19.1. 2022 | Mládež | Tomáš Bouda
Ivan Říha: Přijďte s dětmi na nábor, budou nadšené

Jeden z vrcholů mládežnické sezony je před námi. Poslední lednovou neděli se na sokolovském zimním stadionu uskuteční tradiční akce Týden hokeje. A tak jsme si k rozhovoru pozvali toho nejpovolanějšího, hlavního trenéra základny Ivana Říhu.

Ivane, náborová akce Pojď hrát hokej se kvapem blíží, dovedeš dát dohromady po kolikáté již na Baníku?

Spočítané to přesně nemám, myslím, že po dvanácté. Vím ale, že touto akcí již prošlo mnoho desítek dětí. Těší mě, že mnozí z nich u hokeje vydrželi a v naší mládeži pokračují.

O čem nábor, který se uskuteční poslední lednovou neděli bude?

Především o zábavě. Možná bych to ani nenazýval náborem. Jde především o to, aby si děti vyzkoušely, jaké je to bruslit, vyzkoušely si hraní s hokejkou a pukem, zahrály si na ledě hry, a především se pobavily. To se nám myslím daří a děti odcházejí z ledu vždy spokojené. Samozřejmě je v našem zájmu, abychom z počtu dětí rozšířily naše řady a věřím, že se nám to podaří. Ale akce není nijak závazná. Ze zkušenosti však mohu říct, že děti z ledu nebudou chtít odejít. A my se i budeme snažit, aby nás baníkovců bylo opět co nejvíce.

Na co se tedy mohou děti připravit?

Čekají na ně nové zážitky a parta nových dětských i dospělých kamarádů. Ale popořadě. Po vstupu na stadion hlavním vchodem se se svými rodiči zaregistrují, vyplní některé údaje a dostanou také dárky. Poté pro ně bude připraven program „na suchu“. Následně si děti půjčíme a ukážeme jim zázemí zimního stadionu, zatímco rodiče absolvují krátkou prezentaci o hokeji. Pak již následuje převlékání v šatnách a jde se na led.

Co když ale nemají děti potřebné vybavení?

I na to jsme připraveni. Nejdůležitější jsou brusle a přilba. Ta může být jakákoliv – lyžařská, cyklistická. Pokud někdo má chrániče kolen a loktů z inline bruslí, je určitě dobré si je také vzít. Ale pokud výstroj nebo brusle někomu chybí, ať mě kontaktuje na tel. čísle 607 117 448 či na e-mailu riha@hcsokolov.cz a domluvíme se na zapůjčení. Jak jsem říkal, jde především o to si to vyzkoušet.

Pokud by se děti měli rozhodovat, proč právě hokej nebo proč právě hokejový Baník?

Hokej je v naší republice mezi dvěma nejpopulárnějšími sporty. Jedná se o kolektivní sport, při kterém děti navazují dlouholetá kamarádství, a především se hýbou. U nás v klubu dbáme na to, aby děti nebyly jen na ledě, ale učíme je také jiným sportům a pohybovým dovednostem. Zpočátku je to především formou zábavy, ale postupně si děti tvoří fyzickou připravenost a pečují o své zdraví, což se jim bude rozhodně později hodit. Máme tu i také děti, kterým hokej a vzduch u ledu pomáhá s dýchacími potížemi. A proč právě Baník? Hokej v Sokolově jde nyní velmi nahoru, začíná se tvořit vize ohledně kvalitní práce s dětmi a klub chce patřit v budoucnosti mezi kluby se špičkovou mládeží. Zároveň však naším mottem je, že nechceme vychovávat jen kvalitní hokejisty, ale především dobré lidi. Za zkoušku to u nás rozhodně stojí. Učíme děti skákat, běhat, bruslit, hry, fungování v kolektivu a určitě vložení energie do hokeje se vyplatí víc než trávit čas u počítačových her.

A co argument, že hokej je nákladný sport?

Řekl bych, že je to tak trochu přežitý mýtus. Klub ve spolupráci s Českým hokejem se snaží zajistit dětem výstroje, je zde možnost zapůjčení, rodiče si výstroje různě přeprodávají a ani klubové příspěvky nejsou nijak vysoké. Rozhodně ne v začátcích. Klub naopak patří v regionu k hokejovým klubům s nejnižšími příspěvky.

Je akce určena i pro dívky?

Ano, samozřejmě, u nás neděláme rozdíly. A pokud by někdo viděl naši Zuzku, která válí za třetí třídu, tak jistě uzná, že dívky v hokeji rozhodně pozadu nejsou. V Baníku vždy dívky hrály a některé se dokonce dostaly i do národních týmů.

Je potřeba se nějak registrovat do akce dopředu?

Není to potřeba. V současné době se snažíme i objíždět školky a školy, ukazujeme výstroj, vysvětlujeme, co a jak. Stačí ale jediné, v neděli 30.1. před desátou přijít na zimní stadion.

Jak vypadají tréninky začínajících hokejistů v současné době?

Na dětech jsou vidět obrovské pokroky. To koneckonců uvidí i samotní účastníci náborové akce, neboť k vidění bude ukázka utkání hráčů, kteří prošli touto akcí nedávno. Jsme rádi, že nyní máme v základně poměrně velké množství dětí, tréninky je baví, i rodiče jsou skvělí. Věřím tedy, že opravdu během pár let navážeme na naši historii a budou se zde vychovávat špičkoví hokejisté, kterým ale nebudou cizí ani ostatní sporty a především fair-play.

Co říct závěrem k pozvánce na nábor?

Ať rodiče neváhají a přijdou to se svými dětmi zkusit. Bude to zábava. Budeme se na vás těšit společně s trenéry, hokejisty, ale i fanoušky, kteří nám při těchto akcích pomáhají. Takže v sobotu 30. ledna se před desátou hodinou dopolední sejdeme na ochozu zimního stadionu. Ty obětované dvě hodinky budou rozhodně stát z to….