30.3. 2020 | A-tým | Tomáš Stehlík
Něco navíc aneb 10 statistických zajímavostí uplynulé sezony

Že se Baník vrátil do druhé nejvyšší soutěže po 22 letech, to ví každý fanoušek. Že v ní, bohužel, skončil na posledním místě, to také. Pojďme se ale podívat na další statistické zajímavosti, které nám přinesla sezona 2019/20 a které oko běžného fanouška nemuselo postřehnout. Abychom získali spravedlivá čísla, uvádíme statistiky ze základní části.

Po první části Chance ligy patřilo Sokolovu předposlední místo, stejně tak 129 inkasovaných branek bylo druhým nejhorším číslem ligy. Přitom na branku Baníku soupeři průměrně vyslali jen 28,83 střel za zápas, což bylo 6. nejnižší číslo letošního ročníku. Nejméně střel proti svému gólmanovi dovolil vyslat Vsetín (průměrně zhruba 24 střel za zápas), nejvíce pak Ústí nad Labem (více než 38).

Sokolov si za celou sezonu zahrál celkem 225 přesilových her. Zdá se vám to hodně? Potom vězte, že se jedná o třetí nejnižší počet z celé ligy. Méně přesilovek si zahráli už jen Jihlava (219) a Poruba (213). Na opačném konci tabulky jsou Litoměřice s 292 přesilovkami.

Pokud se letos Baníku něco nedařilo, byla to oslabení. V základní části obdrželi sokolovští v početní nevýhodě celkem 34 branek, nejvíce ze všech týmů. Také 72,80% ubráněných oslabení znamená poslední místo. Pro srovnání, bilance Kadaně je 24 obdržených branek a 81,69% ubráněných oslabení. Nejlepší čísla měla v základní části jihlavská Dukla – 13x inkasovala a ubránila 87,85% oslabení.

Naopak přesilovky se Sokolovu v základní části poměrně dařily. S úspěšností 18,26 % patřil Baník k průměru ligy. Mnohem horší čísla měl například i Chomutov (14,74 %) nebo Vsetín (15,58 %). V proměňování přesilovek si nejlépe vedl suverén letošní sezóny – České Budějovice. Jihočeši využili 21,58 % přesilovek.

V základní části se Baníku také dařilo na buly, vždyť 51,71 % vyhraných vhazování znamenalo šesté nejlepší číslo. Vhazování šlo nejlépe hráčům Přerova (téměř 57 % výher), nejhůř na tom v této disciplíně byla Kadaň (pouze 42 %). V nadstavbě ovšem sokolovské procento vyhraných buly kleslo na 49,80 %.

Baníkovci hrají slušně! Za celou sezonu hokejisté Baníku nasbírali jen 599 trestných minut. Méně jich měli už jen Havířov (592) a Třebíč (581). Pro srovnání – Trhači Kadaň vyfasovali celkem 982 trestných minut.

Sokolov za celou sezonu vystřelil na branku soupeře celkem 1617 puků. Ačkoliv se to zdá hodně, znamená to 14. pozici v celé Chance lize. Budějovičtí vyslali na brankáře soupeřů celkem 2067 střel, nejvíce z celé ligy. Na opačném pólu tabulky je se 1422 pokusy Kadaň.

Zatímco úspěšnost střel Baníku 9,60 % patří k průměru Chance ligy, celkové procento úspěšnosti zásahů sokolovských brankářů 86,20 % bylo letos nejhorší ze všech týmů.

Celkem ke 3681 vhazování nastoupili sokolovští hráči za celou letošní sezonu. Je to druhé nejnižší číslo z celé Chance ligy. Méně buly napočítali statistici už pouze Benátkám (3518), nejvíce naopak Slavii (4201).

To byly statistiky týmové, nyní se pojďmě podívat ještě na několik zajímavých čísel, které se vážou k jednotlivým hráčům.

Nejlepším střelcem Baníku byl sice se 17 góly ve 46 zápasech Jaromír Kverka, nejlepší úspěšnost střelby (z hráčů, kteří odehráli aspoň 25 zápasů) měl ovšem Jan Bečvář a to přesně 24 %. V rámci celé ligy mu patří parádní druhé místo (za Davidem Kofroněm z Frýdku-Místku, 26,67 %).

Matěj Zadražil si letos připsal celkem 25 asistencí (nejlepší nahrávač týmu). Zajímavé ovšem je, že celkem 20 z jeho asistencí bylo prvních. To znamená, že ve 20 případech právě on poslal střelci finální přihrávku. V této statistice mu patří 11. místo z celé ligy.

Když byl letos na ledě Jakub Vrána, vstřelil Baník celkem 39 branek, zatímco obdržel jen 32. To znamená 55% podíl a nejlepší číslo z celého týmu. Nad 50 % se udržel ještě Tomáš Vracovský (51 %). Naopak, ve chvílích, kdy byl na ledě Adam Křemen, Sokolov vstřelil jen 16 branek a inkasoval jich celkem 32. Jeho podíl vstřelených a obdržených gólů tedy činí 33 %.

Obránce Petr Přindiš strávil za celou sezónu na ledě více než 1165 minut (téměř 19,5 hodiny). V této statistice mu patří v lize 10. místo. Nejvíce minut v rámci celé soutěže odehrál kadaňský bek Jakub Trefný (1376).

Za Baník Sokolov letos nastoupilo k alespoň jednomu zápasu celkem 19 hráčů kategorie U20. Víc jich nasadili do hry jen Benátky (27) a Litoměřice (25).

Tomáš Urban vyslal na gólmany soupeře celkem 39 střel, což je třetí nejvyšší číslo z hráčů kategorie U18. Jenže pozor! Tomáš na to potřeboval jen 19 utkání. Celkem 61 puků vystřelil na branku Tomáš Chlubna z Jihlavy, ten však nastoupil ke 43 utkáním, druhý byl Vojtěch Jiruš se 48 pokusy (ve 35 utkáních).

Poslední perlička se týká mladé brankářské hvězdy…

Jan Bednář nastoupil za Baník ve 24 zápasech a odchytal celkem 1435 minut, nejvíc ze všech devatenácti brankářů kategorie U20, kteří letos v Chance lize chytali.