Hanousek, Poledna, Pohl, Drtil, Pěnčík, Kubeš, Krejčí

Doležal, Hašek, Illéš, Jiránek, Ostřížek, Veselý, Fronk, Vlach, Antoníček, Burian, Venkrbec, Maruna

Martin Janeček, Petr Hubáček

Prostějov v Sokolově úspěšnější

Ve 42. kole vyhrál třetí Prostějov na ledě čtvrtého Sokolova 1:2 po třetinách 0:1, 1:1 a 0:0. Do statistik se za hosty zapsali tři bývalí hráči Baníku.

Tým Jestřábů se snesl na sokolovský zimní stadion a v 18:00 hodin byl zahájen souboj proti sokolům. A hned po odehraných šedesáti sedmi sekundách předvedl bývalý sokol Jan Pohl, že dobře zahnízdil i u Jestřábů. Nahodil kotouč od modré přes bránícího Tomečka. Na hranici brankoviště zůstal trestuhodně neblokován Ostřížek a tečí trestal nejen chytajícího Habala, ale celý Baník, 1:0 pro hosty. Baník se snažil odpovědět stejnou mincí a podařilo se mu to velmi rychle. Na začátku šesté minuty se do situace dva na jednoho dostal s pukem Václav Adamec, našel na kruzích velmi dobře svého parťáka v nájezdu Jána Nika a ten v čase 5:16 střelou do horního rohu branky vyrovnal. V 11. minutě se do dalšího přečíslení dostala hned trojice baníkovských, zakončení na sebe vzal Vrdlovec, ale domácí se podruhé radovat nemohli.

Hrál se celkem vyrovnaný hokej, bez faulů a s minimem šancí. Pokud se některý z týmů přece jen dostal k zakončení, tak to pochytali oba brankáři. První třetina tedy skončila zaslouženou remízou.

I ve druhé třetině sledovali diváci podobný obraz hry. Vzrušení přinesla Vracovského šance z 24. minuty zápasu. Další naděje na změnu skóre přišla ve 29. minutě pro hostující tým, a to díky vyloučení Jana Mlčáka za podrážení. Byla to vůbec první přesilová výhoda v zápase a domácí hráči ji bez zásadních komplikací dokázali ubránit. Už to vypadalo, že i podruhé půjdou hráči do šaten za remízového stavu. Z nenápadného souboje v rohu hostujícího pásma ale vyšli jako čistí vítězové prostějovští a dva bývalí hráči Sokolova se postarali o opětovné vedení Prostějova. Hašek našel přihrávkou přes osu hřiště Petra Krejčího a ten střelou švihem do horní části branky překonal v čase 38:13 podruhé Vladislava Habala.

Na začátku třetí třetiny dostali výhodu první přesilové hry také domácí. Ale největší šanci v ní měl paradoxně Hašek, který ujížděl sám na sokolovského brankáře. Střelu zastavily betony Habala a nadějnou pozici k dorážce nedokázal prostějovský útočník překlopit v další zakončení. Obraz utkání se nadále neměnil a domácím se zatím jen pomalu a postupně snižoval časový prostor pro vyrovnání.¨

V 52. minutě se po zakázaném uvolnění vhazovalo v obranném pásmu Jestřábů. Baník vyhrál buly a od modré pálil tvrdě Martin Rohan, ale Štipčák opět zasáhl. Na domácích byla již znát snaha o vyrovnání, a přece jen se více začínali tlačit do útočné aktivity. V čase 55:18 vysvitla Baníku jedna z posledních šancí na vyrovnání, když byl po faulu ve svém obranném pásmu vyloučen Tomáš Hanousek. Domácí se dostali do útočného pásmu, ale prostějovští se snažili o rychlý přístup a Baník s tím měl problémy. Na závěr přesilovky se přeci jen sokolovští dostali k zámku, ale nikoli už do nadějného zakončení a přesilová hra tak zůstala nevyužita. Čas ubíhal rychle a domácí se nedokázali přes dobře bránicí hosty dostat do větší šance. Dokonce v poslední minutě složitě hledali i prostor pro odvolání brankáře. Dílčí možnost získali až 28. sekund před koncem základní hrací doby po zakázaném uvolnění Prostějova. Dokázali vyhrát i vhazování, ale do zakončení se nedostali a sami se nepřesností vyhnali z pásma a o výsledku utkání tak bylo definitivně rozhodnuto.

Sokolov si v poslední třetině nedokázal vytvořit potřebný tlak, který by vedl k vyrovnání, a to i přesto, že měl k dispozici výhodu dvou přesilových her. Radují se tedy prostějovští hokejisté, kteří dokázali při svých dvou gólech využít nedůrazu domácích a pak si již vedení ubránili.

Baník odehraje další zápas v sobotu na ledě o záchranu bojujícího Znojma a doma se opět představí ve středu 31.1, kdy přivítáme také v sestupových vodách namočenou Slavii Praha.

FOTOGRAFIE

OHLASY:

Tomáš Mariška (hlavní trenér HC Baník Sokolov): NevstoupilI jsme dobře do utkání. Neměli jsme pohyb, a to vyústilo ve zbytečný první gól. Nehráli jsme úplně dobře na kotouči, ale v průběhu první třetiny a po vstřeleném gólu, kdy jsme se vrátili do zápasu, tak jsme si vytvářili šance a hráli již, co jsme chtěli. Za mě se zápas lámal ve druhé třetině, kdy jsme měli šanci i tlak, ale nebyli jsme produktivní. Po našich chybách jsme soupeři nabídli druhý gól. A když takový silný soupeř má šanci se víc soustředit na obranu, což Prostějov udělal, tak pro nás bylo velmi těžké se do toho tlačit. A i když jsme samozřejmě chtěli, tak jsme gól nedokázali vstřelit, proto jsme to utkání ztratili. Takže já si myslím, že se to rozhodovalo ve druhé třetině, kdo dá gól a dal ho bohužel soupeř a bere tři body.

Vojtěch Tomeček (útočník HC Baník Sokolov):

Za mě to bylo dobré utkání. Soupeř je těžký, velký, zdatný. Ale myslím si, že jsme neodehráli špatný zápas. Ale bohužel nám to tam nepadalo. Mohli jsme některé situace sehrát lépe, aby z toho padnul gól, ale dnes to nevyšlo.

Výšková převaha a silová byla na straně Prostějova značná…

Výškově je to snad každý tým. Ale myslím, že jsme se s tím porvali dobře. Hráli jsme u nich v pásmu a škoda, že jsme neproměňovali.

V sobotu jedeme do Znojma. S čím na led soupeře, který bojuje o záchranu pojedeme?

V první řadě chceme určitě vyhrát. Odehrát výborný zápas a odvézt tři body...