29.3. 2023 | Projekty | Šimon Mlejnek
Projekt Lifeskills pokračoval i letos základy první pomoci

Anestezioložky Monika Pešáková a Martina Kalendová ze sokolovské nemocnice si připravily pro naše mládežníky přednášku o základech první pomoci v rámci projektu Lifeskills, který pokračuje už čtvrtým rokem. Kluci si mohli na vlastní kůži i vyzkoušet resuscitaci v praxi na umělých figurínách.

Anestezioložky ze sokolovské nemocnice Monika Pešáková a Martina Kalendová ze sokolovské nemocnice provedly naši mládež základy první pomoci, a hlavně tedy ukázaly, jak správně provést resuscitaci. Nejdříve proběhlo zopakování telefonních čísel záchranných složek a dále také funkce srdce.

Anestezioložky samozřejmě i na dobrovolnících ukázaly, jak položit postiženého do stabilizované polohy a jak postupovat například při zapadnutí jazyka. Hlavní náplní však bylo to, jak postupovat při zástavě srdce, což je i specializací obou přednášejících. Takže předvedly, co udělat jako první při spatření člověka v bezvědomí a dále pokračovaly ukázkou toho, jak masírovat srdce. To znamená, na jakém místě hrudníku, jak hluboko, s jakou frekvencí.

Také našim hráčům bylo sdělena pomůcka, kdyby na takovou situaci došlo, a to do rytmu jaké písničky mají pumpovat při masáži srdce. Samozřejmě byl i vysvětlen rozdílný přístup, pokud je postižený dospělí nebo dítě. Všichni zúčastnění si poté resuscitaci na umělých figurínách specializovaných na nácvik resuscitace vyzkoušeli a podle figurín, které dávají odezvu, zda je masáž srdce provázena kvalitně, i obou zdravotnic, si hráči poradili s touto disciplínou na výbornou.

Součástí přednášky bylo i vysvětlení funkce defibrilátoru AED. Anestezioložky ze sokolovské nemocnice názorně ukázaly, jak tento typ defibrilátoru funguje a jak s ním pracovat. Také řekly, že se nachází na místech s velkou kumulací lidí například v obchodních centrech. Především pak ujistily naše mládežníky, že pracovat s tímto defibrilátorem není vůbec složité, i protože na vás tato krabička mluví a dává vám podrobné instrukce, jak postupovat při záchraně člověka v bezvědomí.

Dále ukázaly zdravotnice také další pomůcky z anesteziologického oddělení jako třeba různé trubičky.

Závěrem dvouhodinových přednášek proběhlo samozřejmě poděkování obou přednášejícím. HC Baník Sokolov, jehož velmi významným partnerem je Penta Hospitals, dlouhodobě spolupracuje s Nemocnicí Sokolov a je na místě poděkovat i za tuto dlouhodobou podporu našich aktivit a spolupráci.

Projekt Life skills se věnuje především mládežnickým kategoriím a je zaměřen na situace, se kterými se můžeme setkat v běžném životě. Mládežníci mají za sebou například kurz sebeobrany, timemanagement či přednášku o výživě nebo o tom, jak se chovat v silničním provozu. Starší kategorie pak absolvovaly přednášky o finanční gramotnosti, vedení klubu pak mělo například čest se setkat s Ladislavem Špačkem, který přijel se svým tématem etikety.

FOTO - ZDE