14.8. 2021 | Projekty | Tomáš Bouda
Přednášku projektu Life skills vedl Martin Hosták

4. díl projektu Life skills přivedl do Sokolova Martina Hostáka, v součastnosti známého jako komentátora Českého televize, ale především bývalého skvělého hráče a reprezentanta. Tématem byla finanční gramotnost a investování.

V poslední době je finanční gramotnost sportovců ožehavým tématem a to nejen kvůli příběhům, které bohužel někdy končí i tragicky. A proto Baník toto téma zahrnul do svého projektu Life skills, který v roce 2019 započal Karel Mlejnek. Tentokrát si Baník k přednášce pozval Martina Hostáka, hokejistu, jenž prožil kariéru jako úspěšný sportovec. Martin Hosták je zároveň velmi inteligentním člověkem, kterému prostředí investic není cizí. Bývalý hokejista, trenér a manažer aktuálně působí jako makléř Wood & Company a zároveň se snaží přesvědčit sportovce k tomu, že by měli myslet na „zadní vrátka“.

Jsem přesvědčený o tom, že ne všichni sportovci, kteří mají aktivní kariéru a relativně dobře se etablovali ve světe sportu, tak ví jak s penězi zacházet. Sám jsem to zažil na vlastní kůži a mám spoustu případů kolem sebe, kdy to kluci tak nedělali. Takže si myslím, že je to velké téma a hráči si musí uvědomit, že ta kariéra není na vždycky. A to co teď promrhají a peníze utratí, tak pak jim to může chybět,“ říká k tématu Martin Hosták.

Finanční gramotnost a investování je poměrně složité téma, proto 4. díl Life skills byl určen především pro hráče nejstaršího mládežnického týmu. A junioři toto téma uvítali. „Přednáška pana Hostáka pro mě byla zajímavá. Studuji obchodní akademii a vždy mě bavil marketing, kde jsme probírali investování. Já osobně jsem si rozšířil díky besedě znalosti o investování,“ hodnotil po přednášce junior Milan Jurča. Podobně hovořil i jeho kolega z týmu Josef Blecha „Přednáška pana Hostáka mi ukázala, že nejlepší investice je dlouhodobá. Zajímavé například bylo tzv. Portu Gallery,“ vyzdvihoval online investiční galerii útočník, jenž již nakukuje do A-týmu.

Finanční bankrot, problémy, oběti podvodu, ale bohužel někdy i sebevražda. I tak končí příběhy některých sportovců a rozhodně tak finanční gramotnost je téma, které by mělo zaznívat kluby napříč sportovním spektrem. V Sokolově si toto uvědomují, a i proto zapojili do tohoto tématu již juniory. „Nejen o investicích, ale celkově by se o finanční gramotnosti mělo mluvit více než momentálně. Když to vezmeme z hokejového hlediska, tak co po konci kariéry? Co když dojde na zranění? Měli bychom se umět do budoucna zabezpečit a zajistit,“ uvědomuje si Josef Blecha. Stejný způsobem na tuto věc nahlíží i Milan Jurča. „Podle mě je toto téma důležité, protože někteří sportovci vydělávají dost peněz a mají možnost investovat. Díky těmto přednáškám se jim rozšíří rozhled, kam své peníze investovat.“

Sám Martin Hosták se snaží připravit sportovce na to, co bude až utichne sláva a sportovci se stáhnou do ústraní reality. „V první řade si sportovci musí uvědomit, že kariéra netrvá věčně. Může přijít zranění, ztráta formy a další smlouva nebude. Takže to si myslím, že je hlavní riziko u těch mladších hráčů, kteří si neuvědomují, že musí myslet i na to, co bude po kariéře. Že je potřeba se vzdělávat, pokud vydělávají dost peněz, tak dobře investovat, tak aby jim ty peníze pomohli i v novém startu. Protože každý hokejista nebo sportovec jednou bude mít nový start a bude startovat novou kariéru.“

Hráči juniorky ještě sportem nevydělávají, ale to co platí pro sportovce, platí i v běžném životě. Milan Jurča i Josef Blecha tak téma investic sledují již v mladém věku. Podle mě mají stále smysl investice do realit, jelikož cena realit stoupla za 5 let minimálně o jednu polovinu a myslím že budou stále stoupat. Musím se přiznat že investování do akcii moc nerozumím, proto upřednostňuji reality, ale určitě bych se do budoucna akciím chtěl přiučit, proto si myslím že tyto besedy mají smysl,“ říká svůj názor Milan Jurča. A Josef Blecha se přidává.„ Kdybych si měl jednou vybrat, tak se určitě zaměřím na nemovitosti, cenné kovy a určitě do budoucna na kryptoměnu.

Martin Hosták zájem o téma finanční gramotnosti a investování v brzkém věku kvituje. „Hráči musí myslet na to, že kariéra jednou skončí. A připravovat se na to. Ale ne, když se to blíží, v pětatřiceti letech, ale připravovat se na to už třeba od osmnácti let. Přemýšlet o střední škole, přemýšlet o vysoké škole, protože pořád se to ještě dá skloubit i s vrcholovým sportem,“ snaží se poradit mladým nejen hokejistům bývalý hráč, který nastupoval i za Philadelphii Flyers a vedl v Sokolově 4. díl projektu Life skills.