18.9. 2022 | Mládež | Tomáš Bouda
Bratři Gregorovi uspěli na Hungaria cupu

Richard a Ondřej Gregorovi z mládeže Baníku zvládají úspěšně i další sport. Oba pak úspěšně reprezentovali na Hungaria cupu. Starší z bratrské dvojice Richard dokonce celý pětidenní závod vyhrál.

Hokej lze kombinovat i s jinými sporty. Důkazem toho jsou například bratři Gregorovi ze sokolovské mládeže, kteří závodně provozují mimo hokej i orientační běh. Oba se v srpnu zúčastnili Hungaria cupu, který se konal v okolí města Soltvadkert u Keskemteu. V konkurenci 800 závodníků z Evropy a Skandinávie si Richard Gregor doběhl pro vítězství, jeho bratr Ondřej pak pro páté místo. Závodilo se na tratích "middle" (tzn. střední vzdálenost). Terén byl běžecky i orientačně náročný, zcela odlišný od našich. V lesích byl písek, částečně se běhalo po typicky maďarských pustách.

Richard Gregor, 8.třída, ročník 2009, trenér Brzobohatý
Ondřej Gregor, 5.trida, ročník 2012,trenér Truhlář

Jaké jste měli pocity ze závodů, jak se vám běželo?

Richard: V místě závodů bylo velmi teplé počasí, proto byl běh dost fyzicky náročný. Mapově jsem zvládal, tratě se mi líbily. Po závodech jsme navštěvovali termální lázně, kde jsem regeneroval. Pořadatelé nám připravili pěkných 5 závodních dnů.

Ondřej: První etapa mi moc nevyšla, pak už jsem se jen zlepšoval a poslední etapa, to byla paráda. Teplo mi nevadilo, mám v Maďarsku příbuzné, jsem horká krev :)

Jak se vám líbilo prostředí v Maďarsku?

Richard: Moc, bydleli jsme v kempu u jezera, ve městě byla vyhlášená cukrárna se 100 druhy zmrzlin, takže jsem si to užíval.

Ondřej: Super, už se těším na další závody příští rok HUNGARIA CUPA 2023 v Tokaji.

Jak dlouho se věnujete hokeji a jak dlouho orientačnímu běhu?

Richard: Se závody v orientačním běhu jsem díky mamce začínal tak od 3-4 let. Teď už běhám v kategorii H14. K hokeji jsem přičichl zas díky tátovi, někdy ve 4 letech.

Ondřej: U mě je to jako u bráchy, máme stejné rodiče :)

Jak se vám daří oba sporty skloubit?

Shodně: Závodů orientačního běhu, které se pořádají o víkendech, se účastníme, když už zpravidla končí sezóna na ledě.

Kolikrát týdně trénujete na orienťák?

Richard: Fyzickou kondici naberu z hokeje, někdy chodím běhat s mamkou, na jaře mívám soustředění v orientačním běhu, kde trénuji mapu. Mapařsky mi radí mamka, děda, po závodech rozebíráme moje postupy.

Ondřej: Chodím přes zimní období kromě tréninků HCB i s orienťákama do tělocvičny, tam mě ty tréninky hodně baví.

Jaké máte ještě jiné úspěchy v tomto sportu?

Richard: Letos jsem vyhrál okresní soutěž škol v orientačním běhu, v závodech v Maďarsku jsem vyhrál dvě etapy, 2x byl druhý a v poslední etapě jsem si to běžecky a mapové pohlídal a doběhl pro celkové vítezství.

Ondřej: Já běhám v kategorii doprovodu s rodičem, učím se samostatně pracovat s mapou, pořád se mám co učit, takže úspěch je, když mam v cíli na SI čipu všechny kontroly :)

Přináší kombinace sportů určité výhody?

Richard: Jak v hokeji, tak v orientačním běhu je určíte důležité mít silu dolních končetin, vytrvalost, ale i rychlost ( i v orientačním běhu se běhají sprintové závody) . V orientačním běhu se musím spolehnout sám na sebe, v hokeji jsem součásti týmu, ale v obou sportech se musím, chci-li být úspěšný, rychle rozhodovat.

Ondřej: Určitě potřebuji k oběma sportům dobrou kondici a hlavu.

Co Tě na orientačním běhu nejvíc baví?

Richard: Všechno, práce s buzolou, mapovaní, běh, závodění.

Ondřej: Rád běhám, baví mě závodit.

Jak se jste učili pracovat s mapama. A nevyužívá vás pak táta (trenér mládeže v Baníku) náhodou místo navigace?

Richard: Mamka závodně běhá orienťák i trénuje, takže mě učila ona a taky děda, který dřív také trénoval.

Ondřej: Já se učím pracovat s mapou, zejména v závodě, s tou se závodník seznamuje stejně až po vyběhnuti ze startu. Pak mi mamka projede moje postupy po doběhu. Jo, a tu navigaci má pod palcem naše mamka:)

Kdy jsi nejvíce v orienťáku zabloudili a jak?

Richard: Mně se to stalo letos v květnu na Oldříši u Nejdku při závodě Českého poháru, kde běželi nejlepší závodnici republiky, a který byl mapařsky velmi náročný. I když jsem podle mezičasu byl ve 2/3 závodu průběžné druhý, tak jsem jednu z posledních kontrol nenasel a disknul jsem to.

Ondřej: Mně se to přihodilo letos při závodě u Mariánskýh Lázní, v závodě se mi roztrhla mapa, botu jsem skoro ztratil v bažině a do toho jsem vyběhl z mapy. To se mi na hokeji stát nemůže:)