24.10. 2021 | Projekty | Tomáš Bouda
Josef Miskolczi: Nedostat se do problémů je ideální

V uplynulém týdnu se uskutečnil pátý díl projektu Life skills. Zaměřen byl na sebeobranu. Nyní přinášíme ohlasy samotných aktérů.

Učit se sebeobranu již v útlém věku. Pro Josefa Miskolcziho ideální varianta. „Když jsou děti mladší, tak mají to učení osvojené. Umějí pak reagovat na útoky snadněji. Je to i o motorických schopnostech,“ říká instruktor Krav Magy. Přesto se svým svěřencům snaží vštěpovat především základy prevence, aby pokud možno se do kritických situací vůbec nedostali. „V celém systému platí, že ideální je se do toho problému nedostat, snažit se nebezpečí předcházet, mít tu situaci pod kontrolou a nemuset řešit fyzickou stránku,“ pokračuje Josef Miskolczi. I tento poznatek si z lekce odnesl Petr Kukla mladší. Ví však, že pokud by se do problému dostal, může využít to, co se na sebeobraně naučil. „Použiji, to co jsme dneska dělali,“ je si jistý útočník mladších žáků.

Samotní hráči si různé typy obran vyzkoušeli i v praxi, čímž si situaci zapisují do své paměti. „Pamatuji si nejvíc mostování a přehození přes nohy,“ hlásí brankář Vojtěch Švejda. Na Petra Kuklu tzv. mostování také zapůsobilo, stejně tak reakce proti útoku nožem. „Budu si nejvíc pamatovat sebeobranu proti noži a pak také co mám dělat, když jsem na zemi,“ říká pokračovatel hokejového rodu. Josef Miskolczi však bude nejraději, když tyto věci nebudou muset žáci uplatnit. „Je to především otázka té prevence. Jak se umět vymezit, nedostat se do problému, znát tu situaci a umět ji předcházet,“ opakuje hlavní instruktor SK Krav Maga Club.

Hodiny žáky Baníku evidentně bavili. Spokojený pak byl i samotný Josef Miskolczi, který se systému Krav Maga věnuje již 9 let. „Bylo to super. Líbí se mi, že kluci u toho přemýšlí. Když se o tom bavíme, jestli už zažili nějaký konflikt, jestli byli napadeni, tak jsou schopní převést ten trénink na jejich scénáře. A tím pádem je to pro ně o to přínosnější, protože to již zažili, mají z toho určitou zkušenost a víc to vnímají. Převedou si to pak do své reálné situace. Takže tyto dvouhodinovky mají určitě smysl a věřím, že to pro ně bylo přínosné. Podle toho, co jsem viděl, tak si to kluci užili a budou umět ty situace vyřešit,“ hodnotí lekce s hokejisty Josef Miskolczi. Vojtěch Švejda pak zhodnotil akci stručněji, ale výstižně. „Myslím, že by mi to pomohlo. Bylo to hodně dobrý“.

Spokojeni s pátým dílem Life skills byli i trenéři, kteří se lekcí zúčastnili. „Myslím, že to kluky bavilo. Získali jak teoretickou přípravu, tak i praktickou ukázku toho, co je může během běžného života potkat a jak se v kritické situaci zachovat. Za celý klub děkuji Městské policii a panu Miskolczimu za skvělou akci,“ říká Jakub Truhlář, který tentokrát doprovodil osmou a devátou třídu.

Marek Brzobohatý se zúčastnil kurzu se sedmáky a hovořil v podobném duchu. „Pro kluky je jakákoliv taková akce obohacením. Sebeobrana je určitě věc, kterou mohou teoreticky v životě využít. Sice jsou to puberťáci, a ne vždy se soustředí na to, co jim lektor říká. Na druhou stranu si vždy z toho něco vezmou. Je to tedy obohacení do života a to je smysl Life skills – získávat zkušenosti a poznatky.“