19.12. 2020 | Klub | Tomáš Bouda
Z Baníku mezi elitu - Tomáš Vokoun

V letošním roce slaví HC Baník Sokolov 75. výročí od založení klubu. Současná pandemie však zhatila plány na větší oslavy tohoto jubilea. Oslavy bez diváků si nedokážeme představit, ale stejně jako absence fanoušků v hledišti nás také mrzí, že děti z řad hokejové mládeže nemohou dělat svůj sport naplno. Pojďme se tedy aspoň podívat na to, kam až se lze ze sokolovské mládeže dostat. A začínáme pěkně zostra. Tomáš Vokoun!

Česká brankářská škola je vyhlášená, ale výborné gólmany vychovával i Baník. Vždyť jen v poslední době se do extraligy, ale i do národního týmu dostali Lukáš Mensator či Tomáš Závorka. Extraligu chytal i Vladislav Habal, dres týmu v nejvyšší soutěži obléknul i Pavel Csipka, ačkoliv do zápasu nezasáhnul. Výborné gólmany odchovance měl Baník i v dřívější době, ať už například Pavla Kněžického, bratry Špírkovi či další brankáře. Jedno jméno však ční nade všemi – Tomáš Vokoun. Gólman, kterého můžeme směle zařadit mezi nejlepší brankáře české hokejové historie.

Tomáš Vokoun se narodil 2. 7. 1976 v Karlových Varech, kde také s hokejem začal. Avšak již ve druhé třídě se přesunul do sousedního Sokolova, kde začal navštěvovat 4. základní školu. Svůj talent dokazoval Tomáš během svého působení v žákovských týmech Baníku a byl tak zván na různé výběrové turnaje. Zde neunikl pozornosti trenérů reprezentačních týmů a od svých 15 let tak Tomáš Vokoun reprezentoval Československo. Již v šestnácti letech se dostal do kádru prvoligového Baníku, kde kryl záda Pavlovi Kněžickému a Miroslavu Špírkovi. Krátce na to projevilo o talentovaného gólmana zájem extraligové Kladno, kam byl Tomáš v roce 1993 uvolněn na hostování. V sezoně 1993/1994 si pak mladý brankář připsal první dva extraligové starty v dresu Poldi Kladna. Ve stejné sezoně se pak svými výkony zasloužil o bronzovou medaili na mistrovství Evropy do 18 let. Kromě medaile se Tomáš dostal i do All-stars týmu šampionátu, stal se nejlepším brankářem mistrovství, ale také se dostal do povědomí skautů z NHL. Po další sezoně v dresu extraligového Kladna se tak stěhoval do zámoří, kde v sezoně 1995/96 nastupoval v ECHL a odchytal jedno utkání i v AHL. V této sezoně se Tomáš Vokoun zúčastnil i mistrovství světa do 20 let. V AHL působil i v další sezoně 1996/97. V ní však už debutoval v NHL, v dresu Montrealu Canadiens, avšak zde odchytal pouze jedno utkání, kdy za jednu třetinu inkasoval čtyři góly a tím skončilo působení v týmu, který Tomáše draftoval (jako až 226. v pořadí v roce 1994).

Vše zlé je pro něco dobré, a tak po další sezoně v AHL se Tomáš přesunul do nového týmu Nashville Predators, což bylo pro jeho kariéru klíčové. Hned v sezoně 1997/98 odchytal 37 zápasů v NHL a postupem času se stal jedničkou a ikonou tohoto týmu, kde působil až do sezony 2006/07 a v sezoně 2003/04 se zúčastnil i All-stars game NHL. Sezonu předtím také Tomáš Vokoun poprvé obléknul dres reprezentačního A-týmu České republiky a zúčastnil se i mistrovství světa. Na to jel odchovanec Baníku i v roce 2004, kdy se zúčastnil i Světového poháru, a také v roce 2005. A právě na mistrovství světa v roce 2005, označovaném jako jedno z nejlépe obsazených mistrovství, se Tomáš Vokoun znovu zaskvěl. Česká republika po výsledku 3:0 ve finále proti Kanadě získala zlaté medaile a Tomáš vychytanou nulou jen potvrdil, proč se stal nejlepším brankářem turnaje a také členem All-stars týmu. O rok později jel Tomáš Vokoun také na olympiádu do Turína, kde měl krýt záda Dominikovi Haškovi, ale ten se brzy zranil a Vokoun pak jako brankář dovedl tým k bronzovým medailím. Jak již bylo řečeno barvám Nashville Predators byl Tomáš Vokoun věrný až do sezony 2006/07. Při odstávce NHL pouze v sezoně 2004/05 oblékal dres extraligového Znojma a HIFK Helsinky. Od sezony 2007/08 byl Tomáš Vokoun jedničkou v týmu Florida Panthers, kde působil 4 roky. Připsal si i další start v All-stars game NHL.

V sezoně 2009/10 Tomáš podruhé reprezentoval na olympiádě a také získal druhou zlatou medaili na mistrovství světa. Tentokrát byla naše reprezentace podceňována, o to víc byla důležitá role brankáře. A Tomáš si počínal znovu skvěle. Ve finále Česká republika porazila Rusko, když o nulu českého brankáře připravil 35 sekund před koncem třetí třetiny až Pavel Dacjuk. Na zlaté medaili pro Českou republiku to však nic nezměnilo. V roce 2010 Tomáš Vokoun zvítězil i ve Zlaté hokejce pro nejlepšího českého hokejistu. Účastí na mistrovství světa však skončila reprezentační kariéra tohoto skvělého brankáře. Před sezonou 2011/12 přestoupil Tomáš Vokoun do týmu Washington Capitals a o rok později měnil působiště znovu, když se přesunul do Pittsburghu Penguins. Zde odchytal 31 utkání. Do další sezony však již nenastoupil, neboť se u Tomáše objevily vážné zdravotní důvody. Po několika měsících se ještě vrátil do dvou utkání v AHL, ale následně Tomáš Vokoun svou bohatou kariéru ukončil.

V současné době žije Tomáš Vokoun v USA na Floridě, kde ještě nedávno působil jako trenér v hokejové akademii. A my věříme, že jednou nás náš slavný odchovanec poctí svou návštěvou na sokolovském zimním stadionu, tedy místě, kde svou úspěšnou kariéru nastartoval. A možná mezi sokolovskou mládeží je již dnes následovník, který se minimálně vyrovná úspěchům Tomáše Vokouna. Z Baníku se lze dostat až na vrchol…