27.4. 2023 | A-tým | Tomáš Bouda
V další sezoně již bez užší spolupráce se Spartou

Do následující sezony již Baník nepůjde jako spolupracující klub se Spartou Praha. Za tři sezony spolupráce se v sokolovském dresu představilo celkem 23 hráčů.

Jak již nastínil generální manažer David Soukup v rozhovoru pro hokej.cz, v příští sezoně se výrazně omezí spolupráce se Spartou Praha, která započala před sezonou 2020/2021. Během této spolupráce se v Sokolově objevilo celkem 23 sparťanských hráčů. Vzhledem k dobrým vztahům mezi oběma kluby však není vyloučeno, že se v kádru Baníku může v budoucích letech nějaký hráč objevit, vedení Sparty se však pro následující sezonu rozhodlo jít jinou cestou. „Kluby v další sezoně půjdou spíše cestou regionální spolupráce nebo spolupráce s nejbližším klubem. Sparta tak v další sezoně bude spolupracovat úzce s Litoměřicemi. Domluvili jsme se ale s generálním manažerem Davidem Soukupem, že případně můžeme spolupracovat i dále, protože ne všichni hráči budou hrát v Litoměřicích a my víme, že v Sokolově měli hráči dobré podmínky. Bude tedy záležet na klubech, na postech, jaké budou týmy potřebovat a formě spolupráce,“ nastínil možnosti příští sezony Petr Ton, sportovní ředitel HC Sparta Praha.

Jak již bylo uvedeno, hráčů ze Sparty se v Sokolově objevilo celkem 23, z toho tři gólmani – Cichoň, Neužil a Krbeček, kdy posledně jmenovaný do zápasu nezasáhl. Ve všech třech sezonách za Baník nastupovali Jakub Konečný a Oldřich Cichoň. Nejvíce zápasů odehrál za Sokolov Petr Hašek. Nejproduktivnějším hráčem pak byl Tomáš Šmerha.

„Určitě jsme za spolupráci rádi. Rok jsme v Sokolově měli Tomáše Hamaru, dva roky poté Martina Štrbu. V poslední sezoně se nám spolupráce úplně neosvědčila, ale především kvůli tomu, že Sparta byla nejprve v krizi, měla velké množství zraněných, nemohla dodat hráče ze střední generace a poté měl problémy i Sokolov. Loni to bylo trochu jiné, když Sokolov byl v tabulce nahoře. Pro mladé hráče je vždy lepší, když se nehraje o sestup. Ten přechod do dospělého hokeje není jednoduchý. Poslední rok jsme si tedy představovali určitě lépe. Ale jinak spolupráce byla výborná, taktéž komunikace. Hráči měli veškerý servis, zázemí a zlepšovali se. Velkou roli v tom hrál před svým odchodem do Karlových Varů i Vojtěch Šik. Je na místě poděkovat za spolupráci, a i nadále zůstávají mezi kluby dobré vztahy,“ zhodnotil kooperaci klubů Petr Ton.

Díky spolupráci se v Sokolově objevila některá velmi zajímavá jména. V první sezoně za Baník hráli například Martin Jandus či David Vitouch, současní reprezentanti. U historického milníku v podobě třetího místa v Chance lize byl i Daniel Přibyl, jedna z osobností českého hokeje. Starty za Baník sbírali i mladíci draftovaní do NHL – Michael Krutil, Jakub Konečný, Petr Hauser či Ostap Safin. Oporami pak byli i Radek Jeřábek, Tomáš Šmerha nebo Patrik Prymula a další.

„Když budu mluvit o minulé sezoně, tak kluci, kteří přešli z juniorské kategorie, udělali obrovský progres. Ať už to byl Petr Hauser, Tomáš Tomek nebo Michael Krutil. Agenti si někdy myslí, že když hráč přijde do první ligy z extraligy, tak automaticky bude mít 20 minut ice-time. Ale tak to není, tak to v Chance lize nefunguje. Hráči si to musí zasloužit a musí podávat výkony, pak může být progres velký. Ukázkou toho je například Petr Hauser, který se postupem času propracoval na přesilovky, zdravě mu stouplo sebevědomí a po konci sezony v Baníku přešel do juniorky Sparty, kde se rázem stal naprosto rozdílovým hráčem. Jemu dospělý hokej v Chance lize pomohl velmi,“ pokračuje Petr Ton.

Celkem sparťanští hráči nasbírali 510 startů za Baník, 57 gólů a 118 asistencí.

HC Baník Sokolov tímto děkuje Spartě za spolupráci v uplynulých letech a přejeme mnoho úspěchů v budoucnu.