Vodný, Bittner "C", Psota, Dočekal "A", Michálek "A", Ferda, Maty. Svoboda, Malý, Ondráček, Matě. Svoboda, Kučera, Michalčuk, Frömel

Kamil Pokorný

Tomáš Mariška, Martin Sobotka, David Fečo

Z Třebíče se vracíme s dvěma body

Ve 45. kole Chance ligy vyhrál Baník na ledě Třebíče 2:3 po samostatných nájezdech. Za hosty skórovali Vojtěch Tomeček a Jan Bernovský. Rozhodující nájezd zaznamenal Tomáš Vracovský.

V 17:30 byl na ledě KHNP arény zahájen zápas mezi domácí SK Horácká Slavia Třebíč a hosty z Baníku Sokolov. Od začátku bylo patrné, že ani jeden z týmů nechce udělat chybu. Hrál se opatrný hokej, ze zajištěné obrany a jen pomalu a ojediněle se oba týmy dokázaly dostat do útočných kombinací a k zakončení. Díky častým nahozením se hra přelévala ze strany na stranu, ale ani Pavel Jekel v domácí brance a ani Martin Michajlov v brance Baníku nemuseli předvést žádné extra zákroky.

Posun ve vývoji zápasu mohlo přinést první vyloučení sokolovských, kdy šest sekund před koncem sedmé minuty putoval na trestnou lavici Tomáš Vracovský. Ale ani v této výhodě nenatočili třebíčští útočné motory na plný výkon a sokolové oslabení relativně bez potíží ubránili. Po návratu Vracovského na led se přece jen objevily náznaky prvních šancí. Právě po dobrém napadání naší dvanáctky se ke střele z kruhů dostal Vojtěch Tomeček, ale Jekel dokázal zasáhnout. V 19. minutě se po špatném zpracování puku Adamem Křemenem dostal do šance domácí Ondráček, ale ani on nenašel recept na překonání strážce sokolovského brankoviště. Po úvodních dvaceti minutách tak odcházely týmy do kabin ze bezgólového stavu a nutno dodat, že zaslouženě.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji domácí hokejisté. Měli častěji puk na svých hokejkách a tlačili se i do zakončení. Nebezpečná byla zejména první formace v čele s kapitánem Bittnerem. První branka padla nakonec ale celkem nečekaně. Baník ve svém pásmu prohrál čistě vhazování, puk dostal na modrou čáru Daniel Poizl a ihned jej nahodil na Michajlova. Před branku do střely nešťastně zasáhl Bulka a puk se pomalou klouzal za brankovou čáru. Ani Michajlov ani Mlčák jej již nedokázali před čárou zastavit, a tak v čase 24:50 puk čáru protnul a byla z toho první branka domácích. Odpověď Sokolova přišla prakticky vzápětí. Přesně v čase 26:13. Bulka zachytil na modré domácí vyhození, okamžitě vystřelil, před Jekelem ještě tečoval Vrdlovec tak, že domácí brankář dokázal jen vyrazit a nepokrytý Vojtěch Tomeček doklepl již jen do prázdné branky.

Po vyrovnání vykazovali vyšší aktivitu nadále hokejisté Třebíče. Baník v těchto fázích zápasu držel Martin Michajlov a nutno dodat, že i za velkého přispění pozorné sokolovské defenzivy. Na konci 38. minuty byl vyloučen poměrně přísně za faul v útočném pásmu domácí kapitán Ladislav Bittner. První přesilovkové formaci se zámek ale nedařil udržet a třikrát se díky své nepřesnosti sami baníkovští dostali z útočného pásma. Po vystřídání však přišla krásná kombinace Sokolova po ose Weinhold – Tomeček – Bernovský a 33. sekund před koncem druhé třetiny to přineslo druhý gól Baníku, o který se postaral posledně jmenovaný hráč.

Třetí třetina začala tak jak se předpokládalo. Třebíč se snažila o vyrovnání a Baník držel a bránil jednogólový náskok. Opřít se přitom mohl o skvěle chytajícího Michajlova. Ve 49. minutě šance na vyrovnání domácích vzrostla díky vyloučení Adama Rulíka za podrážení. Přesilovou hru tentokrát Slavia sehrála velmi dobře a do velké šance se po křižné přihrávce na pravém křídle dostal kanonýr Dočekal. Svou střeleckou formu pro tentokrát nepotvrdil a odkrytou branku minul. V 55. minutě si před brankovištěm Michajlova díky svým fyzickým předpokladům vytvořil prostor Bittner, dostal ihned přihrávku a velmi dobře zakončoval. Bohužel pro Třebíč pouze do brankové konstrukce. Čas se krátil a Třebíč zvyšovala riziko.

Na hřišti se objevilo také několik hraničních zákroků, ale rozhodčí už do počtu hráčů na ledě nezasáhli. Domácí trenéři dlouho čekali s odvoláním Jekela a navíc Baník na začátku poslední minuty dokázal puk vyvézt do svého útočného pásma. Jenže tam jej sokolovští odevzdali a odjeli střídat. Třebíč se bleskurychle vrátila před Michajlova, Štebih od modré nahodil před branku, kde bylo více domácích hráčů než hostů a Bittner neměl velký problém dostat puk za záda Michajlova. V čase 59:12 tak bylo vyrovnáno a zápas směřoval do prodloužení.

V něm získal Sokolov výhodu jednoho hráče v poli po trestu pro domácí střídačku za příliš mnoho hráčů na ledě. Přesilovku nesehrál Baník špatně. Gólovku měl na své holi Vracovský, ale Jekel se dokázal skvěle přesunout a střelu svým betonem zastavil.

O dělbě bodů tak musely rozhodnout nájezdy. Nejprve se za domácí prosadil Matěj Svoboda. Ihned ale dokázal ruským blafákem odpovědět Tomeček a hned po něm pro změnu backhandovým blafákem skóroval Vracovský. Další nájezdníci už brankáře překonat nedokázali a utkání tak skončilo vítězstvím Baníku 3:2 a Martin Michajlov tak výborným výkonem oslavil své třicáté narozeniny.

Ze strany Baníku to byl úplně jiný zápas než doma proti Slavii a do reprezentační přestávky tak udrželi sokolovští šestou pozici v tabulce. Na hokej půjdeme v Sokolově znovu v pondělí 12.2, kdy hostíme Kozly z Kolína.

Ohlasy z utkání:

Tomáš Vracovský (útočník HC Baník Sokolov): Jsme rádi, že jsme vyhráli. Samozřejmě nás mrzí, že z toho nejsou tři body. Ale bylo to velmi těžké a vyrovnané utkání a pro nás každý bod po delší době je nyní dobrý. Takže jsme za to moc rádi.

Trenéři týmů (převzato z hstrebic.cz)

Jaroslav Barvíř - SK Horácká Slavia Třebíč: Musím uznat, že nás Sokolov ničím nepřekvapil. Očekávali jsme, že budou hrát aktivně, dobře bruslit a to se potvrdilo. Myslím si, že prvních deset minut jsme na to dobře reagovali a hráli jsme to, co jsme chtěli. Bohužel jsme poté začali ztrácet na puku, komplikovali jsme si přechod do útočného pásma. Ve druhé třetině jsme se dostali do vedení, chtěli jsme dát větší důraz na předbrankový prostor a najít si odražené kotouče. To se nám dlouho nedařilo, ale nakonec jsme jeden nalezli a šli jsme do vedení. Soupeři se bohužel podařilo relativně rychle srovnat. Následně jsme šli z nepochopitelných důvodů do čtyřech, pořád nechápu proč, budu se na to muset ještě podívat. Viděl jsem to už třikrát, klidně se na to kouknu ještě desetkrát a poté z toho vyvodíme nějaký důsledek. Oslabení se nám nepodařilo ubránit a soupeř se ujal vedení. Třetí třetina pak z našeho pohledu snesla měřítko. Byli jsme lepší na puku, vytvářeli jsme si šance, šli jsme si za vyrovnáním a necelou minutu před koncem se nám to i podařilo. Následovalo prodloužení, kde jsme špatně vystřídali a šli jsme do oslabení 3 na 4, to se nám podařilo ubránit. Poté zase nechápu, proč jsme 40 sekund před koncem nedostali přesilovku my. Soupeř při hře 4 na 4 hrál v pěti. Podívám se i na tento moment znovu, možná dostanu i pokutu, ale toto je nepochopitelné, co tady sudí předvedli. My se musíme nějak bránit, jak za tým, tak za klub. Takhle to nejde, nelíbí se mi to. Možná z toho budu mít nějaké následky, ale musíme bojovat. Hned teď se půjdu podívat na záznamy a začnu na tom pracovat.

Martin Sobotka - HC Baník Sokolov: Pro nás to jsou dva strašně důležité body z Třebíče. Když to vezmu postupně, ten zápas se pro nás nevyvíjel víceméně dobře. Dostali jsme první gól, kdy jsme si nepohlídali dorážku. Nicméně si strašně cením toho, že jsme pak otočili ten zápas. Sahali jsme po třech bodech, ale i ty dva jsou pro nás velmi cenné. Ke konci třetí třetiny jsme dělali vše pro to, abychom vyhráli a získali 3 body. Máme za sebou méně úspěšné období a potřebovali jsme se odrazit. Samozřejmě Třebíč je strašně silný soupeř dopředu, takže jsme měli respekt a snažili jsme se jejich útoky dobře bránit. V závěru zápasu jsme udělali takovou drobnou chybu, když jsme vyhazovali puk a nepohlídali jsme si přihrávku k tyčce, následně jsme z toho dostali gól na 2:2. V prodloužení jsme mohli rozhodnout, ale to se nám nepodařilo. Na nájezdy se nám podařilo uhrát bonusový bod, který je pro nás aktuálně v boji o top 6 velmi důležitý.