11.5. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Baníkovské zajímavosti - tým žen ve druhé lize

Historie Baníku se píše více než 75 let. Za tu dobu prošly klubem stovky hokejistů. Kapitolu v klubové historii však tvoří i ženy. V letech 1993 až 1995 měl Baník dokonce i ženský tým.

Děvčata v hokejovém Sokolově mají své místo. I nyní má Baník v mládeži několik zástupkyň něžného pohlaví. Petra Rohanová (sestra Tomáše a Martina Rohanových) to od začátků v mládeži Baníku dotáhla až do ženské reprezentace. Do mládežnických národních týmů se dostaly i Pavlína Horvátová či Vivien Šmajdová. Do zápasů v krajském přeboru mužů dokonce zasáhla Zuzana Radostová (nyní manželka Františka Klejny). Své si uhrály i Markéta Šnicerová, Lucie Jurčová, Anna Ticháčková, Sibyla Zajacová či Jana Pöpperlová ale i další hráčky. Možná příliš fanoušků ale neví, že Baník měl i svůj ženský tým.

V říjnu roku 1993 bylo v Sokolově založeno ženské družstvo. To zpočátku čítalo až 35 hráček, počty však průběžně ubývaly. O Vánocích 1993 bylo v týmu již jen 15 hráček. Trenérem nebyl nikdo jiný než Martin Pešout, současný kouč a sportovní manažer karlovarské Energie. Pomáhali mu však i hráči tehdejšího A-týmu. Věkový průměr hráček bylo 16,5 roků.

Psal se rok 1994. A-tým bojoval v první lize a ženské družstvo sehrálo v únoru historicky první utkání. K němu zajíždělo do německého Selbu a nepočínalo si vůbec zle. V sestavě Poldová – Pastrňáková, Stránská, Žacová, Šmídová, Duroňová, Veselá, Končilová, Rohová, Šimuničová, Pártlová, Kadlečková, Pohůnková, Voláková prohrála děvčata se zkušenějším domácím týmem 5:8. Vůbec první gól v historii ženského hokeje zaznamenala Jana Pártlová, která v průběhu zápasu přidala ještě jednu branku. Dva góly vstřelila i Andrea Veselá a jednou skórovala Končilová. V sobotu 12. 3. 1994 pak Baník sehrál první zápas na vlastním stadionu. Soupeřem byl opět Selb, který i tentokrát zvítězil po výsledku 2:10.

Na jaře se klub přihlásil do druhé ligy, ve které startoval s týmy Konstruktivy Praha, Táborem, Kolínem, Ústí nad Labem a Kadaní. Během letní přípravy pak družstvo společně s několika hráči A-týmu a dorostenci odjelo i na soustředění v italském San Benedetto Del Tronto.

Před sezonu se tým rozrostl i o několik hráček, v té době ještě školou povinných. Mezi nimi byla například i Lenka Kuklová, sestra bývalého útočníka Baníku Petra Kukly, která s hokejem ve 14 letech zcela začínala. Přesto se později dostala i do nejvyšší ženské ligy v České republice.

Do mistrovské soutěže vstoupily ženy v říjnu 1994 neúspěšným domácím zápasem proti Konstruktivě Praha, který prohrály 0:15. Oproti svým soupeřům měl Baník minimum zkušeností a na výsledcích to bylo znát. V Kadani Baník následně prohrál 10:0. Druhý domácí zápas byl o poznání lepší, Sokolov prohrál s Ústím pouze 0:2. První mistrovský gól zaznamenaly hráčky Baníku až v 5. zápase, kdy se prosadila Jana Pártlová, v současné době manželka provozního ředitele Baníku Ing. Luďka Berana. Po ní skórovala ještě Romana Durdoňová. Na body to však nestačilo, Baník s Kolínem prohrál 2:6. Martin Pešout tehdy k zápasu poznamenal. „Jsem rád, že jsme podali opět zlepšený výkon, který jsme korunovali i prvními brankami v soutěži. Doufám, že se nám podaří v těchto výkonech pokračovat a dočkáme se i prvních bodů.“

Bohužel, tým se nakonec bodů nedočkal. Ve zbývajícím průběhu soutěže skórovala již jen jednou Andrea Veselá a Baník skončil bez bodu poslední. S Ústím nad Labem však Sokolov v odvetě prohrál jen 1:0 a bodovému zisku nebyl daleko.

Po sezoně sehrál Baník ještě dvě přátelská utkání s německým Selbem. I ta po výsledcích 0:6 a 1:11 prohrál. Gól v odvetě vstřelila Marcela Lexová. První vzájemný zápas v Německu tehdy ženám Baníku odchytal desetiletý Lukáš Mensator. Mnohé spoluhráčky v tu dobu asi netušily, kdo jim za absentující brankářku vypomohl. A také nikdo ještě netušil, že to budou poslední zápasy sokolovského ženského družstva.

Sezonu pak Martin Pešout zhodnotil následovně: „Myslím, že nikdo od děvčat nečekal zázraky, zvláště když jsme byli jediným nováčkem v soutěži, a tudíž se střetávali s družstvy, která už odehrála více než pět sezon. Přesto si myslím, že při troše štěstí jsme nějaký ten bodík uhrát mohli, zvláště v zápasech s ústeckými děvčaty jsme byli velmi blízko, ale štěstí stálo při nich. Velmi dobré zápasy jsme také sehráli v Táboře a v Kolíně. Oporami družstva byly především Pastrňáková, Veselá, Stránská, Lexová a Žacová. Protože v nové sezoně povedu dorost a zároveň sedmou třídu, tak u tohoto družstva končím. Svému nástupci, jakož i svým bývalým svěřenkyním, bych chtěl popřát hodně štěstí a trpělivosti.“

Bohužel dalšího pokračování se ženský tým nedočkal. V září 1995 se družstvo rozpadlo a tím skončila i kapitola ženského hokeje v Sokolově. Později již další dívky nastupovaly pouze v chlapeckých soutěžích.

Výsledky žen Baníku ve druhé lize:

Sokolov – Konstruktiva Praha 0:15

Kadaň – Sokolov 10:0

Ústí nad Labem – Sokolov 2:0

Tábor – Sokolov 7:0

Sokolov – Kolín 2:6 (Pártlová, Duroňová)

Konstruktiva Praha – Sokolov 11:0

Sokolov – Kadaň 0:14

Sokolov – Tábor 0:8

Kolín – Sokolov 16:1 (Veselá)

Ústí nad Labem – Sokolov 1:0

Sestava družstva:

Poldová – Pastrňáková, Stránská, Žacová, Lexová, Rohová, Veselá, Voláková, Duroňová, Kubínová, Pártlová, Kuklová, Šmídová, Zlesáková, Končilová, Šmídová, Kadlečková.