9.8. 2021 | Projekty | Tomáš Bouda
4. díl Life skills, tentokrát s Martinem Hostákem

Projekt Life skills se hlásí o čtvrté pokračování. Tentokrát na téma finanční gramotnost. Do Sokolova zavítá Martin Hosták.

Projekt Life skills, který Baník rozjel v říjnu 2019, bude pokračovat i v letošní sezoně. Pandemie koronaviru zbrzdila i tento projekt, čtvrtý díl životních dovedností se ale uskuteční hned na začátku nové sezony, a to již toto úterý. Dalším tématem bude finanční gramotnost sportovců a tentokrát bude program určen nejstarším hráčům v kategorii mládeže, ale přednášku absolvují i hráči A-týmu.

Přednášejícím nyní bude bývalý výborný hráč a reprezentant Martin Hosták, který svou profesionální kariéru spojil především se Spartou Praha a následně se švédským hokejem. Martin Hosták však nastupoval také v NHL v týmu Philadelphia Flyers a zúčastnil se tří mistrovství světa. Po skončení hráčské kariéry se Martin Hosták stal komentátorem České televize, trenérem a později působil také jako manažer. Nedávno se bývalý reprezentant stal makléřem společnosti Wood & Company a s nabídkou této investiční společnosti seznamuje i sportovce. Cílem Martina Hostáka však je i zvýšit povědomí o tom, jak nakládat s příjmy sportovců a poučit je o nástrahách, které přináší svět financí.Hráči jsou mladí, nedohlídnou na konec kariéry, nevidí do důchodového věku. Spíš si to uvědomují hráči kolem třiceti let, že ta kariéra nebude trvat věčně, příjmy také nebudou věčné, a že je potřeba si udělat takový polštář na dobu po kariéře,“ sdělil v podcastu serveru e15.cz Martin Hosták směrem k tématu finanční gramotnosti.

Jak sám Martin Hosták uvedl, chování českých sportovců ohledně nakládání s penězi se velmi liší. Je spousta sportovců, kteří myslí i na „zadní vrátka“, ale také těch, kteří smýšlejí úplně opačně. „Těch případů je dost a některé končí hodně tragicky. Proto by toto mělo kluky a dívky nakopnout k tomu, aby si uvědomili, že relativně vysoké příjmy nebudou trvat věčně, a že je potřeba se k tomu postavit včas,“ řekl pro server e15.cz ke své aktivitě Martin Hosták.

Samotný bývalý reprezentant začal investovat již v devadesátých letech a na tomto poli tak působí poměrně dlouhou dobu. Martin Hosták tak nejlépe ví, že sportovní kariéra není jen o výkonu a příjmech, ale také o povinnostech, jakými jsou náklady na bydlení, daně, zdravotní či sociální pojištění, další náklady a také o tom, jak někomu nenaletět, zacházet s penězi hospodárně a vyhnout se finančním potížím. Jako vzor pro ostatní sportovce uvádí českého fotbalového brankáře Petra Čecha. „Na něm je krásně vidět, jak je inteligentní a jak si dokáže se svými financemi poradit,“ říká Martin Hosták.

A právě o tom, jak se vyhnout finančním potížím, jak s financemi co nejlépe nakládat, bude úterní přednáška, která bude určena nejen mládeži Baníku, ale také hráčům A-týmu, neboť vzhledem k věkovému průměru týmu je většina hráčů stále ještě na začátku svých kariér.

Dosud Baník uspořádal již tři díly Life skills. V prvním přednášela Mgr. Alena Šnicerová na téma Time management a studijní dovednosti. Druhým přednášejícím byl bývalý mládežnický reprezentant a osobní trenér Roman Staša, který se později proslavil i jako vítěz pořadu MasterChef Česko. Roman Staša přednášel na téma „Jak přistupovat nejen k hokeji“, ale zabrousil například i k tématu vyjednávání a regulace emocí. Na tuto přednášku pak navázala i Štěpánka Pflegerová, výživová poradkyně, která mládež seznámila s ideálním jídelníčkem. Třetí díl Life skills pak mládež Baníku přivedl na Městkou policii v Sokolově, kde hráči týmů U10 – U14 absolvovali interaktivní přednášku na téma Dopravní výchova a bezpečnost v dopravním provozu. Nyní na řadu přichází finanční gramotnost a v budoucnu jsou v plánu ještě další okruhy.

Jedním z cílů projektu Life skills, který započal Karel Mlejnek, je vychovat z hráčů nejen dobré hokejisty, ale především dobré lidi pro běžný život.

Jasným vítězstvím skončilo první přípravné utkání, které na sokolovském zimním stadionu odehrála 11. listopadu česká reprezentace do 16 let. Místo stejně staré reprezentace Švýcarska nakonec dorazil dorostenecký tým karlovarské Energie. Mladí reprezentanti si vytvořili náskok už v první třetině a nakonec vyhráli 5:1.
V sobotu 13. listopadu pak bylo původně v plánu utkání s dorostem pražské Sparty. Nakonec však došlo na odvetu proti energetikům. Ta vyšla lépe karlovarskému týmu, který zvítězil 4:1.
Sportovní manažer a trenér A-týmu se pro karlovarský Český rozhlas rozpovídal o proběhlé přípravě na novou sezonu, spolupráci s extraligovými týmy i plánech před startem Chance ligy. Celý rozhovor najdete ZDE.
Aktualizace (8.9.2021):
JUNIOŘI:
Sokolov - Klášterec 4:3
Sokolov - Třemošná 1:8 (fotografie)
Most - Sokolov 5:3
Sokolov - Tábor 3:1 a 0:2 (turnaj - hráno 2x1 třetina)
Sokolov - Třemošná 2:0 a 0:1 (turnaj - hráno 2x1 třetina)
Klášterec - Sokolov 4:7
Sokolov - Most 3:0
Kadaň - Sokolov 6:9
Sokolov - Kadaň 2:4

DOROST:

Sokolov- Třemošná 2:6  (fotografie)
Sokolov - Drážďan 2:6
Most - Sokolov 2:10
Vlašim - Sokolov 3:4
Kadaň - Sokolov 0:4
Plzeň Wolves - Sokolov 4:1
Sokolov - Most 4:1
Sokolov - K. Vary 12:4

9. třída:
Třemošná - Sokolov 2:3
Trenér Marek Brzobohatý: Deváťáci hráli velice vyrovnaně, po celou dobu utkání vedli. Zbytečnými vyloučeními v poslední třetině dali soupeři šanci na možný lepší výsledek, to se však nestalo a vezou v krátké době podruhé z Třemošné vítězství o jednu branku.

7. třída:
Třemošná - Sokolov 8:4
Trenér Marek Brzobohatý: Baníkovští sedmáci dlouho drželi krok se skvěle kombinujícím soupeřem, kdy na konci druhé třetiny byl stav 4:3. Jejich bojovnost a nasazení dělalo soupeři velké problémy. Do posledního dějství chtěli baníkovci pokračovat ve stejným tempu, leč přestávka a únava si vybrala daň a nakonec utkání skončilo v poměru 8:4.