Erich Künhackl

Nejlepší střelec MS 1978 a OH 1984
774 zápasů v Bundeslize
8x střelec ligy
1 431 kan. bodů (724 branek, 707 přihrávek)
22 zápasů ve kterých vstřelil více jak 4 branky
Rekord kan. bodování Bundesligy - 155 (83+72)
1997 uveden do Síně slávy IIHF
2000 zvolen hokejistou století

Kariéra:

Sokolov, Niederbayern, Landshut, Köln, Olten (Švýcarsko)

Osobnosti HC Baník Sokolov - Erich Künhackl
foto: internet

Erich Kühnhackl se narodil 17. října 1950, jako syn německých rodičů v Citicích, v tehdejší ČSSR. Již brzo byl rozpoznán talent tohoto velkého středního útočníka, což vedlo k tomu, že byl ve svých sedmnácti letech připraven nastoupit do 1. mužstva druholigového Baníku Sokolov. Tři dny po vstupu sovětských vojsk do Československa směla rodina Kühnhacklů vycestovat do Německa. Tehdejší Kühnhacklův juniorský trenér František Vrkoč, byl dobrým přítelem trenéra Landshutu Karla Guta, který mu poskytl kontakt na Niederbayern a následný odchod do Landshutu. Ještě v roce 1968 odstartoval v EV Landshut tento 1,96 m vyskoký útočník svou výbornou kariéru, s četnými národními a mezinárodními rekordy, které vyvrcholili v roce 1976 na olympiádě v Insbrucku, kde získal bronzovou medaili. Svůj hokejový život jako hráč prožil v Landshutu, Kölnu, a Oltenu (CH). Poslední mistrovské utkání absolvoval za EV Landshut po jednadvaceti aktivních letech 26. Února 1989 proti Kölner EC. Již předtím, v roce 1985 však ohlásil svůj odchod z národního mužstva. Své poslední utkání odehrál „dlouhán“ 1. září 1989 za EV Landshut proti výběru Evropy. Tržba z tohoto utkání šla na dobročinné účely. Pak si Erich Kühnhackl zkusil trenérskou dráhu. Byl asistentem (1989 pod Karlem Gutem) a hlavním trenérem (1990) u EV Landshut. Stejně tak byl asistentem (1989 pod Xaverem Usinnem) a hlavním trenérem (1989) u německého národního mužstva. Od roku 1990 do roku 1992 byl jako placený trenér zaměstnán u DEB (německý hokejový svaz). V této době absolvoval své studium na diplomovaného trenéra a 23. září 1992 obdržel, po složených zkouškách, trenérský diplom. Jako juniorský trenér německého svazu se od roku 1992 do roku 1999 staral národní mužstva do 18 let a do 20 let.

V německém hokejovém svazu byl zodpovědný za výuku a školení trenérů, a postavil se na lavičku jako asistent trenéra německého národního mužstva-naposledy po trenérem Georgem Kingstonem. Mezi roky 1999-2002 se Erich Kühnhackl postaral o rozruch se svým pilotním projektem „German Team“ (německý tým). Tento tým se nazýval Erding Jets a byl složen jen z německých hráčů a hrál Oberligu, později druhou německou Bundesligu. Dobrý tucet hráčů, které v této době trénoval zvládlo skok do Německé hokejové ligy (DEL). Mimo to, že byl jako hokejový expert u televizních stanic Premiera, DSF a Sat 1, věnoval se tento „německý hokejista století“ své nadaci, kterou přivedl na svět v září 2001. Tato nadace podporuje peněžními a věcnými dary německé hokejové mládí.

Erich Kühnhackl, pyšný otec tří dětí: Kristina (*1974), Kevin (* 1979) a Tom (* 1992), žije se svojí manželkou Sylvií stále v Landshutu. Jeho záliby jsou tenis, motocross, golf a samozřejmě lední hokej, kterému tento hráč s číslem 14 vděčí za mnoho.

Více info ZDE.
Místo původně plánovaného utkání 6. kola proti Třebíči odehrajeme v pondělí 28. 9. předehrávku 26. kola proti Benátkám nad Jizerou. Utkání začíná v 17 hodin.
Domácí utkání dne 28.9. neproběhne s SK Horácká Slavia Třebíč kvůli podezření na koronavirus u hráčů Třebíče. Nyní jednáme o případné předehrávce s jiným z týmů Chance ligy. O změnách budeme informovat a do Třebíče posíláme hodně sil.
Utkání 3. kola Ligy dorostu, ve kterém měl Baník v sobotu 19. září přivítat doma Energii "B", bylo odloženo.
Ve druhém kole Ligy dorostu mladí baníkovci vyjeli do Mariánských lázní a přivezli si zpět tři body za vysokou výhru 15:0. Hattrickem se předvedl útočník Adam Sobotka, čisté konto zapsal Stanislav Zmrhal.
Dorostenci Baníku Sokolov zvládli vstup do nového ročníku Ligy dorostu. Na domácím ledě porazili Klášterec nad Ohří vysoko 7:2. Na výhře se čtyřmi brankami podílel Samuel Kožík!
více info ZDE a ZDE.

Z důvodu karantény, která zasáhla do přípravy obou celků, se ruší přípravné utkání s Litoměřicemi. O osudu utkání se Slavií Praha se bude rozhodovat. Bližší informace o celé přípravě a aktuální situaci připravujeme.

...více info ZDE.
.. více info ZDE.
...více ZDE.
... najdete ZDE.
...galerii najdete ZDE.
...fotografie najdete ZDE
...najdete ZDE.
V rámci soustředění navštívil A-tým na Božím Daru nového partnera klubu Pivovar Ryžovna, který se v následující sezóně postará o ceny pro nejlepší hráče utkání.
... pár fotek z prvního tréninku najdete zde.
...najdete pod odkazem zde.
...najdete zde.