2.2. 2024 | Mládež | Šimon Mlejnek
Po Týdnu hokeje je na trénincích základny hodně nových tváří

Stejně jako podzimní nábor se i tento lednový pod záštitou svazového projektu Týden hokeje velmi vydařil. Do tréninků základny se již zapojilo dvacet jedna nových tváří. Bylo tak potřeba i rozšířit realizační tým pomocníky z řad juniorů či hráčů B-týmu.

Naše nejmladší kategorie, kterou si projde každá nová naděje, trénuje třikrát týdně. Zpravidla jsou děti rozděleny na tři skupiny podle toho, jak jsou pokročilý. V jedné skupině se učí základy bruslení nově příchozí nejdříve s hrazdičkou. Dělají své první krůčky a snaží se po pádech také sami zvedat. Kvůli velkému počtu nových talentů se také musel zajistit dostatek asistentů, kteří pomáhali dětem s prvními krůčky na ledě. ,,Naše nejmenší naděje trénují třikrát týdně. Tréninky základny probíhají zpravidla úterky, čtvrtky a soboty. Nyní máme po druhé náborové akci v této sezóně 2023/2024 a opět se akce velmi vydařila a dorazilo spoustu nových dětiček. Stejně jako po minulé akci i nyní jsme nuceni posílit trenérský tým o juniory a hráče B-týmu, kteří nám pomáhají zvládnout nápor nových dětí. Většina nových dětiček ještě neměla zkušenosti s bruslením a tak stojí na ledě poprvé a potřebují individuální přístup. Nicméně, všichni se po pár trénincích opěrných hrazdiček pustí a trenérovi už ujedou,”řekl trenér základny, který má na starosti i náborové akce, Ivan Říha. Tréninky nejmenších dětí probíhají hlavně hrou. Je totiž důležité vybudovat pozitivní vztah ke sportu a jakékoliv pohybové aktivitě. ,,Po zvládnutí začátků se děti přesunou do skupiny bruslících, kde už se hraje spoustu her a dělají se základy bruslení. Kolikrát děti ani netuší, že jezdí s úsměvem a zápalem takzvané "bazény" a bruslí po celé délce hřiště sem a tam, když je to v rámci hry nebo soutěže,” pokračoval Ivan Říha.

Nábor je stěžejní pro fungování celé mládeže. Je důležité aby se v náboru uchytilo co nejvíce dětí a také aby u sportu zůstaly. Jinak by nebylo možné skládat například v mladších či starších žácích dva týmy v jedné kategorii a hrát tak i kvalitnější soutěže. ,,Z posledního náborového dne již dorazilo na tréninky dvacet jedna nových dětiček. Takový zájem byl pro mne velice překvapující a potěšující, však od náboru se odvíjí celé fungování mládežnických kategorií. Když nejsou děti, je těžké hrát nějaké soutěže. Naopak když teď máme dětí dostatek, je naší povinností a úmyslem zajistit pro všechny, aby hráli zápasy, soutěže, turnaje v co nejlepší kvalitě. Na to už pak navazuje práce profesionálního trenéra pana Hubáčka, který už se svými kategoriemi hraje i soutěže v Karlovarském kraji i v Plzeňském kraji a také v takzvané CCM lize,” uvědomuje si hlavní trenér základny Ivan Říha.

No a co těší Ivana Říhu při jeho práci nejvíce? ,,Je velice potěšující, když přijde na trénink čtyřletý klučina, který nikdy nebruslil a ke konci tréninku už chce jezdit sám bez podpory a pak ještě pláče, že nechce, aby trénink skončil. Snad vychováme nějaké Jágry a Pastrňáky,” měl jasnou odpověď.