postoje, tak ze země. Kluci se snažili soupeře hodit na zem, položit ho, kontrolovat. Vyzkoušeli si, jak je to extrémně náročné, když nevíš, co máš se soupeřem dělat. A potom tu změnu, když poznali nějaké vychytávky a najednou byli schopni s polovinou síly soupeře kontrolovat."

Mohli by jít někteří v MMA i zápasit?
Do klece určitě ne, byť vypadali někteří velmi dobře. MMA je hrozně komplexní sport s mnoha atributy a obrovským množstvím technik. Stejně jako v hokeji je to také o drilech. Určitě po deseti tréninzích nemohou kluci jít do nějakého zápasu, trénink je něco úplně jiného.

Baníkovci si vyzkoušeli trénink nejen se zkušeným trenérem, ale také s dalšími elitními zápasníky z chodovského Elite Fight Clubu. "Spojil jsem to, kluci se poměřovali s našimi fightery. Samozřejmě trénink byl hokejistům opět uzpůsoben. Nemůže to být úplně tak, že dostanou malé rukavice a půjdou se mlátit do klece. To by dopadlo stejně, jako bych já dal své kluky na led v bruslích (směje se). To by byl absolutní nesmysl, jsou to laické představy, že každý, kdo zvedne 200 kilogramů na bench a dřepne 300 kilogramů může jít se zápasníkem do oktagonu. MMA je velmi komplexní sport, je to o technikám, zkušenostech," uzavírá Michael Madej.

34. týden (22. 8. - 28. 8.) - ZDE
33. týden (15.8. - 21. 8.) - ZDE
Semifinálový přemožitel Baníku jihlavská Dukla se do Tipsport extraligy neprobojovala, v příští sezoně tak bude znovu hrát Chance ligu. V pátém utkání v pondělí 25. dubna prohrála Jihlava na ledě chomutovské arény 3:6 a celkově Rytíři zvítězili 4:1 na zápasy.
Další neznámá, co se účastníků Chance ligy 2022/23 týče, je vyřešená. Třináctým týmem, který doplnil už známé kluby jsou DRACI PARS Šumperk. Tým, který nejprve poslal do nižší soutěže Ústí nad Labem, zvládl i baráž s Táborem a po výhře 4:1 na zápasy zůstává v první lize.
Poslední tajenkou tedy zůstává, kdo uspěje v baráži o extraligu a jestli bude druhou nejvyšší soutěž v příští sezoně znovu hrát Jihlava nebo do ní "spadnou" kladenští Rytíři.
Posíláme gratulace do Jihlavy! Tamní Dukla, přemožitel Baníku v semifinále play off, porazila v šestém utkání Vsetín 1:0 a celkově ve finále zvítězila 4:2 na zápasy. Kromě poháru pro vítěze Chance ligy 2021/22 získala také právo bojovat o účast v příštím ročníku nejvyšší soutěže.

Barážová série s kladenskými Rytíři hraná na čtyři vítězná utkání začíná v neděli 17. dubna na ledě Kladna.