26.4. 2023 | A-tým | Tomáš Bouda
Novým asistentem trenéra A-týmu se stane Martin Sobotka

Novým asistentem Tomáše Marišky u A-týmu Baníku se od 1. 5. 2023 stane Martin Sobotka, jenž naposledy působil ve Žďáru nad Sázavou.

„S Martinem jsme byli v kontaktu i v minulosti, potkalo se to až napotřetí a jsme za to rádi,“ říká k angažování Martina Sobotky generální manažer David Soukup. Nová tvář v realizačním týmu Baníku spojila svou trenérskou kariéru s Vysočinou, kde kromě jedné sezony v Šumperku působil Martin Sobotka celou dobu. Na Vysočině se osmačtyřicetileý trenér potkal i s Tomášem Mariškou, když společně vedli krajské výběry.

Bývalý útočník Třebíče, Žďáru nad Sázavou či Znojma není v první lize trenérským nováčkem. V letech 2016 – 2020 vedl Třebíč, kde zároveň ve dvou sezonách působil i jako sportovní manažer. V sezoně 2020/2021 pak byl Martin Sobotka hlavním trenérem prvoligového Šumperka. „Martin má velkou zkušenost s první ligou, kde několikrát působil. V mládeži mu pak rukama prošli hráči hrající dnes na nejvyšší úrovni, ať je to Martin Nečas, Martin Kaut nebo Tomáš Havránek. To nám zapadá do naší koncepce práce s mladými hráči,“ přidává svůj pohled na svého kolegu Tomáš Mariška. „Těším se na tuto spolupráci a věřím, že Martin pomůže Baníku nejen na úrovni A-mužstva,“ dodává hlavní trenér sokolovského A-týmu.

Nový trenér podepsal v Baníku smlouvu na jednu sezonu, přesto generální manažer Baníku věří, že se spolupráce stane dlouhodobou. „Martin Sobotka je týmový, pracovitý, pokorný a slušný člověk, má výrazné zkušenosti, a to nejen ze seniorského hokeje, ale i z práce s mládeží. Věřím, že to bude fungovat a bude z toho dlouhodobá spolupráce. Přeji Martinovi, ať se mu u nás líbí a ať se nám všem daří,“ dodává David Soukup.

V posledních dvou sezonách působil Martin Sobotka ve Žďáru nad Sázavou, tedy v klubu, jehož je odchovancem. Nyní přijal nabídku Baníku a do Chance ligy se tak vrací. „V první řadě to byla šance opět po dvouleté pauze strávené v rodném Žďáře nad Sázavou se vrátit do profesionálního hokeje a také mě oslovilo jednání s panem Soukupem a Tomášem Mariškou. Jsem strašně rád, že mě oslovili a že se můžu stát součástí klubu HC Baník Sokolov,“ říká ke svému novému angažmá Martin Sobotka

Poprvé ve své hokejové kariéře bude bývalý produktivní útočník působit v západní části republiky. „Nové prostředí bude pro mě určitě velkou výzvou a zase posun v mé trenérské kariéře. Těším se na spolupráci s Tomášem Mariškou, celým realizačním týmem a všemi, co pracují pro sokolovský klub. Je i parádní, že poznám nové hráče a kamarády. A samozřejmě věřím, že i já pomůžu jako součást týmu k dobrým výkonům na ledě,“ dodává nováček v Baníku.

V roce 1997 postoupil Martin Sobotka s Třebíčí do první ligy jako hráč. Ve stejném roce Baník z první ligy sestoupil. Jako prvoligový soupeř se tak v Sokolově představil až v roce 2019 jako kouč téhož týmu. Později se s Baníkem tento trenér střetával jako zástupce Šumperka. „Baník si pamatuji jako velice silný a bruslící tým s výbornou kombinační hrou a řadou vynikajících hokejistů. Vždy to byla opravdu těžká utkání,“ vrací se ve svých vzpomínkách nová posila realizačního týmu Baníku. A aby byl Baník nepříjemný pro všechny soupeře je i jedním z cílů a očekávání Martina Sobotky pro novou sezonu. „Přál bych si, aby se nám v sezoně dařilo a přilákali jsme spoustu fanoušků do hlediště. Vím, že za tím bude hodně tvrdé práce, ale i přesto se na to moc těším. Věřím, že se nám podaří poskládat kvalitní tým, který bude mít týmového ducha a bude nepříjemný pro každého soupeře.“

Jak již bylo uvedeno výše, svěřencem Martina Sobotky byl i Martin Nečas nebo Martin Kaut, tedy hráči, kteří se propracovali až do NHL. Oba hráči jsou tomuto trenérovi i nesmírně vděční. A jak sám sebe vidí Martin Sobotka? „Určitě v týmovém sportu je důležitá komunikace, a proto se snažím s hráči hodně mluvit. Věřím, že komunikace je základ úspěchu. Poté samozřejmě od hráčů vyžaduji maximální nasazení jak v trénincích, tak v zápasech. Mám rád hráče, kteří jsou pracovití a chtějí se každý den hokejově posouvat…“

Trenére, vítejte v Baníku!