18.3. 2020 | Klub | Tomáš Bouda
Závěrečný rozhovor s Karlem Mlejnkem (1/2)

HC Baník Sokolov si po 22 letech vyzkoušel prvoligovou scénu. Do té klub přivedl trenér a sportovní manažer Karel Mlejnek, který také první sezonu odkoučoval. Tím však zatím působení Karla Mlejnka v Sokolově končí. Od nové sezony bude tento trenér působit u reprezentace do dvaceti let

Hokejová sezona je za námi. Baník po 22 letech hrál v Chance lize. Skončil na posledním 16. místě. Z tohoto pohledu jistě zklamání i s ohledem na úspěšné a nadějné výsledky v přípravě na ligu…Nelze než souhlasit. Jednoznačně nemůžeme být spokojeni s konečným umístěním týmu v premiérové sezóně. Pravdou zůstává, že i optimistická vystoupení v předzávodním období nejsou nikdy zárukou.

Na druhou stranu, herně a poměrně často i výsledkově se Baník dokázal se svými soupeři popasovat. Častokrát zápasy končily o gól, nebo o dva góly po neúspěšné powerplay. Je z tohoto důvodu tedy hodnocení pozitivnější?
Klukům toto slouží ke cti. V základní části jsme ze třiceti utkání 25 prohráli. O gól či dva jich z toho bylo 17. Pozitivní to může být z pohledu toho, že jsme v drtivé míře za soupeři opravdu herně nezaostávali, na druhou stranu je pravdou i to, že body jsme nedělali, což vždy každý, nejen fanoušek, rád vidí.

Jak jste byl spokojen s tréninkovou morálkou týmu a nasazením hráčů?
Vím, že někteří kluci z týmu museli navíc chodit do práce či po brigádách, čímž jasně dali najevo, že i tak hokej mají hluboce rádi. S jejich morálkou a nasazením nebyl jediný problém.

Navzdory umístění kabina budila dojem, že funguje velmi dobře. Což potvrzovali i příchozí hráči. Je jedním z pozitiv právě charakter hráčů, který se projevuje spíše v období, kdy se nedaří?
Velký díl na tom nese fakt, že jsme "postupové" mužstvo nechali téměř pohromadě. Mimo T. Závorky, D. Hrušky a V. Šika, kteří ukončili své bohaté kariéry, jsme základní sestavu vyztužili pouze o J. Kverku a M. Osmíka. Ano, tým dle mého názoru v každé fázi sezóny vystupoval velmi pospolitě. Pospolitost byla devízou týmu.

Baník splnil, co deklaroval. Tedy, že dal příležitost hráčům, kteří si ligu vybojovali. Narazili někteří hráči na výkonnostní strop a je rozdíl mezi druhou ligou a Chance ligou tak markantní?
To, co jsme deklarovali, jsme splnili. Rozdíl mezi soutěžemi je samozřejmě obrovský. Hráčská kvalita, profesionální příprava, počet utkání. Mluvil jste o výkonnostním stropu. Úplně jinou kvalitu měla základní část než část o postup do předkola. Faktem je, že v základní části řada hráčů dosáhla aktuálně svého stropu.

Po první části soutěže přeci jen došlo ke změnám v kádru a příležitost dostali i velmi mladí hráči. Jak jste byl spokojen s jejich přínosem? A je možné, že někteří z nich by mohli být členy kádru i pro příští sezonu?
Ke změnám došlo z důvodu výkonnostních, kdy jsme očekávali od některých hráčů výkonnost lepší a z důvodu zájmu ostatních klubů o naše klíčové hráče či zájem klubů mateřských. Vše samozřejmě úzce souviselo i s naším postavením v tabulce. Určitě se mezi mladými hráči našli tací, kteří mohou mít slibnou budoucnost, ale jména si s dovolením nechám pro sebe.

Došlo i k několika odchodům, jak tyto změny hodnotíte s odstupem času?
Odchody hodnotím jako kroky, které mohou klíčovým hráčům pomoci v růstu, v jiných případech jako doplnění kádru jejich mateřského klubu. Odchody hodnotím také jako logické kroky v návaznosti na postavení v tabulce, a tedy i možnost "ulevit" rozpočtu klubu.

V závěru si Chance ligu vyzkoušelo i pár hráčů z druhé ligy či místní mladíci. Je i toto možnost, že by kádr mohli v příští sezoně posílit top hráči z druhé ligy?
Absolutně nic není vyloučené. Každý klub, ani HC Baník není výjimkou, ale bude chtít složit co nejkvalitnější kádr v příští, již sestupové, sezóně. Samozřejmě jedním z klíčových faktorů bude i ekonomika jednotlivých klubů, Baník nevyjímaje.

Kromě partnerských Karlových Varů spolupracoval Baník i s jinými kluby, ať už to byla Mladá Boleslav, Litvínov, Kladno nebo Plzeň. Jaká byla spolupráce s těmito kluby?
Spolupráce se všemi kluby byla velmi dobrá a za nás i nutná. Baník je klub, který nemá dostatek svých kmenových hráčů a ani klub, který si může dovolit je nakoupit. Na druhou stranu nyní klub drží tu možnost, že kluby mohou využít toho, že především mladí perspektivní hráči mohou hrát seniorský hokej.

Baník se řadí ke klubům s nejnižším rozpočtem. Jak těžké je zlákat do Sokolova hráče na angažmá?
Jsem toho názoru, že klub i do budoucna může mít hráče, kteří do klubu půjdou za možností udělat pokrok ve své kariéře, případně ji restartovat. Příkladem může být např. Tomáš Vracovský. Klub musí nabízet kvalitní program pro hráče, kvalitní vedení, kvalitní klubovou strukturu. To jsou faktory, ve kterých je potřeba se neustále posouvat vpřed.

Samostatná kapitola jsou fanoušci. Návštěvy se sice čekaly vyšší, ale atmosféře na stadionu je asi stěží co vytknout, i s přihlédnutím k postavení týmu?
Tak to jednoznačně. Děkovačka po posledním utkáním sezóny toho byla důkazem. Fanoušci ocenili práci hráčů po celou sezónu nevídaným způsobem. Věřte, že klub má i do budoucna vůči našim věrným fanouškům velký závazek, do každého utkání dát aktuální maximum.

(pokračování během pár dní…)