29.5. 2022 | Projekty | Tomáš Bouda
Etiketu přednášel Baníku pan Ladislav Špaček

Vzácnou návštěvu hostil klub HC Baník Sokolov minulý pátek v prostorách partnerských Apartmánů Engadin. Na západ Čech totiž zavítal tiskový mluvčí Václava Havla a mistr v oboru etikety pan Ladislav Špaček.

Autor několika knih přijal nabídku klubu a uspořádal jednodenní přednášku, které se tentokrát zúčastnilo vedení klubu, realizační tým našeho seniorského mužstva, trenéři mládeže a také starší část A-týmu. Ladislav Špaček svým poutavým podáním zaujal všechny přítomné hned od začátku a přidal také několik historek ze svého působení na Pražském hradě.

„Přednáška pana Špačka byla velmi zajímavá. Etiketa je základem našich životů a díky dodržování těchto pravidel se člověk vyhne nejednomu trapasu. Rozhodně takové přednášky jsou pro nás přínosem a jsem rád, že jsem v klubu, který dbá i na tuto stránku,“ zhodnotil den s Ladislavem Špačkem kapitán A-týmu Tomáš Rohan.

Samotná přednáška pak zcela zapadla do konceptu klubu, který se snaží vychovávat nejen dobré hokejisty, ale především kvalitní lidi. Téma etikety bude mít přesah i do projektu Life skills, který je určen především pro mládež. Trenéři mládežnických týmů Baníku by totiž poznatky z přednášky měli přenášet také směrem ke svým svěřencům.

„I já musím přednášku Ladislava Špačka hodnotit pouze kladně. Člověk se dozvěděl spoustu pravidel, nebo jejich upřesnění a vysvětlení. Velké množství z těchto poznatků pak můžeme uplatnit v běžném životě a je potřeba tyto pravidla dostávat k dětem již v útlém věku,“ poznamenal k tématu šéftrenér žákovských kategorií Marek Brzobohatý.

Jak se správně obléknout na danou událost, jak vystupovat ve společnosti, jak stolovat, jak zvládat kontaktní situace a spoustu dalších pravidel etikety, to vše Ladislav Špaček umí vysvětlit a podat jako nikdo jiný. Obrovské charisma bývalého tiskového mluvčí prezidenta navíc přináší přidanou hodnotu přednášky o etiketě a Ladislav Špaček i baníkovcům ukázal, že je opravdu mistrem ve svém oboru.

„S lidmi jako Ladislav Špaček se člověk běžně nestýká. Rozhodně jsem si odnesl z přednášky spoustu poznatků, které se budou hodit v běžném životě, ale také ve výchově mých synů a také v práci s nejmenšími dětmi v klubu. Pan Špaček umí vše krásně vysvětlit a skvěle podat,“ přispěl svým názorem také Ivan Říha, vedoucí trenér základny a v typicky odlehčeném tónu dodává. „Tepláky zůstanou mou součástí, ale na nějaké významné události se obléknu. Párky k snídani také zůstanou, ale pokud by to bylo v nějaké společnosti, tak si vezmu příbor.“

Ano, ani o vtipné bonmoty nebyla při přednášce pana Špačka nouze. Jak se později mistr etikety přiznal, Baník byl prvním sportovním klubem, pro který přednášel. A Baníkovci se dočkali i pochvaly.

HC Baník Sokolov tímto děkuje panu Ladislavu Špačkovi za skvělou přednášku a cenné rady, které přispějí k dalšímu rozvoji klubu. Poděkování patří také našemu partnerovi, kterými jsou Apartmány Engadin, za možnost uspořádání takto významné přednášky.