2.1. 2021 | Klub | Tomáš Bouda
Reprezentanti v dresu Baníku

Rok 2020 je za námi. Do roku 2021 vkročil Baník jako prvoligový účastník. Stejně tomu bylo i před 30 lety, kdy sokolovký hokejový celek vstoupil do své druhé prvoligové dekády. Pojďme si připomenout některá zajímavá jména, která se za těch 30 let v sokolovském dresu objevila a zároveň dříve či později oblékla reprezentační dres.

Druhá prvoligová sokolovská kapitola začala v sezoně 1990/1991, kdy tým, který vybojoval postup do druhé nejvyšší soutěže doplnili i někteří hráči Škody Plzeň. A jedním z nich byl i Petr Mainer, obránce s výbornou střelou, který v nejvyšší soutěži nastupoval sedm sezon a v ročníku 1993/1994 nastoupil ve čtyřech zápasech za reprezentaci. Mainer se pak do Baníku vrátil i v sezoně 2003/2004. Do národního týmu se dostali i Tomáš Vokoun, kterého není třeba více představovat (viz článek), jenž byl součástí A-týmu Baníku v sezoně 1991/1992 či David Hruška, který se v kabině sokolovského áčka objevil již v sezoně 1992/1993 a v roce 2019 vybojoval s Baníkem návrat do první ligy. I David Hruška nastoupil za českou reprezentaci ve 4 zápasech.

Velkou osobností byl v sezonách 1993-1995 mladý obránce Robert Jindřich, jenž hokej kombinoval se studiem, ale přesto se plzeňský obránce dokázal dostat i do národního týmu, kde odehrál šest utkání. Robert Jindřich kromě Plzně nastupoval také ve švédské Timře.

Zajímavá z pohledu jmen byla sezona 1994/1995, kdy za Baník nastoupil například i Pavel Setikovský, který za národní tým nastupoval ještě v době Československa. V obraně odehrál několik utkání i Alexander Savitsky, ukrajinský reprezentant, účastník olympijských her i mistrovství světa. Savitsky nastupoval například i za ruský Ak Bars Kazaň. Později pak působil jako trenér ukrajinských mládežnických reprezentací i A-týmu. V útoku pak v sezonách 1994-1996 naskakoval Ondřej Steiner, který sice nikdy k oficiálnímu zápase za seniorskou reprezentaci nenastoupil, ale objevoval se jako náhradník a na svém kontě má například působení i v Ässät Pori, HPK Hämeenlinna,Khimik Voskresenk, Luuko Rauma či Pelicans Lahti. V jednom zápase se pak v sezoně 1994/1995 mihnul v sokolovském dresu i Pavel Vostřák, útočník s více než 500 starty v extralize, který odehrál 18 zápasů za reprezentační tým a působil například i vJYP Jyväskylä, Jokerit Helsinki či v HC Ambri-Piotta.

V sestupové sezoně 1996/1997 si za Baník připsali starty i odchovanci a později extraligové stálice Václav BenákRadek Duda, které brzy více připomeneme. Benák za národní tým odehrál 9 utkání, Duda pak 32 zápasů a do Baníku se v sezoně 2015/2016 ještě vrátil.

Zajímavou postavou je i Petr Fical, další účastník mistrovství světa a olympiády, avšak v dresu Německa, který v Sokolově působil v sezoně 1997/1998. Fical působil později především v DEL v týmu Nürnberg Ice Tigers. Fical se později stal reprezentačním trenérem Lucemburska.

Další hokejisté, kteří se objevili později v národním týmu, nastoupili za Baník v sezoně 2001/2002. Byli jimi Jan Kopecký (8 zápasů za ČR) a Jan Košťál, jenž v extralize odehrál více než 700 zápasů. Košťál má na svém kontě jeden reprezentační start. Tři zápasy v téže sezoně pak v play-off odchytal Lukáš Mensator (viz článek), který má devět reprezentačních startů. Do národního týmu (avšak jen jako náhradní gólman) se dostal i Tomáš Závorka, který za Baník chytal od sezony 2005 do roku 2010. Závorka se do Baníku vrátil v sezoně 2018/2019, kdy Sokolovu vychytal postup do první ligy.

Velkým jménem v sestavě Baníku byl v sezoně 2006/2007 Martin Zaťovič, který za českou reprezentaci nastupoval ještě v minulé sezoně. Přerovský odchovanec odehrál v extralize již více než 600 zápasů a reprezentoval v 75 duelech. Zaťovič působil i v KHL, v týmu Lada Togliatti.

Za Baník nastupovali i slovenští reprezentanti. Shodou okolností všichni v Sokolově působili v sezoně 2013/2014. V jediném zápase se mihnul Juraj Bezúch, který si později připsal i starty v KHL za Slovan Bratislava a za slovenskou reprezentaci odehrál dvě utkání. Pět zápasů za slovenský národní celek má na svém kontě Branislav Kubka a dvakrát oblékl dres své vlasti i Michal Grman.

Zajímavá byla i sezona 2014/2015, kdy na jedno utkání oblékl sokolovské barvy i Radim Bičánek, který odehrál 129 utkání v NHL a za reprezentaci tři zápasy. Za Českou republiku si pak premiérové starty připsal v loňské sezoně také Jakub Flek, opora Baníku ze sezony 2014/2015. Jedenáct startů za národní tým má pak na svém kontě Ondřej Beránek, který v Baníku působil v sezoně 2015/2016.

Ke všem výše uvedeným je třeba uvést i současného útočníka Avangardu Omsk Jiřího Sekáče, který sice nenastoupil za A-tým Baníku, ale v Sokolově působil v mládežnických týmech. Sekáč obléknul reprezentační dres v 56 utkáních.

Za posledních 30 let se tak u A-týmu Baníku představilo 21 hráčů, kteří oblékali i nejcennější dres své země. I tito hráči jsou tak nedílnou součástí historie našeho klubu, který v roce 2020 oslavil výročí 75 let.