26.12. 2023 | Pomáháme | Tomáš Bouda
Pro Michalku se vybralo sto tisíc

Předvánoční zápas se Znojmem měl speciální nádech. HC Baník Sokolov totiž uspořádal velkou charitativní tombolu, kdy výtěžek putoval ve prospěch Michalky, která se statečně pere s dětskou mozkovou obrnou. Vybrat se nakonec podařilo celých sto tisíc korun. Celou akci zaštitoval Nadační fond Františka Štěpánka.

Komu jsme pomáhali?

Nyní je Michalce čtrnáct let, osud jí nepřipravil úplně lehký život – její diagnóza je DMO kvadruspastická forma, těžká psychomotorická retardace, hydrocefalus s VP shuntem, epilepsie, neurogenní skolióza, reflux a další komplikace, které spíš přibývají, než ubývají. Jelikož má Miška trvalé problémy se zvracením (často a masivně zvrací) byl jí zaveden PEG-J (je krmená sondou přímo do střeva) a ze žaludku má na povrch těla vyvedenou gastro sondu, ta jí odvádí žaludeční šťávy do sběrného sáčku, protože jí nefunguje posun obsahu žaludku dál. Bohužel i přesto pořád velmi zvrací, často i krev. Příčinou je velmi těžký, bolestivý zánět jícnu, který se ani léky nedaří zmírnit.

Michalka je na úrovni 3–6 měsíčního miminka. Péče o ni je velmi fyzicky i psychicky náročná a vyžaduje, vzhledem ke svému stavu nepřetržitou 24hodinovou domácí zdravotní péči. Maminku v tomto nemohou nahradit klasické pečovatelské služby, ale zdravotní sestřičky, které si platíme. A ani ty není vůbec jednoduché na pomoc najít.

Michalka nechodí, neleze, nepřetočí se, sama bez opory nedokáže sedět, neudrží hlavičku, je na plenkách, nemluví. Když je to možné, navštěvuje ráda na pár hodin v týdnu denní stacionář. Docházka do školy není možná, je v domácí výuce (7.tř.) a učí se s ní maminka. I přes všechny její zdravotní potíže a limity které má, je Michalka velká bojovnice, má ráda pozornost a společnost druhých lidí, je veselá, zvědavá, neskutečně všímavá a společenská mladá slečna. Má ráda výlety, miluje hudbu a dlouhé procházky.

Jak jsme pomohli?

HC Baník Sokolov oslovil své partnery, kteří věnovali do tomboly ceny v podobě dárků či například voucherů. Těchto cen se sešlo téměř tři stovky od několika desítek partnerů. Cena lístků do tomboly byla 40 Kč a fanoušci si domů odnášeli velký počet pěkných cen. Zároveň probíhala sbírka, kterou uspořádal Nadační fond Františka Štěpánka.

Kolik se vybralo?

Celkem se vybraná částka ve prospěch Michalky zaokrouhlila na 100 tisíc korun, což je nejvyšší suma, kterou se kdy s pomocí Baníku podařilo vybrat. Tato suma se skládá:

59 555 Kč – výtěžek ze samotné tomboly

10 000 Kč – příspěvek A-týmu HC Baník Sokolov

11 500 Kč – příspěvek vedení HC Baník Sokolov

7 035 Kč – sbírka Nadačního fondu Františka Štěpánka

11 910 Kč – příspěvek zástupců Nadačního fondu Františka Štěpánka

Na co bude dar využit?

Vybraná částka bude použita na intenzivní rehabilitační pobyty Michalky v Centru Hájek

Jak lze Michalce ještě pomoct?

Na portálu donio.cz do 15. 1. 2024 probíhá sbírka - Pomoc pro Michalku - ZDE

Na transparentní účet Nadačního fondu Františka Štěpánka: 317200123/0300 (zpráva pro příjemce „Michalka“)

Kdo příspěvkem do tomboly pomohl?

AC Sparta Praha - Miroslav Baranek

VMB Perla - Roman Batěk

Warbers Solar Spa

Weicon Czech republic - Josef Polesný